Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpis při přerušení ŽL  (Přečteno 3085 krát)

VVera

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Odpis při přerušení ŽL
« kdy: Leden 21, 2013 »

Dobrý den, od roku 2011 mám auto v OM, způsob odepisování rovnoměrný na dobu 5 let, auto používám i částečně pro soukromé účely. V roce 2012 jsem na listopad a prosinec pozastavila ŽL (byla jsem OSVČ na vedlejší činnost). Mám veškeré odpisy tj. pojistky, opravy a odpisy HM krátit na 80% a ještě o 2 měsíce, tj. o dobu kdy jsem nepodnikala?  A jak se mi posune odpis auta do dalších roků? Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

VVera

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Odpis při přerušení ŽL
« Odpověď #1 kdy: Leden 22, 2013 »

Dobrý den, vím že Vaše odpověď není nároková, ale přesto Vás o ni znovu prosím. Od roku 2011 mám auto v OM, způsob odepisování rovnoměrný na dobu 5 let, auto používám i částečně pro soukromé účely. V roce 2012 jsem na listopad a prosinec pozastavila ŽL (byla jsem OSVČ na vedlejší činnost). Mám veškeré odpisy tj. pojistky, opravy a odpisy HM krátit na 80% a ještě o 2 měsíce, tj. o dobu kdy jsem nepodnikala?  A jak se mi posune odpis auta do dalších roků? Děkuji moc za odpověď. Věra
Online
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpis při přerušení ŽL
« Odpověď #2 kdy: Leden 22, 2013 »

Proč krátíte na 80%, uplatňujete paušální výdaj na dopravu?
IP zaznamenána

VVera

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Odpis při přerušení ŽL
« Odpověď #3 kdy: Leden 22, 2013 »

Děkuji. Uplatňuji paušální výdaje na benzin a 80% z pojistky a oprav, protože auto používám pro firemní i soukromé účely.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpis při přerušení ŽL
« Odpověď #4 kdy: Leden 22, 2013 »

Stačí, že veškeré výdaje (kromě odpisů) zkrátíte o 20% při jejich úhradě. V listopadu a prosinci jste nepodnikala, neměla jste žádné výdaje, takže v těchto měsících není co krátit.

Jestliže uplatníte roční odpis v maximální výši, kterou povoluje ZDP, tak se odpisy nikam neposunou. Odepíšete roční odpis, z toho 80% uplatníte daňově do podnikání a 20% pro osobní spotřebu. Pokud uplatníte nižší odpis, tak jej opět rozdělíte v poměru 80 : 20, nepoužitá část ročního odpisu se přesune na konec odpisování.
IP zaznamenána

VVera

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Odpis při přerušení ŽL
« Odpověď #5 kdy: Leden 23, 2013 »

Děkuji, moc jste mi pomohla. Přeji hezký den. Věra
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Odpis při přerušení ŽL
« Odpověď #6 kdy: Únor 18, 2014 »

Citace: Zdena
Stačí, že veškeré výdaje (kromě odpisů) zkrátíte o 20% při jejich úhradě. V listopadu a prosinci jste nepodnikala, neměla jste žádné výdaje, takže v těchto měsících není co krátit.

Jestliže uplatníte roční odpis v maximální výši, kterou povoluje ZDP, tak se odpisy nikam neposunou. Odepíšete roční odpis, z toho 80% uplatníte daňově do podnikání a 20% pro osobní spotřebu. Pokud uplatníte nižší odpis, tak jej opět rozdělíte v poměru 80 : 20, nepoužitá část ročního odpisu se přesune na konec odpisování.
Dobrý den.
Ráda bych se ujistila:
OSVČ - neplátce DPH,přerušila k 1.7.2013 činnost, má v OM od r. 2009 Š Fabii a vlastní ji i k 31.12.2013.
Rok 2013 je posledním rokem odpisu, na vozidlo se (daňově) v roce 2013 neuplat\'novaly žádné výdaje,ale k 25.4.2013 byla zrušena registrace k silniční dani. Může tedy uplatnit daňový odpis v roční výši? Krácení už spočítám :-)
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpis při přerušení ŽL
« Odpověď #7 kdy: Únor 18, 2014 »

Pokud obnoví činnost do 1. 4. 2014, tak může uplatnit odpis v roční výši. Pokud do uvedeného termínu činnost neobnoví, tak může uplatnit jen 50% ročního odpisu.

§ 26/7/a) bod 3. ZDP
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Odpis při přerušení ŽL
« Odpověď #8 kdy: Únor 18, 2014 »

Paní Zdeno moc děkuju, i za ten §. Musím se naučit lépe číst :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpis při přerušení ŽL
« Odpověď #9 kdy: Únor 18, 2014 »

Paní Marie, ani nevíte, co jsem se ho nahledala:-) Pročítala jsem § 26 kolem dokola a říkala jsem si, že se musím naučit lépe číst:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]