Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost  (Přečteno 2092 krát)

majinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16

Zdravím,
OSVČ, DE, plátce DPH, automobil není v OM, přešel k 1.4.2012 z důvodu zaměstnání na vedlejší činnost.
Od dubna pak měl pouze příležitostnou práci, při které používal osobní automobil.
Mám v přehledu tyto měsíce vyloučit z povinnosti? Zálohy má zaplaceny na celý rok.
Dokládá se toto nějakým způsobem?
Díky za rady. Majka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Leden 11, 2013 »

Do přiznání k dani silniční uveďte jenom ty měsíce, ve kterých auto použil k podnikání. Je jedno, jestli podnikal na hlavní nebo vedlejší činnost. Skutečnost, že auto nepoužil, se nedokládá. Jestli vznikne přeplatek na dani, tak jej můžete nechat jako zálohu na rok 2013, nebo si požádejte o vrácení přeplatku (dopis volným stylem, bez žádosti FÚ nevrátí).
IP zaznamenána

andulka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost
« Odpověď #2 kdy: Leden 14, 2013 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli musí FO platit silniční daň, když má automobil v podnikání (zařazený v drobném majetku-odkup leasing) a neuplatňuje výdaje spojené s užíváním (PHM,opravy atd.) Někde jsem slyšela, že když automobil jednou v majetku je, tak se musí platit silniční daň do té doby, než se auto prodá nebo vyřadí z majetku, i když ho třeba FO nepoužívá. Je to tak?Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost
« Odpověď #3 kdy: Leden 14, 2013 »

Podle mě, za  osobní auto do 3,5 t platí, jen pokud vyjelo, i když je v majetku firmy.
Nákladní vozidlo, pokud je vloženo do OM, tak za celou dobu evidence v OM, i když vůbec nevyjelo. Jediný důvod pro nezaplacení by bylo,
že by SPZ byly dány do depozita.
IP zaznamenána

andulka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost
« Odpověď #4 kdy: Leden 15, 2013 »

Já si myslím, že pokud jednou bylo zařazeno do podnikání-ať už odkupem leasingu nebo pořízením HIM tak se musí platit silniční daň stále, ať už uplatňuji výdaje s ním spojené, nebo ne.  Platit by nemusel jen v případě, že by auto prodal nebo vyřadil z majetku. Ale nejsem si tímto jistá, proto jsem se ptala a čekám, jestli někdo bude mít stejný názor jako já. Pokud ne, apoň se ujistím o opaku  :-) Děkuji předem za všechny názory a připomínky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost
« Odpověď #5 kdy: Leden 15, 2013 »

Souhlasím s paní Jaromírou.
IP zaznamenána
Stran: [1]