Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: nárok na odpočet DPH  (Přečteno 5960 krát)

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nárok na odpočet DPH
« kdy: Leden 20, 2013 »

Dobrý večer paní Zdeno.
Prosím o radu. Pořídili jsme si nákladní auto k podnikaní dva měsíce před tím, než jsme se stali plátci DPH. Vím, že plátce má nárok na odpočet DPH u zboží, majetku a zásob pořízených za posledních 12 měsíců před datem registrace. Platí to i u nákladního auta, které máme v majetku? Děkuji Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 20, 2013 »

Ano, platí.
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #2 kdy: Leden 21, 2013 »

Děkuji moc za odpověď. Potěšilo mě, že si můžem odpočíst DPH. Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #3 kdy: Leden 21, 2013 »

Odpočet při registraci se uplatňuje v prvním přiznání k DPH a uvádí se na ř. 45.
IP zaznamenána

Nana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #4 kdy: Leden 21, 2013 »

Dobrý večer,
pořídili jsme os.auto do podnikání 30.6.2012 za 495 tis. V přiznání k DPH za 2.Q jsme uplatnili 99 tis. odpočet DPH s tím, že bude auto používáno pouze pro účely podnikání. Teď jsme se rozhodli, že by bylo vhodnější používat auto v poměru 80% podnikání a 20% soukromě.
Dá se to ještě změnit, aniž by z toho pro nás vyplynul nějaký postih ze strany FÚ?

Děkuji Nana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #5 kdy: Leden 21, 2013 »

V roce 2012 jste auto používali pouze pro účely podnikání?
IP zaznamenána

Nana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #6 kdy: Leden 21, 2013 »

Řekněme, že ano.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #7 kdy: Leden 21, 2013 »

Rok 2012 tedy nemusíte řešit. V letech 2013 až 2016 postupujte podle ustanovení § 78a zákona o DPH.
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #8 kdy: Únor 12, 2013 »

Dobrý večer, paní Zdeno.

Asi před měsícem jsem se Vás ptala na tohle: Pořídili jsme si nákladní auto k podnikaní dva měsíce před tím, než jsme se stali plátci DPH. Vím, že plátce má nárok na odpočet DPH u zboží, majetku a zásob pořízených za posledních 12 měsíců před datem registrace. Platí to i u nákladního auta, které máme v majetku?
Psala jste, že si to můžeme dát do odpočtu a do jakého řádku se to dává. Tohle jsem udělala a paní z FÚ mi volala, že to mám přijít opravit, že to v tomhle řádku nebude a pokud jsem pochopila, tak asi tam nebude ani částka, kterou jsem tam napsala. Uvedla jsem na odpočet celou částku DPH toho auta. Možná jsem udělala chybu a DPH mělo být kráceno. Ale používá se jen k podnikání a nákup auta byl dva měsíce před registrací k DPH. Děkuji moc za odpověď. Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #9 kdy: Únor 12, 2013 »

Nárok na odpočet při registraci platí to i pro nákladní auto, které je součástí obchodního majetku. Upravuje § 79 zákona o DPH.
Nárok na odpočet se uvádí do ř. 45, pročtěte si pokyny k vyplnění přiznání.
DPH by se krátila o 1/5 v případě, že byste auto pořídili v kalendářním roce, který předchází roku registrace k DPH.
Netuším, kde by mohla být chyba. Dejte vědět, co, jak a hlavně proč chtěla paní opravit.
IP zaznamenána

dajanka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 79
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #10 kdy: Únor 13, 2013 »

Dobrý večer, paní Zdeno.
Dnes jsem byla na FÚ a měla jste pravdu, vše je v pořádku. Paní byla velmi neochotná něco říct, asi měla ?špatný? den. Jen mi řekla, že se předtím špatně podívala a proto mi volala. Měla jsem dodat ještě fakturu od auta, velký tech.průkaz a nějaké prohlášení, že auto je jen k podn. činnosti. Pak mi volala, že potřebuje vidět, jak je vedena kniha jízd. S tím jsem se ještě nesetkala. Hlavně, že to dopadlo dobře a moc děkuji za radu. Daja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #11 kdy: Únor 13, 2013 »

Tomu říkám buzerace, ale hlavně že to dobře dopadlo:-)
IP zaznamenána

ema1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #12 kdy: Květen 15, 2015 »

Dobrý den,
podnikatel začal podnikat od poloviny ledna 2015, je měsíční plátce DPH, jelikož se jedná o odtahovou službu, smluvní pojišťovna od dubna rozšířila smlouvu o pořizování fotodokumentace ze zásahu odtah. služby.
Podnikatel proto začal používat kvůli kvalitě snímků Apple iPad zakoupený v 8/2014, tzn. v roce před zahájením podnikání.
Může si u tohoto dokladu uplatnit odpočet DPH?
Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #13 kdy: Květen 17, 2015 »

DPH mohl uplatnit jen v prvním přiznání k DPH za předpokladu, že měl iPad ke dni registrace zařazený do obchodního majetku.
IP zaznamenána

ema1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
nárok na odpočet DPH
« Odpověď #14 kdy: Květen 18, 2015 »

Děkuji, iPad v OM neměl, protože o této službě v té době ještě nevěděl. ještě se tedy raději zeptám, zda doklad jako takový,tzn. celou částku může dát nyní do výdajů?
Díky a pěkný den.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2