Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH 2013  (Přečteno 3053 krát)

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
DPH 2013
« kdy: Leden 02, 2013 »

Od 01.01.2013 se ruší povinnost uvádět na daňové doklady, že osobou povinnou přiznat a zaplatit daň je příjemce s odkazem
na příslušné ustanovení zákona v případech, kdy je daň povinen přiznat odběratel ( § 92a, přeshraniční obchod), ale uvede se
\" daň odvede zákazník\" - stačí takhle nebo se musí uvádět i % daně \" dan ve výši 21(15)% odvede zákazník\" ?


Musí se přiznávat daň z  plateb přede dnem uskutečnění zd.plnění( zálohové faktury) i u těch. kteří nevedou účetnictví.
U zálohových faktur v RPDP se nic nemění, daň se přiznává až po uskutečnění zdan.plnění, že ?


Existuje již seznam nespolehlivých plátců  a uvedených jejich účtů u FÚ ? To nebudeme dělat nic, jen kontrolovat, zda dodavatel
není na \"černé listině\" a zda na DOFA uvedl č.účtu shodné s uvedeným účtem u FÚ, protože jak jsem pochopila, pokud takovému
dodavateli zaplatíme na jiný než registr.účet, tak ručíme za neodvedenou DPH. Jaké máte názory, jak se toto bude v praxi řešit
a FÚ hlídat ? Je nějaká povinnost pro všechny plátce v nějakém termínu oznámit FÚ aktuální čísla účtů ?Někde jsem četla, že do konce února, ale nevím jestli všichni.

děkuji za diskusi
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
DPH 2013
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2013 »

Dobrý den, jen okrajově, včera jsem se na \"územním pracovišti\" ptala, zda existuje formulář na hlášení čísla účtu v souvislosti s DPH, a nevěděli....
ale paní slíbila, že mi dá vědět.
Moje vize totiž je, spolu s DPH odevzdat klientům i tento formulář, aby to na FÚ vzali jedním vrzem.
Jsou to taky jen lidi, a i pro ně je od nového roku spoustu nového. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH 2013
« Odpověď #2 kdy: Leden 03, 2013 »

Při dodání zboží nebo při poskytnutí služby do EU bude přiznávat daň odběratel ve své zemi, takže bych mu do toho nekecala, stejně jejich sazby neznám:-) U RPDP podle § 92a jsem v novele nenašla žádné ustanovení, podle kterého by bylo nutné uvést na DD sazbu daně (o dani ani nemluvím, tu si doplňuje příjemce plnění).

Mrkněte na § 29 ZDPH:
podle § 29/2/c) musí DD obsahovat rovněž tyto údaje: ?daň odvede zákazník?, je-li osobou povinnou přiznat daň osoba, pro kterou je plnění uskutečněno.

podle § 29/3c) nemusí DD obsahovat tyto údaje:
sazbu daně a výši daně,
jedná-li se o plnění osvobozené od daně, nebo
je-li osobou povinnou přiznat daň osoba, pro kterou je plnění uskutečněno.


U RPDP se nic nemění, daň se přiznává až při uskutečnění zdanitelného plnění. § 92a/1:  V režimu přenesení daňové povinnosti je plátce, pro kterého bylo zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněno, povinen přiznat daň KE DNI USKUTEČNĚNÍ ZDANITELNÉHO PLNĚNÍ.


Údaj o nespolehlivém plátci najdete v ARESu v sekci DPH. Zatím jsou všichni spolehliví, nespolehliví se objeví později, snad až od dubna.

Pokud používáte účet (účty) který jste nahlásili při registraci, tak nemusíte nic hlásit. Jestli používáte jiný účet, nebo více účtů a nemáte je všechny nahlášené, tak nahlaste do konce února. Nová čísla účtů se hlásí na tiskopisu: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2013/5111_1.pdf
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
DPH 2013
« Odpověď #3 kdy: Leden 04, 2013 »

Děkuji.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
DPH 2013
« Odpověď #4 kdy: Leden 04, 2013 »

Taktéž velké DĚKUJI !!!
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
DPH 2013
« Odpověď #5 kdy: Leden 16, 2013 »

Dobrý večer, Zdeni,

prosím Vás, jak to je ? Jestliže se OSVČ stal 01.04.2011 plátcem DPH  - čtvrtletním, musí zažádat, aby mohl zůstat Q.plátcem i nadále?
Něco se mi motá v hlavě, že je u stávajících plátců nějaký limit, kdy mohou zůstat Q.plátci bez žádosti .

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH 2013
« Odpověď #6 kdy: Leden 16, 2013 »

Myslím, že nemusí žádat. V důvodové zprávě k novele ZDPH (sněmovní tisk 733) jsem objevila toto:

k bodu 9: Plátce registrovaný v roce 2012, který splňuje podmínky uvedené v § 99a odst. 1 zákona ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, a jehož zdaňovacím obdobím pro rok 2012 bylo kalendářní čtvrtletí, se může rozhodnout, že jeho zdaňovací období pro rok 2013 je kalendářní čtvrtletí a tuto skutečnost neoznamuje správci daně.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
DPH 2013
« Odpověď #7 kdy: Leden 16, 2013 »

Zdeni, díky.
IP zaznamenána
Stran: [1]