Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dodanění promlčených závazků  (Přečteno 5398 krát)

kacabajda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
Dodanění promlčených závazků
« kdy: Únor 09, 2010 »

Dobrý den, dnes jsem se dočetla o dodanění promlčených závazků u FO podnikajících podle §7, pokud uplatňují skutečné výdaje. Nechápu větu: \"Povinnost zvýšit základ daně je u těchto osob v případě neuhrazeného závazku odpovídajícího pohledávce, od jejíž splatnosti uplynulo 36 měsíců nebo se promlčela, s výjimkou:závazků dlužníka, který je v úpadku podle zvláštního právního předpisu a u ostatních poplatníků s výjimkou závazků z titulu úvěrů, půjček, smluvních pokut, úroků z prodlení, poplatků z prodlení a jiných sankcí.\" Mohla byste mi to prosím podrobně vysvětlit? U podnikatele mě tedy budou zajímat jeho neuhrazené faktury přijaté nebo vydané? Děkuji moc předem za odpověď. A platí něco podobného u pohledávek?
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Dodanění promlčených závazků
« Odpověď #1 kdy: Únor 09, 2010 »

U FO je to spíše výjimkou - myslím, že to snad může vzniknout když by se třeba neplatil leasing a vy byste hož u měli v nákladech nebo u odpisovaného majetku, kdy by se neuhradila faktura, ale odpisy by už také v nákladech. Nic jiného mě teď nenapadá. Tu větu co píšete, to mi přijde, že se jedná o postoupení pohledávek-ale nevím. Třeba někdo napíše další postřehy :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dodanění promlčených závazků
« Odpověď #2 kdy: Únor 13, 2010 »

Souhlasím s p. Miruskou, u FO, které nevedou účetnictví, bude dodaňování spíše výjimkou. Podle § 23/3/12. ZDP:  Toto ustanovení se dále nevztahuje na závazky, z jejichž titulu nebyl uplatněn výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů.    V DE si většinou uplatňujete výdaj až při úhradě závazku, takže nebudete muset dodaňovat všechny staré dluhy, ale jen takové, u kterých si můžete uplatnit výdaj bez ohledu na úhradu (například odpisy HM si uplatňujete bez ohledu na to, zda jste za majetek zaplatila).

Jinak je to ale opravdu příšerná věta a člověk neví, co má vlastně dodanit, jestli závazky, nebo pohledávky:-) Větu jsem pochopila asi takto: máte povinnost zvýšit základ daně o váš neuhrazený závazek. Výši závazku si ale neurčujete sama (že byste například dodaňovala jen jeho část), ale musíte zrcadlově vykázat závazek ve stejné výši, v jaké vůči vám věřitel eviduje pohledávku. Pokud je věřitel plátcem DPH, pak byste dodaňovala závazek včetně DPH, neboť to je váš celkový dluh vůči věřiteli.

Pohledávky se dodaňují při ukončení činnosti, při změně způsobu uplatňování výdajů, nebo pokud v průběhu roku přerušíte činnost a neobnovíte ji ani do dne podání daňového přiznání.
IP zaznamenána

Petr Hradec Králové

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dodanění promlčených závazků
« Odpověď #3 kdy: Únor 18, 2010 »

Dobrý den, jsem opačného názoru a citované ustanovení ZDP si bohužel vykládám jinak, tedy FO vedoucí evidenci je povinna o výši veškerých závazky starších 36 měsíců zvýšit svůj ZD, bez ohledu na to, zda jsou zahrnuty v nákladech či nikoli. V následném období, v němž bude závazek uhrazen bude mít poplatník danově účinný výdaj a k tomu shodnou položku snižující ZD. Dle důvodové zprávy je tímto naplněn smysl institutu dodanování neuhrazených závazků!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dodanění promlčených závazků
« Odpověď #4 kdy: Únor 18, 2010 »

Proč by měli dodaňovat, když si neuplatnili výdaj? Ať už zní důvodová zpráva jakkoliv, faktem je, že součástí ustanovení § 23/3/a) bod 12. zůstává i nadále věta:
Toto ustanovení se dále nevztahuje na závazky, z jejichž titulu nebyl uplatněn výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů ....

Cituji ze zápisu z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR konaného dne 20. 4. 2009
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-3EA98423-5EAE4E81/cds/KVKDP20042009.pdf

Dílčí závěr č. 2:
Na základě výše uvedené výchozí situace a po provedeném rozboru problematiky lze dojít
k následujícímu závěru:
Ustanovení § 23 odst. 3 písmeno a) bod 12 se i pro úpravě zákonem č. 2/2009 Sb. dále
nevztahuje na fyzické osoby - neúčetní jednotky s výjimkou případů, kdy u poplatníků s příjmy
dle § 7 nebo § 9 ZDP, kteří nevedou účetnictví a výdaje uplatňují dle § 24 ZDP, lze závazek
uplatnit do výdajů na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů bez ohledu na platbu.

Stanovisko MF:
Souhlas.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Dodanění promlčených závazků
« Odpověď #5 kdy: Únor 08, 2014 »

Dobrý den, v účetnictví mám závazky staré 36 měsíců, které podnikatel nehodlá zaplatit, v přiznání za rok 2013 je dodaním, zajímá mne ale, mám tyto závazky stále dál do nekonečna vést  v evidenci, na účtu 321, nebo je můžu dodaněním odúčtovat aby se dál netáhly v evidenci? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dodanění promlčených závazků
« Odpověď #6 kdy: Únor 08, 2014 »

Podle mého názoru je můžete odúčtovat 321/648, ale měly by být vedeny v podrozvahové evidenci.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Dodanění promlčených závazků
« Odpověď #7 kdy: Únor 09, 2014 »

Děkuji za radu, paní Zdeno, hezkou neděli.
IP zaznamenána
Stran: [1]