Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Zrušení registrace plátce DPH a přihlášení se jako identifik.osoba  (Přečteno 19782 krát)

Bláža

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25

Dobrý večer Zdeno,
dle novely se osoby poskytující služby na našem území zahraničním subjektům s místem plnění mimo tuzemsko mohou odhlásit z DPH a stát se registrovanými osobami. Je nutné nějak vracet DPH? Za dobu plátcovství jsem si toho moc nekoupila, největší je k 29.4.2011 počítač v hodnotě Z daně 9.158,- a DPH jsem si nárokovala 1.831,60 Kč. Musím něco vracet, až se nyní odhlásím?
Není na odhlášení nějaký formulář? A nevíte jak odhlášení trvá dlouho?
Děkuji za odpověď a příjemný večer.
Bláža
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Při zrušení registrace se vrací DPH z hmotného majetku (pořizovací cena nad 40 tisíc Kč) a ze zásob. Počítač není ani hmotným majetkem ani zásobou, takže nebudete muset nic vracet. Jiné zásoby, například zboží, předpokládám, nemáte.

Formulář na odhlášení zatím není, alespoň jsem žádný na stránkách MF ČR nenašla. Sledujte stránku, možná jej doplní.
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/66.html?year=PRESENT
Předpokládám, že se bude jmenovat Žádost o zrušení registrace.  Nevím, jak to trvá dlouho. Novela zákona o DPH platí od 1. ledna 2013 a dneska máme teprve 6. ledna 2013, takže zatím nejsou zkušenosti. Zkuste se informovat na finančním úřadě, tam určitě budou vědět víc.
IP zaznamenána

Bláža

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25

Děkuji za odpověď. Dnes jsem na FÚ volala, zatím nemají zkušenost, ale prý zjistí.
Bláža
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
IP zaznamenána

Bláža

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25

Dobrý den Zdeno,
děkuji za zaslání formuláře. Dnes jsem zašla na FÚ a odhlášení má možná pro mnohé malý háček. Na registraci mi pracovnice sdělila, že
v Přechodných ustanoveních k zákonu o DPH, bod č. 8 je napsáno, že se mohou odhlásit a přeregistrovat ti, kteří se přihlásili po 1.4.2011.
Mají na to ale jen 3 měsíce.
Nevím jestli to znamená, že ti ostatní mohou stále a nebo, že nemohou vůbec.
Na FÚ čekají na výklad metodiků. Nevím, jak zvolili takové datum, dle mého se k 1.4.11 nic na DPH neměnilo.
Bláža
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Podle bodu 8 přechodných ustanovení mohou požádat o zrušení registrace ti, kteří se bez ohledu na výši svého obratu museli zaregistrovat např. z důvodu přijetí či pořízení přeshraniční služby, pořízení zboží nad 326 tis.Kč, zkrátka z těch malichernějších důvodů, a od jejich registrace ještě neuplynul 1 rok, takže nesplňují podmínky pro zrušení registrace podle § 106b ZDPH. Musí to ale stihnout do konce března.

Od 1. 4. 2011 platí rozsáhlá novela zákona o DPH, zákon č. 47/2011 Sb.
IP zaznamenána

Bláža

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25

Takže jestli to dobře chápu, tak pro nás, kteří se přihlásili začátkem roku 2010 je odhlášení možné.
Moc děkuji Bláža.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano, odhlášení je možné podle § 106b ZDPH. Předpokladem je, že jste za posledních 12 měsíců (napřílad za únor 2012 až leden 2013) neměli obrat větší než 1 mil. Kč.
IP zaznamenána

Bláža

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25

Dobrý den Zdeno,
na FÚ mi tedy po dotazu na metodika odhlášení od DPH a přihlášení na ident. osobu povolí. Poskytuji průvodcovské služby často zahraničním subjektům s místem plnění mimo tuzemsko. Na doklady pro tyto subjekty mám dále psát Podle par. 9 odst 1 ZDPH je misto plnění mimo tuzemsko - Reverse Charge, nebo nic nebo něco jiného?
Chápu to dobře, že přehlášením na identifikovanou osobu už nebudu muset odvádět DPH z průvodcovských služeb pro české cestovní kanceláře?
Také si nejsem zcela jistá, jestli souhrnné hlášení měsíčně nebo i nadále čtvrtletně jako dosud. Následně musím přestože nebudu už plátce DPH podat i přiznání k DPH?
Děkuji předem za odpověď.
Bláža
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Text na doklady:

a) pro osobu povinnou k dani v jiném členském státě EU, která přizná daň ve své zemi: Daň odvede zákazník.  Může (ale nemusí být) odkaz na § 9/1 ZDPH nebo na článek 196 Směrnice 2006/112/ES
b) pro osobu povinnou k dani v zemi mimo EU: nemusíte uvádět žádný text ani odkaz.

