Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: nákup auta  (Přečteno 2172 krát)

ozzák

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
nákup auta
« kdy: Srpen 08, 2012 »

dobrý den, chtěla bych se zeptat, podnikatel jestliže koupím auto ze zahraničí, je částka bude bude 325 000kč, stanu se povinně plátce DPH? Zajímá mě, že jsem někde v diskuzi četla, že se stávám plátce DPH jesltiže nakoupím zboží v hodnotě za rok 326 000 a nákup auta se do toho nepočítá. A teď čtu na vašich stránkách, že se tam započítává i auta. děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
nákup auta
« Odpověď #1 kdy: Srpen 08, 2012 »

Budete kupovat nové auto? Bude určeno pro ekonomickou činnost nebo pro soukromé účely?
IP zaznamenána

ozzák

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
nákup auta
« Odpověď #2 kdy: Srpen 08, 2012 »

dobrý večer, budu kupovat nové auto zcela pro podnikatelské používání.
kdybych kupovala auto ojeté, tak by to bylo jak?
a kdybych kupovala auto pro soukromé účely, tak bych se nemusela stát plátce dph, je to správně?
ještě bych se chtěla zeptat, o nějaké jiné diskuzi,která je zaměřena na právnícké osoby? znám účetní kavárnu, kterou si občas čtu, ale tam moc odpovědi k dotazům nejsou, vím, že to jen diskuze,ale ráda si čtu i tam. tady mi připadně paní zdeno, odpovíde snad pokaždé.

děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
nákup auta
« Odpověď #3 kdy: Srpen 09, 2012 »

Pokud byste si koupila nové auto (dodáno do 6 měsíců od prvního uvedení do provozu, nebo najeto méně než 6 tis. km) pro soukromé účely, tak byste zaplatila na FÚ daň jako občan a nemusela byste se stát plátcem DPH. Pokud koupíte nové auto jako osoba povinná k dani (v rámci svých ekonomických činností), tak se stáváte plátcem dnem pořízení zboží bez ohledu na cenu auta. Totéž platí o zboží, které podléhá spotřební dani.

Pokud budete kupovat do podnikání ojeté auto, tak může nastat několik situací, například:

a) koupíte od plátce, který vám musí prodat s daní své země (nebude moci uplatnit osvobození, neboť dodává neplátci), pokud nákupem překročíte limit 326.000,- Kč za kal. rok, tak se stáváte plátcem DPH. V tomto případě by bylo vhodnější, kdybyste se už před nákupem zaregistrovala jako český plátce.

a) koupíte od autobazaru, který uplatnil zvláštní režim. Není předmětem české DPH (§ 2/2/c) ZDPH), dle mého názoru se nezapočítává do limitu 326 tis. Kč

a) koupíte od neplátce. Podle mého názoru se nejedná o pořízení zboží z jiného členského státu ve smyslu ustanovení § 16/ ZDPH (FÚ může mít jiný názor), nezapočítává se do limitu 326 tis. Kč.

Doporučuji toto diskusní fórum: http://business.center.cz/business/diskuze/
IP zaznamenána
Stran: [1]