Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: já OSVČ - chci zaměstnat starobního důchodce  (Přečteno 3282 krát)

Mamča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,
jsem osvč a ráda bych zaměstnala přítele starobního důchodce. Ale nikdy jsem zaměstnance neměla a jen tuším, že budu muset někde něco nahlásit.
Otázky:
1.) Co a kam hlásím, pokud ho budu chtít zaměstnat. (buďto jako zaměstnance nebo na DPP za 10.000,-)
2.) Co bude pro mě méně náročné? Když ho přijmu na DPP za rovných 10.000,-Kč měsíčně?
Také nevím, jestli si tohle můžu sama vypočítat. Nemám žádný program.
Děkuji za radu, nerada bych kvůli tomu sháněla nějakou účetní.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
já OSVČ - chci zaměstnat starobního důchodce
« Odpověď #1 kdy: Říjen 24, 2012 »

Dobrý den
pokud nemáte a nechcete mít více zaměstnanců, tak jednoznačně jednodušší je DPP.
V odměně do 10 000,-Kš včetně, nemusíte registrovat na OSSZ, ani na ZP, pouze zákonné pojištění zaměstnavatele (KOOPERATIVA). Také se musíte zaregistrovat na Fú, jako plátce daně ze závislé činnosti a k 1.3. následujícího roku odevzdávat Vyúčtování - třeba s nulami.
Sepíšete Dohodu, evidujete odpracované hodiny, kterých nemůže být více než 300/rok pro jednoho zaměstnavatele. Nepotřebujete na to žádný mzdový program.
Pokud by zaměstnání bylo rozsáhlejší a nestačilo by hodinové omezení 300 hodin, budete muset absolvovat všechny registrace : OSSZ, ZP, KOOPERATIVA,Fú.
Ani při jednom takovém zaměstnanci byste nepotřebovala SW,  stačí si nastudovat systém výpočtu mezd a měsíční výkazy pro SP a ZP vyplňovat ručně.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
já OSVČ - chci zaměstnat starobního důchodce
« Odpověď #2 kdy: Říjen 24, 2012 »

Dobrý den,
můžete starobního důchodce zaměstnat na DPP, do deseti tisíc se neodvádí soc ani zdr pojištění.
Odvádí se jen daň, a pokud onen penzista podepíše prohlášení poplatníka na slevu na dani, z deseti tisíc po slevě nebude sražena žádná daň,
takže bude deset tisíc hrubá mzda, a zároveň deset tisíc čistá mzda. Jen se musíte nahlásit - zaregistrovat na FÚ jako plátce daně z příjmu fyzických osob, a jednou za rok podat vyúčtování na fú, i když bude s nulami. Také by jste se měla nahlásit jako plátce zákonného pojištění za zaměstnance na kooperativu. Minimální platba je Kč 100 za čtvrt roku. V tomto případě snad ani účetní na mzdy není třeba. Jana
IP zaznamenána

Mamča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
já OSVČ - chci zaměstnat starobního důchodce
« Odpověď #3 kdy: Říjen 24, 2012 »

Tak to je skvělé. Já jen tak na nějaký mzdový programy koukla a jsou strašně drahý. Udělám tedy DPP.
Jen mě teď ještě napadlo. Myslela jsem, že se z těch 10.000,- odvede zálohová daň 15% a oni dostanou o to méně?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
já OSVČ - chci zaměstnat starobního důchodce
« Odpověď #4 kdy: Říjen 24, 2012 »

Ano, z 10 tisíc se vypočítá 15% daně, což je 1500 korun, měsíčně, a měsíční sleva na dani na  poplatníka je Kč  2070, takže sleva pokryje tuto daň.
V případě, že by měl váš důchodce ale i nějakou jinou brigádu a měl prohlášení poplatníka podepsáno někde jinde, pak tuto daň odvedete a mzda by opravdu činila 8500.  Jana
IP zaznamenána

Mamča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
já OSVČ - chci zaměstnat starobního důchodce
« Odpověď #5 kdy: Říjen 24, 2012 »

Moc Vám děkuji
IP zaznamenána

Stáňa

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 53
já OSVČ - chci zaměstnat starobního důchodce
« Odpověď #6 kdy: Říjen 25, 2012 »

Dobrý den.
Pracuji 34let a teď jsem přišla o práci a novou zatím nemohu najít a tím pádem se i bojím ,že do důchodu již třeba jinou neseženou.Mám ale pracovat ještě asi 12let. Vím ,že se důchod skládá ze dvou položek - ze základní a procentualní výměry. Můj dotaz je -budu brát vůbec nějaký důchod ?
Nemohu se, ale na PSSZ dobrat kloudné odpovědi,připadá mě to jako utajované informace. Někde tvrdí ,že důchod se vypočítává z posledních 15let(což by znamenalo,že u mě je to pouze ze 3let) Vím,že za 12 let se změní zákony,ale potřebuji informace jak je to zatím teď a pořád je nedostávám.
Děkuji mooc za jakoukoli srozumitelnou infirmaci.
IP zaznamenána
Stran: [1]