Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH a faktury neplátcům v EU a důkaz stavu osoby povinné k dani  (Přečteno 1483 krát)

JanPospisil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

jsem plátce DPH, poskytuji ilustrátorské služby do EU (Británie atd.) a to jak plátcům, tak neplátcům DPH. Neplátci jsou ale podnikatelé, nebo společnosti jako nakladatelství apod.
Pokud to správně chápu, jsou tedy osoby povinné k dani a tedy můžu aplikovat reverse charge a fakturovat bez DPH.

Mám dva problémy:

1) Neplátci/podnikatelé nemají DIČ, ale já musím být v evidenci schopný prokázat, že jsou OPKD a ne osoby soukromé. Jak tohle udělám?

2) Přestože jsou neplátci, pořád musím podat souhrnné hlášení, je to tak? Pokud ano, musím vyplnit DIČ odběratele, ne? Co s tím?

Předem děkuji za odpověď, já i moje účetní jsme z toho trochu zmatení.

J.Pospíšil
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981

1) Web ministerstva financí  
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846B-6DAF3C1E/cds/xsl/legislativa_metodika_9940.html?year=0
doporučuje v bodě 1.1.3. toto:
Pokud příjemce služby v okamžiku jejího poskytnutí zatím nemá přidělené DIČ pro účely DPH v jiném členském státě nebo je zahraniční osobou, je nutné pro doložení skutečnosti, že jde o osobu povinnou k dani, použít jiné důkazní prostředky. Například výpis z obchodních rejstříků nebo potvrzení daňového úřadu o registraci firmy.

2) Nemusíte podat SH. I kdybyste náhodou chtěli, tak se vám to stejně nepovede, bez odběratelova DIČ se SH neodešle. Pročtěte si ustanovení § 102/1/d) zákona o DPH.
IP zaznamenána

JanPospisil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Děkuji! Tohle zdá se potvrzuje naše řešení.

edit: Chápu to dobře, že ta podstatná část ustanovení § 102/1/d) zákona o DPH je \"osobě registrované k dani\"?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981

Ano, chápete to dobře. SH se podává při poskytnutí služby (služby podle § 9/1 ZDPH) osobě REGISTROVANÉ k dani v jiném členském státě.
IP zaznamenána
Stran: [1]