Přehlášením na identifikovanou osobu nebudete muset odvádět DPH ze služeb s místem plnění v tuzemsku, tedy ani z průvodcovských služeb pro české cestovky.

Přiznání k DPH čtvrtletně (pokud je do něj co napsat), souhrnné hlášení měsíčně (pokud je co hlásit).
IP zaznamenána

Bláža

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25

Dobrý den Zdeno,
moc děkuji za odpověď. Máte obrovský přehled.
Snad už poslední můj dotaz. Pokud teď budu třeba zahraniční cestovní kanceláři fakturovat oběd, projížďku lodí nebo třeba vstup na zámek,
tak to má místo plnění v tuzemsku? V podstatě tuto službu přeprodávám. Dosud jsem z toho jako plátce DPH odváděla DPH v ČR. Teď tedy DPH neodvádět jako identifikovaná osoba nebudu. Nebo mají tyto služby místo plnění mimo tuzemsko a píšu to do souhrnného hlášení?
Děkuji Bláža
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Vše, co uvádíte, má místo plnění natvrdo v tuzemsku, nikam se nepřechyluje. Stravovací služby § 10c, lodní doprava osob § 10a, vstupné § 10b/1/a) ZDPH. Je jedno, komu tyto služby poskytujete (pokud je přeprodáváte, tak se na Vás hledí, jako kdybyste je sama poskytovala). Vzhledem k tomu, že nebudete v tuzemsku plátcem, nebudete z těchto služeb odvádět DPH.
IP zaznamenána

Bláža

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25

Dobrý večer Zdeno,
děkuji za odpověď. Zítra bych chtěla vyplnit odhlášení od DPH a chtějí tam obrat ze 12 a 3 měsíce. Na stránkách www.jakpodnikat.cz jsem vyčetla, že se tam nezapočítává odvedené dph a také přijaté platby za služby s místem plnění mimo tuzemsko.
Znamená to tedy, že veškeré platby, které jsem přijala od zahraničních CK podle paragrafu 9 odst 1 tam neuvedu a ani v budoucnu by neovlivnily
obrat při posuzování povinnosti přihlásit se k dph?
Vždycky jsem si myslela, že obrat jsou veškeré mé tržby.
Děkuji Bláža.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Do obratu se nepočítají tržby (platby), nýbrž úplaty, které vám NÁLEŽÍ, to znamená i případné pohledávky. Počítají se jenom ty, které mají místo plnění v tuzemsku. U služeb podle § 9/1 ZDPH se místo plnění přechýlilo z tuzemska do země příjemce služby, proto je neuvádějte. Ani v budoucnosti neovlivní obrat při posuzování registrace k DPH z titulu překročení obratu.

Definice obratu podle zákona o DPH:
§ 6/2 :  Obratem se pro účely tohoto zákona rozumí souhrn úplat bez daně, včetně dotace k ceně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění, kterými jsou dodání zboží, převod nemovitosti a poskytnutí služby, s místem plnění v tuzemsku, jde-li o úplaty za
a) zdanitelné plnění,
b) plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, nebo
c) plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně podle § 54 až 56, jestliže nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně.
Do obratu se nezahrnuje úplata z prodeje dlouhodobého majetku.
IP zaznamenána

Michal_H

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, pokud jsem nestihl se odhlásit do 31.3.2013 (podat si žádost) od DPH a stát se registrovanou osobou, již to tedy možné není, a musím i nadále být plátcem DPH? Nebo je nějaká jiná možnost.

Děkuji a přeji pěkný den.

Michal
IP zaznamenána
Stran: [1] 2