Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: nemovitost v podnikání  (Přečteno 1998 krát)

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
nemovitost v podnikání
« kdy: Červen 11, 2012 »

Přeji dobrý den, prosila bych o radu a názory na následující  :

 OSVČ  se stala majitelem nemovistosti ( v KN už je zapsána jako vlastník) a to darem od rodičů. Tato OSVČ chce využívat nemovitost k  ekonomické činnosti. Podniká 2 roky a v obou  DAP byly výdaje paušálem. V letošním roce neví, jaké výdaje budou pro ní výhodnější, jelikož
 se chystá nemovitost opravit.

 1) Pokud uplatní výdaje paušálem =  nemá obchodní majetek.
     Chce uplatnit DPH na vstupu - opravy, příp.tech.zhodnocení. V tomto případě by mělo stačit pro nárok na uplatnění DPH vlastnictví a
     prokázat, že je nemovitost využívána k ekon.činnosti ?

 2) Pokud se rozhodne pro výdaje ve skutečné výši, vloží nemovitost do majetku, aby mohla dávat do výdajů výdaje spojené s provozem      
     ( el.energie, voda, daň z nemovitosti...) a opravy.
     Jelikož nabyla nemovitost darem, nebude možno uplatňovat odpisy.Je nutné založit kartu HIM s odpisovým plánem a s jakou vstupní cenou
     pro případ, že by se jednalo i o technické zhodnocení ( 40 000 Kč/rok ) ?

 3) Pokud se rozhodne pro přechod z výdajových paušálů na skutečné až v některém následujícím roce, může zařadit do majetku v tom roce a
     případné odpisy z TZ zahájit jako odepisování v 1.roce ( byť by to bylo např.až za 5 let) ?

 Moc děkuji za reakce, nějak se v tomto plácám.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
nemovitost v podnikání
« Odpověď #1 kdy: Červen 17, 2012 »

1) Ano.

2) Darovaná nemovitost s osvobozením od daně darovací je vyloučena z odpisování. TZ majetku vyloučeného z odpisování se odpisuje samostatně.
§ 30/1 ZDP:  Samostatně odpisované technické zhodnocení provedené na hmotném majetku vyloučeném z odpisování se zatřídí do odpisové skupiny, do které náleží hmotný majetek, na němž bylo technické zhodnocení provedeno.
Podle mého názoru byste měla založit kartu jen na TZ.

3) Podle mého názoru ano. V roce, kdy nemovitost nabyla, neměla obchodní majetek, nebylo kam vložit. Po vložení bude odpisovat TZ jako v prvním roce odpisování.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
nemovitost v podnikání
« Odpověď #2 kdy: Červen 24, 2012 »

Dobrý večer, paní Zdeno, moc Vám děkuji za názory a odpovědi.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
nemovitost v podnikání
« Odpověď #3 kdy: Leden 02, 2013 »

Paní Zdeno, kdy je předmětem daně z příjmu darovaná nemovitost ? Ptám se z důvodu výše uvedeného dotazu.

Podle § 27, písm.ch) ZDP je z odpisování vyloučen hmotný majetek, jehož bezúplatné nabytí bylo předmětem daně darovací a
bylo v době nabytí od daně darovací osvobozeno.

Ale

§ 3 odst.4 písm.a) ZDP - nejsou předmětem DP.... s  vyjímkou darů přijatých v souvislosti s podnikáním. Pak se nevztahuje
§27, písm.ch)ZDP a tudíž se může  odepisovat.

budu vám vděčná, pokud mi odpovíte a děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
nemovitost v podnikání
« Odpověď #4 kdy: Leden 03, 2013 »

Pokud přijmete dar v souvislosti s podnikáním (a nejste škola, útulek atd.), tak nepodléhá dani darovací, nýbrž dani z příjmů. Jestliže by darování podléhalo dani z příjmů, tak byste mohli odpisovat.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
nemovitost v podnikání
« Odpověď #5 kdy: Leden 04, 2013 »

Zdeni, jste moc hodná. Prosím Vás ještě o názor :

Záleží tedy na tom, jak je toto specifikováno v darovací smlouvě ? Při obdržení daru nepočítal s tím, že bude používat k podnikání, až teď nad tím
přemýšlí. Pokud by se rozhodl nemovitost začít  používat k podnikání, musí jí vložit do OM? V případě uplatňování výdajů % z příjmů by neměl kam
vložit. I tak by musel zdanit příjem dle § 7 ZDP ?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14878
nemovitost v podnikání
« Odpověď #6 kdy: Leden 04, 2013 »

Záleží na tom, jak dar posoudí FÚ. Tenhle dar je od rodičů, takže lze předpokládat, že nemá souvislost s podnikáním, ale s rodinnými vztahy, dostal by jej, i kdyby nepodnikal.
Pročtěte článek zde: http://www.epravo.cz/top/clanky/obdarovany-a-dan-z-prijmu-fyzickych-osob-70085.html

Pokud se rozhodne používat nemovitost k podnikání, tak ji nemusí vkládat do OM, pak ale nebude moci uplatnit výdaje na opravy a údržbu. Jestliže uplatňuje výdaje procentem z příjmů, tak nemá OM, nemá tedy kam vložit. V procentu výdajů jsou zahrnuté všechny výdaje spojené s dosahováním příjmů, například i výdaje spojené s nemovitostí, ve které podniká.  Skutečnost, že darovanou nemovitost začne používat k podnikání neznamená, že musí cenu nemovitosti zahrnout do daňových příjmů _vizte článek výše.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
nemovitost v podnikání
« Odpověď #7 kdy: Leden 05, 2013 »

Ještě jednou děkuji, jste zlatá.
IP zaznamenána
Stran: [1]