Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: častečný inv. důchod a živnost  (Přečteno 11688 krát)

Tomve

  • Host
častečný inv. důchod a živnost
« kdy: Srpen 19, 2008 »

Zdravím, mám dotaz ohledně volné živnosti a častečného invalidního důchodu. Chtěl bych si k ČID vyřídit volnou živnost - nejspíše velkoobchod (dovoz oblečení z usa) a jaksi jsem se dozvěděl, že k ČID si živnost vyřídit nemohu, protože bych ho ztratil.  Je to pravda?

A jsem od září student VŠ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #1 kdy: Srpen 20, 2008 »

Poživatelé důchodů nejsou nijak omezeni v možnosti podnikat. Jediné, co vás může potkat, je, že při přezkumu přihlédne posudková komise též k vaší výdělečnou činnosti (tudíž ke schopnosti pracovat) a nepřizná vám ČID na další období.
IP zaznamenána

Tomve

  • Host
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #2 kdy: Srpen 21, 2008 »

Děkuji mockrát.
IP zaznamenána

hanes

  • Host
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #3 kdy: Září 09, 2008 »

Dobrý den,prosil bych o radu.Jsme já i otec zaměstnáni a chtěli bychom k tomu podnikat jako vedlejší činost. Problém je,ale v tom,že otec pobírá ČID a tak by mě zajímalo jestli,když je zaměstnán a jestě do toho bude podnikat,tak mu ten ČID vezmou? A pomohlo by kdyby byl jen mým odpovědným zástupcem? Předem děkuji za odpovedˇ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #4 kdy: Září 09, 2008 »

Jen kvůli tomu, že podniká, tatínkovi ČID hned nevezmou. Ale mohlo by se stát, že až půjde na přezkum, tak posudková komise přehodnotí tatínkovu schopnost pracovat na výbornou:-)  Dost také záleží na druhu zdravotního postižení.
Pokud by vám tatínek dělal pouze odpovědného zástupce, tak se o tom OSSZ ani nedozví, to je údaj, který se eviduje jen na živnostenském úřadě.
IP zaznamenána

hanes

  • Host
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #5 kdy: Září 11, 2008 »

No on má ČID na slabozrakost a podnikat by jme chtěli v oboru pokládka a renovace dřevěných podlah, kdy on už se s tímto zdravotním omezením vyučil a mnoho let v tom pracoval. Ještě jsem se chtěl zeptat. Pokud bude mým odpovědným zástupcem, tak to znamená, že by byl můj zaměstnance? Jinak mnohokrát děkuji za odpovědˇ a přeji příjemný zbytek den:-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #6 kdy: Září 12, 2008 »

Jestli měl přiznaný ČID už v době, kdy pracoval v oboru, tak by mu ho snad nyní nemuseli sebrat.

Odpovědný zástupce má být k podnikateli dle § 11/1 živnostenského zákona ve smluvním vztahu. Zákon už ale neříká, zda se má jednat o pracovněprávní, či jiný vztah. Můžete tedy kromě pracovněprávní smlouvy (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce) uzavřít jakoukoliv jinou. Například smlouvu příkazní, mandátní, smlouvu o dílo, nebo jakoukoliv jinou podle § 269/2 obchodního zákoníku,  která není konkrétně upravena zákonem jako typ smlouvy.
IP zaznamenána

Janika

  • Host
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #7 kdy: Listopad 13, 2008 »

Dobrý den,

chtěla bych založit volnou živnost na obchod, jedná se o člověka s částečným idvalidním důchodem s trvale poškozeným zdravím. Kde všude mohu uplatnit výhody tělesného postižení?

Předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #8 kdy: Listopad 18, 2008 »

Při výpočtu daně z příjmů můžete kromě základní slevy na poplatníka uplatnit též slevu na poživatele ČID ve výši 2.520,- Kč za rok. Při výpočtu pojistného na sociální a zdravotní pojištění nebudete muset respektovat minimální vyměřovací základy, budete platit pojistné jen podle skutečných příjmů a výdajů.
IP zaznamenána

Lenka75

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #9 kdy: Listopad 26, 2008 »

Dobrý večer.Pracovala jsem dlouho jako uč. mat. školy, ale od letošního září jjsem v pracovní neschopnosti - jsem již 2 roky léčena na parkinsonský syndrom a školní závodní lékařka mne již do zaměstnáníí nepustila. V současné době jsem stále na neschopence a lékařka bude žádat o inv. důchod - zatím nevíme zda uznají plný nebo částečný. mohu si i v této situaci zažádat oŽL na internetový prodej oblečení?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #10 kdy: Listopad 28, 2008 »

