Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Změna z OSVČ na změstnance a auto v OM  (Přečteno 1528 krát)

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Změna z OSVČ na změstnance a auto v OM
« kdy: Listopad 29, 2012 »

Dobrý den,

mám dotaz, jak se poprat s následujícím:
do konce 2012 jsem OSVČ, polátce DPH, auto kupováno v roce 2011 jako nové, uplatněn odpočet DPH, vedu knihu jízd a náklady na auto a roční odpočet krátím dle poměru služebních/soukromých jízd.
Po novém roce se však stanu zaměstnancem a zároveň zůstanu i OSVČ i plátcem daně, nicméně hlavní ek. činnost bude zaměstnanecký poměr. Tedy z toho vyplývá výrazné snížení využívání auta pro služební účely. Chtěl bych se tedy auta zbavit, ale jak na to účetně? Poradíte mi, prosím?
Děkuji
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Změna z OSVČ na změstnance a auto v OM
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 02, 2012 »

Mohu prosím poprosit o nějaký názor? Nevím si moc rady, jak se situací naložit.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Změna z OSVČ na změstnance a auto v OM
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 02, 2012 »

Auta se zbavíte buď prodejem, pak odvedete DPH z prodejní ceny, nebo vyřazením do osobního užívání. V tom případě se odvádí DPH z ceny, za kterou by se auto dalo prodat ke dni vyřazení. Pokud byste v r. 2013 zrušil registraci k DPH a auto ještě bylo v obchodním majetku, tak byste vracel 3/5 uplatněného odpočtu.
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Změna z OSVČ na změstnance a auto v OM
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 02, 2012 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď, plátcem DPH budu i nadále (pokud tedy mohu být současně při zaměstnaneckém poměru). Když jsem auto koupil s nárokem na odpočet a prodal bych jej, musím k němu přidat DPH? I v případě prodeje podnikateli, který je plátce?
Pokud bych jej chtěl vyřadit do osobního užívání, měl bych jej prodat za aktuální odpisovou cenu nebo za cenou podle trhu?
Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Změna z OSVČ na změstnance a auto v OM
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 02, 2012 »

Můžete být současně při zaměstnaneckém poměru plátcem DPH.

Pokud budete auto prodávat, tak k němu musíte přidat DPH (jste plátcem a uskutečníte zdanitelné plnění) bez ohledu na to, komu je prodáváte.

Při vyřazení do osobního užívání auto neprodáváte (nemůžete prodat sám sobě). Pro účely DPH vystavíte doklad o použití (§ 29 ZDPH ) a na jeho základě odvedete DPH. Cena se stanoví podle trhu.
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Změna z OSVČ na změstnance a auto v OM
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 02, 2012 »

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den!
IP zaznamenána
Stran: [1]