Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Záloha na daň z příjmů  (Přečteno 20653 krát)

Lišák

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Záloha na daň z příjmů
« kdy: Prosinec 13, 2007 »

Jak je to prosím ze zálohou na daň z příjmu v prvním roce podnikání? Začal jsem podnikat v letošním roce, předtím jsem měl pouze příjmy ze závislé činnosti. Závislou činnost jsem ukončil k 31.1.2007 a zaměstnavatel mně za toto období ještě odečetl zálohu za daň z přímu ze mzdy.
Děkuji za odpověd.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 18, 2007 »

V prvním roce podnikání neplatíte zálohy na daň z příjmů, příští rok pouze v případě, že za rok 2007 vznikne daň vyšší, než 30 tis.Kč
Sraženou zálohu ze závislé činnosti si vyúčtujete ve svém daňovém přiznání za rok 2007. Nechte si od zaměstnavatele vystavit potvrzení o výši zdanitelných příjmů a sražených zálohách.
IP zaznamenána

Lišák

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 21, 2007 »

Díky za odpověď.
IP zaznamenána

Míla

  • Host
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #3 kdy: Leden 31, 2008 »

Jsem OSVČ od 1.9.2006, až dosud jsem neplatila žádné zálohy na daň z příjmu z podnikání. Mám tuto povinnost, nebo stačí zaplatit daň až  dle daňového přiznání za příslušný rok?  V případě povinnosti platit zálohu, jak ji vypočtu a kdy zaplatím resp.měla zaplatit? Můj roční zisk za r.2007 určitě přesahuje částku 300 tis.Kč. Děsím se, že jsem cosi promeškala. Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Silvia

  • Host
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #4 kdy: Únor 06, 2008 »

Dobrý den,zaměstnavatel u kterého jsem byla zaměstnaná do května 2007 ukončil svoji činnost.
Od června jsem začala podnikat,potřebuji doklad o výši zdanitelných příjmech a sražených zálohách,kde mužu získat doklady když zaměstnávatel není k zastižení a potřebuji to do daňového přiznání,děkuji moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #5 kdy: Únor 06, 2008 »

Potvrzení o zdanitelných příjmech můžete získat jen od zaměstnavatele, který je podle § 38j, odst. 3 zákona o daních z příjmů povinen na vaši žádost toto potvrzení vystavit nejpozději do 10 dnů od podání žádosti. Jako první tedy kontaktujte zaměstnavatele, nejlépe dopisem s doručenkou, nebo alespoň doporučeně. Pokud požadované potvrzení nedostanete, pak můžete napsat stížnost na plátce daně finančnímu úřadu, pod který zaměstnavatel spadá.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #6 kdy: Únor 06, 2008 »

Citace: Míla
Jsem OSVČ od 1.9.2006, až dosud jsem neplatila žádné zálohy na daň z příjmu z podnikání. Mám tuto povinnost, nebo stačí zaplatit daň až  dle daňového přiznání za příslušný rok?  V případě povinnosti platit zálohu, jak ji vypočtu a kdy zaplatím resp.měla zaplatit? Můj roční zisk za r.2007 určitě přesahuje částku 300 tis.Kč. Děsím se, že jsem cosi promeškala. Moc děkuji za odpověď.
Pro stanovení povinnosti placení záloh v roce 2007 je třeba znát poslední daňovou povinnost z roku 2006. Pokud jste platila za podnikání daň z příjmů vyšší, než 30 tis. Kč, pak tato povinnost vznikla.
Zálohy se platí buď čtvrtletně - poplatníci, kteří si vypočítali daň vyšší, než 150 tis. Kč, nebo pololetně - poslední daňová povinnost přesáhla 30 tisíc Kč. Pololetní zálohy jsou splatné k 15. červnu a k 15. prosinci a platí se ve výši 40% známé daňové povinnosti. Zaokrouhlují se na stovky nahoru.
IP zaznamenána

Jarmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #7 kdy: Březen 02, 2008 »

Za rok 2007 daňová povinnost 74 500,- zaplatím k 15.6. 2008 zálohu  29800,- a k 15.12. taktéž? Děkuji
IP zaznamenána

Pavla

  • Host
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #8 kdy: Březen 02, 2008 »

