Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vklad mobilu do obchodního majetku  (Přečteno 1884 krát)

hedy

  • Host
Vklad mobilu do obchodního majetku
« kdy: Srpen 21, 2008 »

Chtěla bych se zeptat, zda musím mít vložený mobil do obchodního majetku, když jako výdajovou položku budu uplatňovat poměrnou část z měsíčních faktur za používání mobilu.
Podnikám od 1.7.2008 jako fyzická osoba a mobil jsem koupila v dubnu 2007. Pořizovací cena byla cca 7 tisíc Kč. Mohla bych mobil mít zařazený v OM třeba v hodnotě 1 Kč?
Vycházím z toho, že jsem plátce DPH a u fyzických osob není nárok na odpočet daně u přijatých zdanitelných plnění, která se týkají majetku, který není součástí jeho obchodního majetku. Nebo se toto mobilu netýká? Nikde jsem se o tom nedočetla.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vklad mobilu do obchodního majetku
« Odpověď #1 kdy: Srpen 24, 2008 »

Nárok na odpočet není při pořízení majetku, který jste nevložila do OM. To znamená, že nemáte nárok na odpočet DPH z pořizovací ceny mobilu. Uplatnění DPH z faktur od mobilního operátora je o něčem jiném. Služby operátora (nebo jejich část) jste použila k uskutečnění svých zdanitelných plnění a uplatňujete si tedy odpočet daně.
Z pohledu DPH tedy nemusíte mobil vkládat do OM a z pohledu daně z příjmů je to podle mého názoru zbytečné, ledaže byste chtěla uplatňovat výdaje na jeho případné opravy. Pokud ale budete chtít mobil vložit do OM, pak můžete třeba v ceně 1,- Kč, případně telefon od někoho nyní koupit.
IP zaznamenána
Stran: [1]