Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Provize za zprostředkování obchodu  (Přečteno 3388 krát)

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 157
Provize za zprostředkování obchodu
« kdy: Únor 20, 2013 »

Prosím o radu. Podnikatel ze třetí země nám fakturuje provizi na základě Smlouvy o zprostředkování,
kterou s námi uzavřel. Vyvážíme zboží jinému zákazníkovi do třetí země a z každého uskutečněného
prodeje plyne určité procento podnikateli ze třetí země, který nám tohoto zákazníka jednoduše řečeno
\"dohodil\". Jedná se o standardní vyčíslení DPH +/-, tzn. ř. 12 a 43 daňového přiznání?

Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15017
Provize za zprostředkování obchodu
« Odpověď #1 kdy: Únor 20, 2013 »

Ano. Přijímáte službu od osoby neusazené v tuzemsku, přiznáváte daň podle § 108/1/c) ZDPH.
IP zaznamenána

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 157
Provize za zprostředkování obchodu
« Odpověď #2 kdy: Únor 21, 2013 »

Moc děkuji za odpověď. Mohla bych se ještě zeptat, v jakém případě se aplikuje osvobození podle § 68 odst. 13?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15017
Provize za zprostředkování obchodu
« Odpověď #3 kdy: Únor 21, 2013 »

Aha, na to jsem nepomyslela. Pokud zprostředkovatel jedná podle smlouvy vaším jménem a na váš účet (nikoliv svým jménem a na svůj účet), tak je možné použít osvobození podle § 68/13 ZDPH.
IP zaznamenána

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 157
Provize za zprostředkování obchodu
« Odpověď #4 kdy: Únor 22, 2013 »

Mohu ještě jeden dotaz prosím? ten dotyčný třetizemní podnikatel jakoby vyvíjí kroky k tomu, abychom
uzavřeli obchod, ale vystupuje podle mého názoru svým jménem, nejedná za naši společnost, jedná pod
jménem své agentury, zajistí kontakt mezi zákazníkem a námi, ale samotný obchod potom dále řeší,
projednávají a uzavírají lidé z naší společnosti. Tak teď nevím. Pokud by mělo být \"osvobozeno\" a já bych danila +/-, budu mít problém s FÚ? že by mi doměřili ty uplatněné vstupy bez ohledu na odvedenou
daň?

Ještě jednou opravdu moc děkuji za Vaši trpělivost a rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15017
Provize za zprostředkování obchodu
« Odpověď #5 kdy: Únor 22, 2013 »

Omlouvám se, předchozí odpověď byla chybná. Osvobození podle § 68/13 ZDPH se aplikuje v případě, kdy český plátce poskytuje jménem a na účet cizí osoby službu, která se týká plnění osvobozeného podle § 66 až 69 nebo službu, která se týká plnění uskutečněného ve 3. zemi. Plátce ze své provize neodvádí daň, ale přitom má nárok na odpočet z přijatých plnění, která použije ke své ekonomické činnosti.  

Podle mého názoru byste měli přiznat daň, neboť jste přijali službu od osoby neusazené v tuzemsku.
IP zaznamenána
Stran: [1]