Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DoPP a OSVČ  (Přečteno 2817 krát)

terinq

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 45
DoPP a OSVČ
« kdy: Červen 10, 2012 »

Dobrý den jsem OSVČ - do 30.4.jsem k tomu byla zaměstnána na hlavní pracovní poměr a moje OSVČ činnost byla brána jako vedlejší. 30.4.2012 můj HPP skončil (výpověd z org.důvodů) Od 1.5. pracuji (u jiného zaměstnavatele) na Dohodu o provedení práce s příjmem do 10000,-/M.
Chtěla jsem se zeptat, když pak budu podávat za rok 2012 přehled na OSSZ a ZP - jak bude brána má OSVČ činnost za dobu,kdy provádím dohodu o provedení práce, jako hlavní nebo vedlejší činnost???
moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DoPP a OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Červen 10, 2012 »

Od 1.5.2012 je činnost posuzována jako hlavní. Za měsíc květen byste měla zaplatit minimální zálohy na SP a ZP.
IP zaznamenána

MarieJ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
DoPP a OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Červen 12, 2012 »

Prosím o radu. Pobírám starobní důchod a měla jsem živ.list na účetní práce. Zpracovávala jsem daňovou evidenci drobným podnikatelům. Podáním daňových přiznání za rok 2011 jsem činnost ukončila a ŽL jsem k 15.5.2012 zrušila. Nyní chci pomáhat podnikateli, jehož manželka se zaučuje na účetní práce.  Nechci nic dělat načerno a proto bych potřebovala poradit. Pomáhala bych asi 2 hod. měsíčně při výpočtu mezd  a asi 2 dny čtvrtletně při zdpracování DPH. Jde mi o to, zda lze udělat dohodu o provedení práce, nebo by bylo možné tuto činnost brát jako příležitostnou a do 20000 za rok ji nedanit. Druhá možnost se mi ale moc správná nezdá. Děkuji za odpověď Marie.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
DoPP a OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Červen 12, 2012 »

Dobrý den, Marie, taky se mi to nejeví jako příležitostná činnost, když už předem víte, kolik hodin odpracujete. Vidím  dohodu o provedení práce jako nejlepší variantu. Jana
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
DoPP a OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Červen 13, 2012 »

Dobré ráno, taky to vidím jako JANAA na DPP, je do 10 000 Kč bez pojistného a když podepíšete Prohlášení, tak i bez daně.
IP zaznamenána

MarieJ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
DoPP a OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Červen 13, 2012 »

Dobrý den, děkuji oběma JANAA i jaromira. Já jsem si myslela také, že to bude na DPP nejlepší. Jen jsem potřebovala aby mi to někdo \"potvrdil\".  Přeji krásný den (ne jako u nás, že stále prší). MarieJ
IP zaznamenána

Pracant

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DoPP a OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Srpen 10, 2012 »

Dobrý den, jsem OSVČ a chci souběžně přivýdělek formou DPP. Zdravotní a sociální budu platit stále jen z příjmu OSVČ a do daňového přiznání se příjem z DPP neuvadí, nebo je to jinak?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DoPP a OSVČ
« Odpověď #7 kdy: Srpen 11, 2012 »

Pojistné budete platit jen z příjmu OSVČ. Pokud by byla odměna za DoPP vyšší než 10 tis. Kč měsíčně, tak bude odvedeno pojistné na zdravotní a sociální pojištění, odvody provede zaměstnavatel.

Jestliže u zaměstnavatele nepodepíšete prohlášení k dani a měsíční odměna nepřesáhne 5 tis. Kč, pak bude uplatněna srážková daň a příjem z dohody nebudete uvádět v daňovém přiznání. V případě uplatnění zálohové daně (podepíšete prohlášení nebo bude odměna nad 5 tis.Kč) je třeba uvést tento příjem v daňovém přiznání.
IP zaznamenána
Stran: [1]