Dobrý den, uplatnujeme s manželem společné zdanění manželů (manžel OSVČ).  Pokud bychom společné zdanění neuplatnili,  byla by manželova dan za rok 2007 větší než 30 tisíc a tudíž by měl pololetně platit zálohy na dan v roce 2008. Po uplatnění spol. zdanění (jsem na mateřské dovolené) je manželova dan. povinnost nižší než 30 tisíc a tedy zálohy na dan platit nemusí. Má manžel vycházet při stanovení povinnosti platit zálohy na dan z příjmu v letošním roce z danového přiznání za rok 2007, kde základ pro výpočet daně byl ovlivněn právě společným zdaněním a tudíž nemusí letos platit zálohy na dan?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #9 kdy: Březen 04, 2008 »

Citace: Jarmila
Za rok 2007 daňová povinnost 74 500,- zaplatím k 15.6. 2008 zálohu  29800,- a k 15.12. taktéž? Děkuji
Ano, přesně tak.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #10 kdy: Březen 04, 2008 »

Citace: Pavla
Dobrý den, uplatnujeme s manželem společné zdanění manželů (manžel OSVČ).  Pokud bychom společné zdanění neuplatnili,  byla by manželova dan za rok 2007 větší než 30 tisíc a tudíž by měl pololetně platit zálohy na dan v roce 2008. Po uplatnění spol. zdanění (jsem na mateřské dovolené) je manželova dan. povinnost nižší než 30 tisíc a tedy zálohy na dan platit nemusí. Má manžel vycházet při stanovení povinnosti platit zálohy na dan z příjmu v letošním roce z danového přiznání za rok 2007, kde základ pro výpočet daně byl ovlivněn právě společným zdaněním a tudíž nemusí letos platit zálohy na dan?
Děkuji
Povinnost platit zálohy závisí na výši daňové povinnosti, která na manžela připadne po uplatnění SZM. Letos tedy nebude muset platit zálohy na daň.
IP zaznamenána

Renáta

  • Host
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #11 kdy: Březen 12, 2008 »

Dobrý den, rok 2007 byl mým prvním rokem podnikání, daňový základ mám Kč 95.000,-- (pouze příjmy a výdaje z podnikání), platit bych měla daň z minimálního vyměřovacího základu Kč 120.800,--, ale jelikož šlo o první rok podnikání, měla bych být od minimální daně osvobozena. Pokud tomu tak je, kde se tohle osvobození uvádí v daňovém přiznání FO za r. 2007? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #12 kdy: Březen 12, 2008 »

Ustanovení o minimálním základu daně se na vás nevztahuje, daň budete počítat ze základu 95 tis. Kč. V příloze č. 1 uvedete v tabulce C. datum zahájení činnosti v roce 2007 a z toho bude zřejmé, že se jedná o první rok podnikání. Řádek č. 43 daňového přiznání (minimální základ daně) nevyplňujte - viz pokyny k vyplnění DP.
IP zaznamenána

Renáta

  • Host
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #13 kdy: Březen 13, 2008 »

Citace: Zdena
Ustanovení o minimálním základu daně se na vás nevztahuje, daň budete počítat ze základu 95 tis. Kč. V příloze č. 1 uvedete v tabulce C. datum zahájení činnosti v roce 2007 a z toho bude zřejmé, že se jedná o první rok podnikání. Řádek č. 43 daňového přiznání (minimální základ daně) nevyplňujte - viz pokyny k vyplnění DP.
Děkuji za odpověď. Pokud tedy chápu správně, tak odvedu daň z čátky Kč 95.000,--? Měla jsem za to, že první 2 roky podnikání, pokud poplatník dosáhne nižšího daňového základu než minimálního, tak je od daně z příjmu osvobozen.  Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #14 kdy: Březen 13, 2008 »

Žádné osvobození od placení daně z příjmů pro začínající podnikatele není. Z jaké částky nakonec odvedete daň, to závisí též na dalších podmínkách, které jsou individuální. Někdo uplatní nezdanitelné částí základu daně (dary, penzijní připojištění atd.), jiný má kromě základní slevy na poplatníka (7.200,-), nárok ještě další slevy na dani (např. vyživovaného manžela, děti atd.) a pak může být výsledná daň nulová.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2