Živnostenské oprávnění si vyřídit můžete, ale myslím si, že by bylo rozumnější počkat na přiznání důchodu a pak teprve začít s podnikáním. Samostatná výdělečná činnost v době pracovní neschopnosti může mít dopady do plateb pojistného na zdravotní a sociální pojištění.
IP zaznamenána

David

  • Host
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 27, 2008 »

Dobrý den, mám jistý PLNÝ invalidní důchod do roku 2011. Na jaře chystám založit firmu, ve které chci prodávat zboží. Nicméně nevím jak se mi bude dařit a kolik budu vydělávat. Potřeboval bych prosím vědět, jestli při plném invalidním důchodu vůbec mohu podnikat, popřípadě za jakých podmínek? Nebo bude lepší založit firmu na někoho jiného? Nerad bych totiž přišel o jistý důchodový příjem. Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 27, 2008 »

Při plném ID můžete podnikat bez jakýchkoliv omezení. Jako poživatel důchodu budete mít velkou výhodu v tom, že nebudete muset odvádět minimální pojistné na sociální a zdravotní pojištění, ale odvedete pojistné jen ze skutečných příjmů. V prvním roce podnikání nebudete muset platit zálohy na pojistné.
Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
                http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
IP zaznamenána

Alisse

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #13 kdy: Červenec 02, 2009 »

Dobrý den,
jsem velice vděčná za tyto stránky, které mi moc pomohly. Přesto bych potřebovala radu na svůj konkrétní případ. Jsem v plném ID již řadu let kvůli duš. onemocnění. Teď mám období, kdy se cítím trochu lépe, a začala jsem šít originální oděvy. Mám možnost se připojit k jednomu internetovému butiku, kde bych to mohla prodávat. Můj výdělek by ale určitě nepřesáhl 20 000 Kč za rok. Nevím, jestli se to dá označit jako \"příležitostná činnost\", když bych posílala své výtvory do butiku jednou za 2 - 3 měsíce, tedy vlastně pravidelně. Ale určitě nepočítám s výdělkem vyšším než 3000 Kč jednou za ty tři měsíce, zdravotní stav mi ani nedovoluje dělat toho víc. Chtěla bych se tedy zeptat. 1) Potřebuji živnostenský list? 2) Mám se někde registrovat, i kdybych ten ŽL nepotřebovala? Chci mít všechno v pořádku...
Předem moc děkuji za odpověď a doufám, že jsem to nenapsala moc zmateně :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
častečný inv. důchod a živnost
« Odpověď #14 kdy: Červenec 07, 2009 »

Dobrý večer, Alisse, obávám se, že na šití oděvů a jejich následný prodej byste měla mít živnostenské oprávnění. Zda je činnost příležitostná, to se neposuzuje podle výše příjmů, ale podle její četnosti. Můžete například jednorázově provést nějaké dílo za milión, a pokud to bylo jen jednou, pak šlo o příležitostnou činnost. Jestliže ale něco opakovaně vyrábíte za účelem prodeje a dosažení zisku, pak už se nejedná o činnost příležitostnou (náhodnou, nahodilou, neopakující se v pravidelných intervalech), ale o činnost soustavnou, tedy o živnostenské podnikání.

Podle mého názoru máte 2 možnosti:
a) spolehnout se, že si vaší činnosti nikdo nevšimne, vykašlat se na úřady, nikde nic nehlásit, ani nepřiznávat. V tom případě bych se nebála finančního úřadu, protože při tak mizivém příjmu by vám stejně nevznikla žádná daňová povinnost, ale spíš živnostenského úřadu. Pokud by vaši činnost vyhodnotili jako neoprávněné podnikání, pak by vám také mohli uložit pokutu (max. 500.000,- Kč)
b) vyřídit si živnostenské oprávnění za 1.000,- Kč (jde o živnost volnou, takže vám bude stačit zajít s občankou na živnostenský úřad a vyplnit tam jednotný registrační formulář) a zaregistrovat se na finančním úřadě, u své zdravotní pojišťovny a u OSSZ. Registraci na uvedených institucích si můžete vyřídit přes jednotný registrační formulář při ohlášení živnosti. Dále to znamená, že budete muset po skončení roku vyplnit a odevzdat pojišťovnám přehledy o příjmech a výdajích. Daňové přiznání byste povinně podávala v případě, že by vaše příjmy z podnikání přesáhly 15.000,- Kč za rok.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2