Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: prosím o radu - Plátce DPH a služba ze třetí země  (Přečteno 4754 krát)

lokalnet

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20

Dobrý den,

rád bych poprosil o radu či vysvětlení jak je to s DPH při nákupu služby ze třetí země.
Jedná se o nákup elektronických licencí, dodávky mailem, dodavatel ze třetí země neplátce DPH.
Prodávat budu v ČR.

Pochopil jsem že se mě týká toto:

\"elektronicky poskytovanou službou podle přímo použitelného předpisu Evropských společenství, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o společném systému daně z přidané hodnoty7e), je zejména hostitelství internetových stránek web-site hosting, web-page hosting, dálková údržba programů a zařízení, dodání programového vybavení a jeho aktualizace, dodání obrázků, textů a informací a zpřístupňování databází, dodání hudby, filmů a her, včetně loterií a jiných podobných her a dodání politických, kulturních, uměleckých, sportovních, vědeckých a zábavních pořadů a událostí a poskytnutí služby výuky na dálku; za elektronicky poskytnutou službu se nepovažuje samotná komunikace prostřednictvím elektronické pošty mezi osobou, která službu poskytuje, a osobou, které je služba poskytována\"

Jak spočítám  a přiznám DPH, děkuji moc za pomoc

Otázka druhá, musím být v tomto případě plátce ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
prosím o radu - Plátce DPH a služba ze třetí země
« Odpověď #1 kdy: Srpen 29, 2012 »

Jestliže přijmete elektronickou službu od podnikatelského subjektu ze třetí země, tak se stáváte plátcem dnem poskytnutí služby.

Pokud přijmete elektronickou službu od podnikatelského subjektu ze třetí země, tak jste povinen přiznat a zaplatit daň (místo plnění se přechýlilo do ČR). Daň přiznáte na řádku 12 přiznání. Pokud službu využijete ke své ekonomické činnosti, tak si zároveň můžete uplatnit nárok na odpočet daně na řádku 43.

Na daňový doklad si doplňte náležitosti podle § 32 zákona o DPH.

 Pokud máte doklad v cizí měně, tak přepočítáte na koruny ke dni poskytnutí služby, nebo k poslednímu dni měsíce, ve kterém jste zaplatil zálohu. Přepočet provedete k tomu dni, který nastal dříve. Pro přepočet použijete kurz České národní banky. Jestli nemáte vnitřní směrnici, která by upravovala kurzy pro přepočet cizí měny, tak použijte denní kurz. Najdete zde: http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.jsp

Částka na dokladu od dodavatele je bez daně. Po případném přepočtu na koruny ji zapíšete do řádku 12 do sloupečku Základ daně. Vynásobíte * 0,20 a tím vypočítáte DPH, kterou uvedete do sloupečku Daň na výstupu.
Stejná čísla pak zapíšete do řádku 43.
IP zaznamenána

lokalnet

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
prosím o radu - Plátce DPH a služba ze třetí země
« Odpověď #2 kdy: Srpen 30, 2012 »

Děkuji moc za vyčerpávající odpověď.
Mohu se zeptat ještě na jednu věc, pokud přijmu proforma fakturu např. v září, ale konečnou fakturu dostanu až v říjnu, DPH uplatním v 3Q nebo až ve 4Q ?

Děkuji moc za vaše rady, jste skvělá
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
prosím o radu - Plátce DPH a služba ze třetí země
« Odpověď #3 kdy: Srpen 30, 2012 »

Záleží na tom, kdy pro forma fakturu zaplatíte. Pokud v září (zdanitelné plnění se zřejmě uskuteční až v říjnu), tak uplatníte ve 3. Q. Daň přiznáte k 30.9., a k tomuto datu provedete případný přepočet cizí měny.
IP zaznamenána

lokalnet

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
prosím o radu - Plátce DPH a služba ze třetí země
« Odpověď #4 kdy: Srpen 31, 2012 »

Děkuji moc a přeji hezký víkend.
IP zaznamenána
Stran: [1]