Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?  (Přečteno 4237 krát)

ema1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37

Dobrý den,
nejsem plátce DPH a vyučuji jazyky. Mám 2 dotazy:
1/ Slovenská firma se obrátila na českou firmu o zajištění lektorů, výuka na Slovensku. Tato česká firma se z kapacitních důvodů obrátila na mne. Tzn. že já budu fakturovat klasicky české firmě, tato si už bude řešit fakturaci se slovenskou. Já zůstávám neplátcem DPH. Je to tak?
2/ Vyučuji AJ v CZ Čecha podnikajícího na Slovensku, pravděpodobně plátce DPH.
Místo plnění je dle odběratele na Slovensku, ale spadám do vyjímek dle § 10b 1/ - oblast vzdělávání, tím pádem je místo plnění v CZ a rovněž vystavím fakturu bez DPH, zůstávám neplátcem??
Děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #1 kdy: Říjen 01, 2012 »

1/ Ano, zůstáváte neplátcem. Poskytujete službu českému subjektu, místo plnění zůstává v ČR.

2/ Podle mého názoru nespadáte do výjimky podle § 10b. Místo plnění by zůstalo v ČR za předpokladu, že byste poskytla oprávnění ke vstupu na výuku (volně přístupná výuka, vybírala byste vstupné). Toto je služba pro předem určeného zákazníka, který je osobou povinnou k dani v JČS, místo plnění se přechýlí za odběratelem na Slovensko a vy byste se tím pádem měla registrovat jako plátce.
IP zaznamenána

ema1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #2 kdy: Říjen 02, 2012 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď.
Ráda bych se ještě zeptala, zda je možné se registraci vyhnout - např. pokud by se fakturovalo tomuto studentovi jako soukromé osobě?? Tzn. neplátce neplátci /nepodnikateli/. A zda je rozdíl v tom, pokud se jedná o výuku jednorázovou nebo pravidelnou.
Ještě jednou děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #3 kdy: Říjen 02, 2012 »

Pokud budete fakturovat výuku, kterou poskytujete v ČR osobě nepovinné k dani (soukromé nepodnikající osobě), tak dle mého názoru zůstává místo plnění podle § 10b/1/b) ZDPH v ČR a nevznikne vám tedy povinnost registrace (pokud nepřekročíte obrat 1 mil. Kč). Je jedno, zda se jedná o jednorázovou nebo pravidelnou činnost.
IP zaznamenána

soptinda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 18, 2012 »

Pokud tedy dojde k poskytnutí služby do EU, kde je příjemce služby osobou povinnou k dani, ale mou službu využije čistě pro své soukromé účely, povinnost registrace mi nevzniká. Chápu to správně?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 18, 2012 »

Pokud si službu objedná v postavení osoby nepovinné k dani (jako občan, nikoliv jako podnikatel), tak místo plnění zůstává v tuzemsku a poskytovatel služby se nemusí registrovat k DPH.
IP zaznamenána

soptinda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #6 kdy: Leden 11, 2013 »

Mohla bych ještě poslední otázku k tomuto tématu?

Pokud vystavím fakturu pro zákazníka, na níž uvedu jen jeho jméno a příjmení (bez adresy, bez IČ a DIČ) - pohlíží se na tohoto zákazníka vždy jako na soukromou nepodnikající osobu? Předpokládám, že pokud by šlo o podnikající osobu, která by si fakturu chtěla uplatnit v účetnictví, muselo by se uvést sídlo zákazníka a jeho IČ - mám v tom jasno?

Děkuji a přeji pěkný den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #7 kdy: Leden 11, 2013 »

Ano. Ani nemusíte vystavovat fakturu, stačí třeba jen příjmový pokladní doklad, nebo nějaká stvrzenka. Pokud si zákazník nebyžádá žádný doklad, tak nemusíte vystavit vůbec nic, stačí si poznamenat příjem do své evidence.
IP zaznamenána

soptinda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #8 kdy: Leden 11, 2013 »

Ale bez uvedení adresy to je vždy soukromá nepodnikající osoba?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #9 kdy: Leden 11, 2013 »

Předpokládám, že ano.
IP zaznamenána

soptinda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #10 kdy: Leden 13, 2013 »

Děkuji za odpověď.

Ještě mě napadla jedna věc - bere se jako přijetí zahraniční služby to, když jsem kontaktovala překladatelskou agenturu na Slovensku a ona mě bezplatně zařadí do své interní databáze svých možných překladatelů? Nic jsem pro ni ale nepřeložila. Předpokládám, že žádná registrace k DPH nehrozí.

Děkuji za odpověď na můj triviální dotaz - ale už si nejsem ničím jistá.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #11 kdy: Leden 13, 2013 »

Zde podle mého názoru registrace nehrozí.
IP zaznamenána

soptinda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #12 kdy: Leden 13, 2013 »

Děkuji, je to tak ošemetné, že se raději už ptám na vše.

Pokud bych se Vám mohla nějak odvděčit za Vaše cenné rady - určitě napište, jak :-)

Pěkný večer
IP zaznamenána

soptinda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #13 kdy: Leden 17, 2013 »

Dobrý den, paní Zdeno,

mohla bych Vás moc poprosit o zodpovězení mého posledního dotazu?

Pokud mi zadá překladatelská agentura ze Slovenska překlad, který jí ale budu fakturovat na její českou pobočku v Praze (s českou adresou, s českým DIČ), pak mi povinnost registrace k dph nevzniká, je to tak? Služba byla poskytnuta její provozovně v Praze, místo plnění je v ČR?

Děkuji
S.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
DPH-výuka jazyků v CZ a na Slovensku - registrovat?
« Odpověď #14 kdy: Leden 17, 2013 »

Ano, je to tak, jak píšete.
Jestliže fakturujete české provozovně (s českým DIČ), tak místo plnění zůstává v tuzemsku. § 9/1 ZDPH _  pokud je služba poskytnuta provozovně, která se nachází jinde, než je sídlo osoby, které poskytujete službu, tak je místo plnění tam, kde je umístěna provozovna. Poskytujete tedy službu s místem plnění v tuzemsku, nestáváte se identifikovanou osobou, povinnost registrace až při překročení obratu 1 mil. Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]