Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Prodej zásob při ukončení podnikání  (Přečteno 13567 krát)

hana1212

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Prodej zásob při ukončení podnikání
« kdy: Leden 23, 2013 »

Dobrý den, mám internetový obchod s kosmetikou. Podnikání chci ukončit a pokračovat v prodeji bude kamarádka. Na skladě mám ještě zásoby asi za 10000,- Za tuto cenu je i prodám kamarádce. Potřebovala bych zjistit, jaký typ smlouvy si máme mezi sebou sepsat, zda stačí pouze kupní smlouva na prodej zboží nebo nějaká jiná s tím, že tam bude uveden i ten převod internetového obchodu.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #1 kdy: Leden 24, 2013 »

Dobrý den
Přepokládám, že kamarádka má také ŽL, a proto podle mého názoru, můžete vystavit standardní fakturu. Pokud jste  Vy plátce DPH, tak samozřejmě s DPH,
IP zaznamenána

Luba Michnová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #2 kdy: Srpen 15, 2013 »

Dobrý den, jsem u Vás nová, chtěla bych se zeptat na podobný problém, ale širší - Mám obchod se zbožím, jsem v pronájmu, chtěla bych ukončit činnost a prodat zboží stávajícímu zaměstnanci, který si již opatřil ŽL, ostatní DKP (regály, počítač, kopírka, atd.) je odepsané. Protože ale  nemá peníze, tak prodej na splátky. Já jako OSVČ nekončím, budu dál provádět jinou činnost a zůstanu plátce DPH. Je mi jasné, že DPH zaplatím hned, ale nevím jestli existuje nějaký formulář (nebo mustr) na prodej zásob, protože mi doporučili na FÚ, že by měla být smlouva, která se přiloží k faktuře. Ještě bych potřebovala poradit, co se zásobami, které jsou neprodejné, za těch 20 let je jich asi za cca 10.000 Kč a pořád jsou evidované ve skladové evidenci.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #3 kdy: Srpen 16, 2013 »

Žádný oficiální formulář na prodej zásob neexistuje.  Můžete sepsat kupní smlouvu, vzor určitě najdete na internetu, například:
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke-stazeni/obchodni-pravo-vzory/kupni-smlouva-na-zbozi-movitou-vec-vzor-ke-stazeni
http://www.bultas-advokat.cz/pravni-vzory/vzor-kupni-smlouva?phpMyAdmin=T6DsBso3x0moHoMFV-T,lK72XCc
http://pohledavky.tripod.com/id7.html

Staré zásoby můžete vyprodat za symbolickou cenu, nebo je zlikvidovat.

K likvidaci kopíruji ustanovení § 24 odst. 2 písm. zg zákona o daních z příjmů:
 zg) výdaje (náklady) vzniklé v důsledku prokazatelně provedené likvidace zásob materiálu, zboží, nedokončené výroby, polotovarů a hotových výrobků; u léků, léčiv či potravinářských výrobků pouze, pokud je nelze dle zvláštních právních předpisů uvádět dále do oběhu128). K prokázání likvidace je poplatník povinen vypracovat protokol, kde uvede důvody likvidace, způsob, čas a místo provedení likvidace, specifikaci předmětů likvidace a způsob naložení se zlikvidovanými předměty, a dále uvede pracovníky zodpovědné za provedení likvidace,
IP zaznamenána

Luba Michnová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #4 kdy: Srpen 19, 2013 »

Moc krát děkuji za nezištnou pomoc, obdivuji Vaši ochotu věnovat čas k této činnosti, ještě bych prosila odpověď na otázku, jak je to s doplacením DPH při té likvidaci neprodejných zásob, nemám podvojné účetnictví.
Přeji krásný zbytek léta a děkuji.
Luba Michnová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #5 kdy: Srpen 20, 2013 »

Dobrý den. Pokud zboží prokazatelně zlikvidujete, tak Vám zůstává zachován nárok na odpočet DPH, který jste si uplatnila při pořízení tohoto zboží (pořídila jste je se záměrem použití k ekonomické činnosti). Likvidací zásob jste neuskutečnila zdanitelné plnění, takže při likvidaci neodvádíte DPH.
IP zaznamenána

Luba Michnová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #6 kdy: Srpen 23, 2013 »

Děkuji a přeji hezký den.
Luba Michnová
IP zaznamenána

dasakody

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #7 kdy: Srpen 26, 2013 »

Od r. 2013 jsem OSVČ, neplátce DPH. Jak dlouho zpětně mohu uplatnit zakoupené výdaje související s podnikáním? Mohu na DHM zakoupený v r. 2012 uplatnit odpisy až od r. 2013? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #8 kdy: Srpen 26, 2013 »

Můžete uplatnit výdaje vynaložené od 1.1.2012 do zahájení činnosti. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php

Odpisy hmotného majetku nelze zahrnout do zřizovacích výdajů, takže je můžete uplatnit nejdříve za rok 2013.
IP zaznamenána

IPAVLIKOVA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #9 kdy: Červen 03, 2014 »

Dobrý večer,
jsem plátce DPH a odkoupila jsem zásoby od své sestry, která skončila s OSVČ.(taky plátce DPH). Jedná se o obchůdek a o zboží chovatelských potřeb. Jak je to prosím s uplatněním DPH za odkoupené zboží, a na kterém řádku ve formuláři se dph objeví. Máme mezi sebou pouze doklad o provedené inventůře a doklad o zaplacení převzatého zboží v hotovosti.

Děkuji

Ivana
IP zaznamenána

HankaBohmova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 29, 2014 »

Dobrý den, prosím o radu - podnikání ukončeno, zásoby dodaněny. Bude uskutečněn soukromý doprodej zásob vyřazených z obch. majetku. Vím, že se dodaňuje zisk (vznikne-li). Je možné uplatnit i související výdaje na inzerci? Z par. 10 se mi zdá, že ano, ale moc jistá si nejsem. Děkuju moc pěkně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 29, 2014 »

Podle mého názoru je možné uplatnit prokazatelné výdaje na inzerci. Podle § 10/4 ZDP je základem daně příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení.
IP zaznamenána

HankaBohmova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 30, 2014 »

Děkuji :o)
IP zaznamenána

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #13 kdy: Březen 01, 2015 »

Dobrý den,

prosím o radu, když bych si chtěla dát do výdajů jako neplátce vedoucí DE třeba použitý stůl k PC, který bych koupila od fyzické nepodnikající osoby, která na ni ale nemá kupní doklad, může se mezi námi uzavřít kupní smlouva, ale podle jakého zákona? Bude to podle občanského zákoníku? Mohu si takovou smlouvu dát bez problémů do uznatelných výdajů?


A ta fyzická osoba může mít příjem do jaké výše, aby to nemusela danit, případně, který paragraf to je?

Když třeba známé prodám nějaké zboží za nákupní cenu, je nutné i na ten doklad (paragon, příjmový doklad) psát nějaký důvod (výprodej apod.), proč je to za nákupní cenu nebo to tam být nemusí?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej zásob při ukončení podnikání
« Odpověď #14 kdy: Březen 01, 2015 »

Můžete uzavřít kupní smlouvu podle občanského zákoníku. Podle mého názoru nebude problém s uplatněním daňového výdaje.

Pokud jde o příjmy prodávající fyzické osoby, prostudujte § 4 a § 10 zákona o daních z příjmů.

Na prodejní doklad nemusíte sát důvod, proč prodáváte za nákupní cenu. Zákazníkovi je přece jedno, za kolik jste zboží nakoupila.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2