Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpovědný zástupce?  (Přečteno 1295 krát)

snizek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Odpovědný zástupce?
« kdy: Červenec 23, 2012 »

Dobrý den všem, velmi bych potřebovala poradit s tímto problémem. Jsem začínající OSVČ a plátce daně, mám malý krámek se spotřebním zbožím a ráda bych rozšířila služby o opravy, na které ale musí být živnostenské oprávnění na živnost řemeslnou, které ale já osobně nemohu získat, jelikož nejsem vyučena v daném oboru ani oboru příbuzném.Zaměstnance si bohužel nemohu z fin.důvodů dovolit.Živnostenské oprávnění na tento obor má manžel, který ale dělá jinou práci, také jako OSVČ.Manžel by pro mě tyto opravy prováděl, ale nevím, jak správně toto \"papírově\" ošetřit.Pokud jsem správně pochopila znění §62 a §11 živnostenského zákoníku, lze manžela ustanovit jako odpovědného zástupce provozovny?Moc se omlouvám, pokud jsem to napsala nesrozumitelně nebo neúplně, teprve začínám a trochu víc ještě tápu.Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Odpovědný zástupce?
« Odpověď #1 kdy: Červenec 24, 2012 »

Pokud budete opravovat zboží vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, tak potřebujete živnostenské oprávnění na řemeslnou živnost. Oprávnění získáte tak, že si o ně požádáte a manžela stanovíte jako odpovědného zástupce (nikoliv jako odpovědného zástupce provozovny).

Odpovědný zástupce by měl být s podnikatelem v nějakém smluvním vztahu, živnostenský zákon neurčuje v jakém. Jestliže je manžel OSVČ, tak by asi bylo vhodným řešením, kdyby se stal Vaší spolupracující osobou. V daňovém přiznání na něj převedete část svých příjmů a výdajů, upravuje § 13 zákona o daních z příjmů.

Druhou možností je, že si nebudete vyřizovat živnost, ale opravy si objednáte u manžela, který Vám je bude fakturovat. Vzhledem k tomu, že některé FÚ pohlížejí na fakturaci mezi manžely dosti nerudně, bych tuto možnost nedoporučovala.
IP zaznamenána
Stran: [1]