Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dvě živnosti  (Přečteno 3463 krát)

Sheeliii

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Dvě živnosti
« kdy: Říjen 15, 2012 »

Dobrý den,
prosím o radu, začla jsem podnikat v Manikúře a modeláži nehtů a uvažuji, že bych si zřídila ještě jeden živnostenský list - na výrobu a prodej bižuterie. Jde o živnost volnou, to už jsem si zjistila, ale chtěla bych se zeptat jak postupovat když už jednu živnost mám, při založení další živnosti, musím to opět nahlásit na zdravotní pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení? Platím si již minimální zálohy na oboje pojištění (jak zdravotní tak sociální) budu muset platit víc, když bych měla dvě živnosti, nebo budu platit zatím stále jen minimum? A ještě bych se chtěla zeptat, jak u manikúry, tak i případně u té bižuterie bych chtěla uplatit pak v daňovém přiznání výdaje paušálem, je to možné? A stačí když bych si i u té bižuterie evidovala přijmy, např. do tabulky v počítači, nebo to musím mít také podložené nějakými doklady?
Předem moc moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dvě živnosti
« Odpověď #1 kdy: Říjen 16, 2012 »

Novou živnost nemusíte hlásit na zdravotní pojišťovnu ani na správu sociálního zabezpečení. Pojistné (a zálohy) na ZP a SP platíte za samostatnou výdělečnou činnost jako takovou a je jedno, zda ji vykonáváte na základě jednoho nebo padesáti živnostenských oprávnění.

U manikúry i bižuterie musíte zvolit shodný způsob uplatňování výdajů. Buď u obou druhů příjmů prokázané výdaje, nebo u všeho výdaje paušálem. Jestli uplatníte paušální výdaje, tak si zvlášť evidujte příjmy z manikúry a zvlášť za bižuterii. Pedikúra a manikúra je živnost řemeslná, k těmto příjmům uplatníte výdaje ve výši 80%. Výroba bižuterie je živnost volná, k příjmům z této živnosti uplatníte výdaje ve výši 60%.

Příjmy nemusíte mít podložené doklady, stačí zapisovat do tabulky.
IP zaznamenána

Sheeliii

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Dvě živnosti
« Odpověď #2 kdy: Říjen 17, 2012 »

Děkuji moc za odpověď, ještě bych se chtěla zeptat, jak je to v případě, když bych prodávala bižuterii přes internet, například přes server Fler.cz, tak by mi zákaznici platili platbou na účet, nemusím si ani skladovat výpisy z bankovního účtu?

Děkuji předem za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dvě živnosti
« Odpověď #3 kdy: Říjen 18, 2012 »

V tom případě bych výpisy z účtu pro jistotu skladovala.
IP zaznamenána

Sheeliii

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Dvě živnosti
« Odpověď #4 kdy: Říjen 18, 2012 »

Děkuji..a ještě se zeptám.. :) u manikúry pokud zákazníci chtějí, tak jim vypíšu paragon a bylo mi jinak řečeno, že pokud si sami o doklad neřeknou tak je vypisovat nemusím, že stačí si pouze zapisovat přijmy..platí tohle i u bižuterie? Nebo musím vystavovat např. i vydané faktury, co se týče třeba toho internetového prodeje na serveru fler, nebo fakturu mohu vystavit pouze pokud si o ní zákazník řekne?

Ještě by mě také zajímalo, pokud bych si chtěla například na nějakém jarmarku otevřít malý stánek, stačí mi na ta volná živnost:

Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona a tam pak obor činnosti výroba bižuterie..

nebo je nutné splnit ještě nějaké jiné náležitosti? Jinak právě u toho stánkového prodeje by tedy stačilo když bych si pouze zapisovala přijmy..a pokud by někdo vyložene chtěl, tak bych mu vypsala paragon..?

Předem opravdu moc děkuji, tohle už snad moje poslední otázka :) také ještě jednou moc děkuji za všechny rady, vždycky mi to moc pomůže.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dvě živnosti
« Odpověď #5 kdy: Říjen 18, 2012 »

U bižuterie platí to samé, co u manikúry. Doklad o prodeji zboží nebo o poskytnutí služby jste povinna vydat podle ustanovení § 31 odst. 14 živnostenského zákona NA ŽÁDOST zákazníka. Jestliže zákazník doklad nežádá, tak mu jej nemusíte vystavit a postačí, když si pro účely daně z příjmů povedete jakoukoliv evidenci o svých příjmech z podnikání.
Pokud jde o internetový prodej, tam je podle mých zkušeností dobrým zvykem přidat do balíčku alespoň paragon. Kdyby si zákazník přál fakturu, tak bych mu ji vystavila.

Na prodej vlastních výrobků Vám stačí volná živnost, obor výroba bižuterie. Pokud byste chtěla prodávat i cizí výrobky, tak by bylo podle mého názoru vhodné, abyste si nechala na ŽÚ doplnit i obor č. 48 Velkoobchod a maloobchod (stále jste ve volné živnosti).
IP zaznamenána

Sheeliii

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Dvě živnosti
« Odpověď #6 kdy: Říjen 19, 2012 »

Moc děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1]