Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Účtování poštovného v praxi  (Přečteno 9359 krát)

Anka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Účtování poštovného v praxi
« kdy: Srpen 19, 2008 »

Dobrý den, jelikož jsem prošla diskusní témata, dozvěděla jsem se, jak nakládat s poštovným jako plátce DPH. Máme internetový obchod, tedy zasíláme zboží zákazníkům poštou. Přibližně od nového roku se budeme muset registrovat jako plátci DPH. Zajímalo by mě jak nakládat s poštovným v praxi. Nyní účtujeme jako neplátci DPH poštovné paušálně, tedy 120,-- Kč za balík na dobírku. Někdy je skutečné poštovné menší, někdy větší. Jako plátci DPH bychom tedy měli zákazníkům (bude-li poštovné převyšovat skutečně zaplacené) účtovat 120,-- + 19% DPH. Je toto pro nás DPH na výstupu? Jestliže ale skutečně zaplacené poštovné jen 100,--, musíme podle podacího lístku spočítat z částky 100,-- DPH, abychom je mohli uplatnit jako DPH na vstupu? Nebo se toto poštovného netýká? Jak to bude s poštovným, které jako skutečně zaplacené bude 130,--? Tam už zákazníkovi DPH účtovat nebudeme? Jestliže bychom účtovali poštovné ve skutečné výši, bylo by osvobozeno od DPH, není mi jasné jak toto provést, když skutečnou výši poštovného se dovím až na poště při podání zásilky. Faktura je již uvnitř v balíku. Bohužel na stránkách České pošty se v jejich kalkulátoru zásilek nedopracuji k té samé částce jakou mám na podacím lístku z pošty. Potřebovala bych se od někoho dovědět, jak se toto dělá v praxi, která mi chybí. Omlouvám se, pokud jsou moje otázky poněkud hloupé nebo zmatené. Už mám z těch zákonů hlavu jako \"pátrací balón\". Děkuji moc za každou odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Účtování poštovného v praxi
« Odpověď #1 kdy: Srpen 23, 2008 »

Pokud budete účtovat zákazníkovi jakoukoliv částku poštovného + 19% DPH, tak nemáte povinnost zkoumat, kolik činilo skutečně zaplacené poštovné. Uskutečnili jste zdanitelné plnění (poskytli jste službu), přiznali jste DPH a tím jste splnili své povinnosti. Z podacího lístku od pošty nemůžete uplatňovat DPH na vstupu, neboť pošta vám poskytla osvobozené plnění, které neobsahuje daň. Toto je nejjednodušší postup.

V současné době jsou dvě možnosti, jak se vyhnout odvádění DPH z poštovného, u obou však nesmí být přijatá úhrada (od zákazníka) vyšší, než částka, kterou vám naúčtovala pošta. Pokud si nejste jisti, že budete zákazníkovi účtovat stejnou, nebo nižší částku, než vám vyčíslí pošta při podání zásilky, tak je pro vás tento postup nevhodný. Možnosti přeúčtování služeb  skončí k 31.12.2008,  k 1.1.2009 vejde v platnost novela zákona, která je zruší. Zákon vám dá v § 36/11 možnost nezdaňovat plnění - ve vašem případě poštovné - za podmínky (kopíruji):
\"Do základu daně se nezahrnuje částka, kterou plátce obdržel od jiné osoby na úhradu částky vynaložené jménem a na účet této jiné osoby. Podmínkou je, že přijatá částka nepřevýší uhrazené částky za jinou osobu a plátce si u plnění uhrazeného za jinou osobu neuplatní nárok na odpočet daně.\"
Takže budete mít dvě možnosti: účtovat zákazníkům poštovné s DPH a o víc se nestarat, nebo poštovné vyjmout ze základu daně, ale dobře si ohlídat, aby vámi účtovaná částka nebyla vyšší, než skutečné poštovné.
IP zaznamenána

kosťa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Účtování poštovného v praxi
« Odpověď #2 kdy: Říjen 16, 2009 »

Chtěl jsem se zeptat na Váš výklad zákona o DPH v §36/11 v diskusi níže uvedené. Zákon v tomto ustanovení mluví o tom, že pokud bych chtěl něco vyjmout ze základu daně, tak bych to musel nakoupit jménem někoho jiného, ne jménem vlastním a u provozovatelů internetového obchodu, kteří mají stovky zákazníků by to bylo dosti dosti náročné. Toto ustanovení hovoří spíše o advokátech a nakupování kolků a placení různých správních poplatků za své klienty. Účtování takovýchto záležitostí pak jde přes účtovou třídu 3.
Poštovné osvobodit na základě tohoto ustanovení je prakticky nemožné, teoreticky ano.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Účtování poštovného v praxi
« Odpověď #3 kdy: Říjen 19, 2009 »

Diskuze proběhla v srpnu 2008, od té doby nastaly v zákonu o dani z přidané hodnoty výrazné změny.

V roce 2008 bylo možné poštovné osvobodit podle § 51/3 ZDP (ve znění platném do konce 2008), od roku 2009 může osvobozené plnění poskytnout pouze držitel poštovní licence.

Také bylo zrušeno přeúčtování podle § 14/5/e) ZDPH (ve znění platném do konce roku 2008).

Od roku 2009 se postupuje podle § 36/11 ZDPH, který ovšem obsahuje ta nepříjemná slova jménem a na účet jiné osoby. Pokud byste nechtěl poštovné zahrnovat do základu daně, tak byste musel poštovné zaplatit jménem a na účet zákazníka (muselo by se zřejmě sjednat v dodacích podmínkách), musel byste předem znát přesnou výši poštovného (aby přeúčtovaná cena nebyla vyšší) a poštovné sledovat v rámci zúčtovacích vztahů .... takže teoreticky možná, ale v praxi?

K § 36, odst. 11 ZDPH vydalo MF ČR koncem r. 2008 informaci, najdete zde:

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-7C65E0A7/cds/xsl/legislativa_metodika_9074.html?year=
IP zaznamenána
Stran: [1]