Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nákup služby z EU od neplátce  (Přečteno 5137 krát)

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Nákup služby z EU od neplátce
« kdy: Září 20, 2012 »

Dobrý den,
moc prosím o pomoc v následující záležitosti.
Chtěli bychom při zhotovení návrhu kuchyně využívat program, jehož poskytovatelem je francouzská firma, která není plátce, nemají v Evropě organizační složku, je v Americe. Faktura tudíž bude bez DPH. Nyní budeme kupovat 50 hodin kreslení v programu, místo zdanitelného plnění je tedy v ČR. My jsme plátci DPH. Mám samovyměřit DPH v systému reverse-charge a pak si ho dát do nároku na odpočet nebo o něm vůbec neúčtovat?

Předem moc děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Nákup služby z EU od neplátce
« Odpověď #1 kdy: Září 23, 2012 »

Pokud mají sídlo ve Francii a nejsou plátci, tak bych nechala mimo přiznání.
IP zaznamenána

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Nákup služby z EU od neplátce
« Odpověď #2 kdy: Září 24, 2012 »

Děkuji za reakci, ale jsem z toho trochu jelen... Obchodní zástupce pro Českou republiku mi odpověděl takto:

Moji kolegové DRAW UP LLC plátce nejsou, nemají v Evropě organizační složku, je v Americe. Faktura tudíž bude bez DPH. Uživatel poté odvede DPH v ČR. Probíhá to ve zvláštním režimu, to Vám lépe vysvětlí účetní ( já to znám z Francie, protože moje firma AAP má sídlo ve Francii to je stejný mechanismus, na konci roku dávám DPH přiznání, to je asi (?) to čemu říkáte souhrnné hlášení, to já vážně zde neznám, v ČR jsem nikdy nepodnikal).
 
Problém je u neplátce, tomu nesmí zahraniční mimoevropská společnost vlastně fakturovat ani službu, ani hodiny.
Je to k ochraně zákazníka, protože by ho mohl pak FÚ popotahovat a i my bychom z toho měli zbytečné problémy.
Protože neplátce, ač se to zdá paradoxní, by měl DPH platit, tak se děje v případě, kdy zakoupíte službu u firmy zahraniční a plátce DPH, která nemá organizační složku v ČR. Jak jsem uvedl, kdyby neplátce platil platební kartou tak by platil cenu s DPH přímo do Francie a pak by případně mohl požádat ve Francii o vrácení. KDyž nakupuje kartou na serveru plátce, tak platí částku bez DPH a české DPH pak hradí zde. V obou posledních případech je to v pořádku.

Už jsem z toho zoufalá, pročítá různá fora a diskuze a opravdu nevím. Budu ráda za jakýkoliv názor, děkuji moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Nákup služby z EU od neplátce
« Odpověď #3 kdy: Září 24, 2012 »

Řídila bych se tím, KDO mi fakturuje.

Pokud jde o službu (s místem plnění podle § 9/) a fakturuje ji unijní neplátce, tak se k faktuře chovám stejně, jako kdyby byla od českého neplátce, tedy mimo DPH.

Pokud fakturuje osoba registrovaná k dani v EU nebo jakýkoliv podnikatelský subjekt z 3. země (= osoba povinná k dani neusazená v tuzemsku podle § 108/2 ZDPH), tak bych provedla samovyměření, neboť podle § 108/1 ZDPH jsem povinna přiznat a zaplatit daň.
IP zaznamenána

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Nákup služby z EU od neplátce
« Odpověď #4 kdy: Září 25, 2012 »

Mockrát děkuji za odpověď, udělám to tak. Zatím fakturu nemam v ruce, ale během pár dní by mi měla přijít, tak třeba tam budou jasné instrukce.

Ještě jednou děkuji
IP zaznamenána

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Nákup služby z EU od neplátce
« Odpověď #5 kdy: Říjen 02, 2012 »

Tak dnes jsem fakturu konečně obdržela. Na konci je poznámka:
Company is not a VAT payer and does not have an Office in Europe. This invoice is regular for the VAT
registered company only.
Spolecnost neni platcem DPH a nema v CR a na Slovensku organizacni slozku. Fakturace touto
cestou je urcena pro subjekty EU platce DPH. Neplatce muze regulerne provest uhradu pouze jako soukroma osoba.

Omlouvám se za svou zabedněnost, ale nedá mi ta větička, že je fakturace určena pouze pro plátce... Mám tedy provést samovyměření nebo fakturovat jako od českého neplátce?

Děkuji moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Nákup služby z EU od neplátce
« Odpověď #6 kdy: Říjen 02, 2012 »

A je tam napsané, kdo vám fakturuje?
IP zaznamenána

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Nákup služby z EU od neplátce
« Odpověď #7 kdy: Říjen 03, 2012 »

je tam adresa:

DRAW UP LLC
6538 Collins Avenue # 286
MIAMI BEACH
FL 33141
USA
Registry Nbr. 811478-95 on 11-04-2011
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Nákup služby z EU od neplátce
« Odpověď #8 kdy: Říjen 03, 2012 »

Prohnala bych přiznáním (ř. 12 a 43) jako přijatou službu od zahraniční osoby povinné k dani (= podnikatelský subjekt ze 3. země), která nemá provozovnu v tuzemsku.
IP zaznamenána

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Nákup služby z EU od neplátce
« Odpověď #9 kdy: Říjen 03, 2012 »

Udělám to tak. Mockrát děkuji za radu :) A smekám, je obdivuhodné, co děláte pro ostatní.
IP zaznamenána
Stran: [1]