Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vystoupení v zahraničí  (Přečteno 2074 krát)

DenisaK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
vystoupení v zahraničí
« kdy: Únor 19, 2013 »

Dobrý den, prosím moc o radu. Jako hudebník podnikám bez ŽL, pouze registrovaná u FÚ, nejsem plátce DPH.
Mám několik nabídek pro vystoupení v zahraničí (státy EU). Jedná se o vystoupení pro firmy a hotely. Prosím o radu, zda je nutné stát se plátcem DPH. Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15021
vystoupení v zahraničí
« Odpověď #1 kdy: Únor 19, 2013 »

Podle mého názoru se bude posuzovat místo plnění podle § 9 odst. 1 zákona o DPH, místo plnění bude v zemi, ve které sídlí firmy a hotely (osoby povinné k dani). Pokud sídlí v EU a v jejich zemi není vaše služba osvobozena od daně, tak byste se měla stát identifikovanou osobou podle § 6i zákona o DPH.
IP zaznamenána

DenisaK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
vystoupení v zahraničí
« Odpověď #2 kdy: Únor 22, 2013 »

Děkuji moc za odpověď paní Zdeno. Dovolím si ještě jeden navazující dotaz. Vzhledem k tomu, že klienty jsou na 99% firmy, tedy plátci DPH, zvažuji dobrovolné plátcovství DPH. Pokud jsem to vyhledala správně, mělo by vystoupení hudebníků spadat pod 15%ní DPH (???). Jako hudebník moc nákladů nemám (ubytování, pohonné hmoty). Nikde bohužel nemohu najít, zda do odečtu DPH mohu použít i DPH zaplacenou za pohonné hmoty (používám paušální náklady, tudíž nevedu knihu jízd, auto není v podnikání). Předem děkuji za Vaši ochotu a odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15021
vystoupení v zahraničí
« Odpověď #3 kdy: Únor 22, 2013 »

Podle přílohy č.2 k zákonu o DPH podléhají snížené sazbě:
Služby spisovatelů, skladatelů, sochařů a jiných výkonných umělců, pokud se nejedná o poskytnutí oprávnění k výkonu práva dílo užít a mimo služby nezávislých novinářů, nezávislých modelů a modelek.
 Má jít o služby zařazené pod číselným kódem 90 klasifikace produkce CZ_CPA platné od 1.1.2008. Pod tímto kódem ani ve vysvětlivkách jsem hudebníky přímo vyjmenované nenašla. Podle § 67 autorského zákona je výkon hudebníka uměleckým výkonem. Fyzická osoba, která výkon vytvořila, je výkonným umělcem.  Z toho usuzuji, že výkon hudebníka lze zařadit pod služby jiných výkonných umělců a zařadit do snížené sazby DPH.

Nárok na odpočet DPH můžete uplatnit u těch přijatých plnění, která použijete k uskutečnění své ekonomické činnosti. Můžete tedy uplatnit nárok na odpočet ze spotřebovaných PHM, ovšem bez knihy jízd (nebo jakýchkoliv jiných záznamů) budete těžko prokazovat souvislost spotřebovaných PHM s ekonomickou činností.
IP zaznamenána

DenisaK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
vystoupení v zahraničí
« Odpověď #4 kdy: Únor 23, 2013 »

Děkuji moc za Vaší pomoc a odpověď. D.K.
IP zaznamenána
Stran: [1]