Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpisy HM - pronájem bytu  (Přečteno 1991 krát)

Angel21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Odpisy HM - pronájem bytu
« kdy: Listopad 04, 2012 »

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem na možnost odpisů hmotného majetku (bytu) v souvislosti s pronájmem.

Od roku 2009 jsem OSVČ - poskytování služeb + lektorská činnost. Výdaje v DP za 2009 a 2010 jsem uplatňovala paušálem.

V roce 2011 jsem koupila družstevní byt. Po převodu do OV jsem byt začala ve stejném roce pronajímat. Nechala jsem od soudního znalce vypracovat aktuální hodnotu nemovitosti k datu započetí pronájmu a zařadila ji do hmotného majetku - zrychlené odepisování.

V DP za 2011 jsem za činnost dle par. 7 uplatnila opět výdaje paušálem. U příjmů z pronájmu (par. 9) jsem uplatnila výdaje reálné vč. odpisů HM, úroků z úvěru na pořízenou nemovitost (hypotéka), pojištění nemovitosti, výdaje na dopravu - krácené. Díky odpisům z HM se mi snížila celková daňová povinnost, tedy i z příjmů dle par. 7.

Letos v 2012 jsem od ledna do listopadu OSVČ, od. 1.12.2012 nastupuji jako zaměstnanec.

1) Mění se pro mě něco v oblasti daní, odpisů a zpracování DP v oblasti příjmů z pronájmu (par. 9) či mohu i nadále využívat odpisy oproti příjmům z pronájmu?

2) Chci si i nadále nechat aktivní ŽL. Pozastavím tedy pouze platby sociálního a zdravotního pojištění a změnu nahlásím na úřady (FÚ, sociální správu a zdravotní pojišťovnu). Soc. a zdrav. pojištění za mne bude od 1.12.2012 za mě hradit zaměstnavatel. DP si budu podávat sama, abych mohla doplnit  část o příjmech z pronájmu (par. 9) + občasné příjmy dle par. 7 (lektorská činnost). Uvažuji správně?

3) Budou odpisy z HM související s par. 9 ovlivňovat mou daňovou povinnost i z příjmů ze zaměstnání?

Předem velmi děkuji za pomoc a odpověďi.

Veronika
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Odpisy HM - pronájem bytu
« Odpověď #1 kdy: Listopad 04, 2012 »

Dobrý den
1. Nic se pro Vás nemění
2. Platbu SP a ZP pozastavit můžete, ale musíte doložit potvrzení o příjmu ze závislé činnosti alespoň ve výši minimální mzdy.
3. Všechny Vaše příjmy dle §§ 6,7,9 zahrnete do DP a vypočtete daň. Provedete to na základě Potvrzení o zdanitelných příjmech, které Vám vystaví zaměstnavatel. V DPFO si započítáte i případnou zálohovou daň, kterou odvedl zaměstnavatel.
IP zaznamenána

Angel21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Odpisy HM - pronájem bytu
« Odpověď #2 kdy: Listopad 06, 2012 »

Dobrý den, moc děkuji za rychlou odpověď. Veronika
IP zaznamenána
Stran: [1]