Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pojištění OSVČ při přerušení HPP na necelý měsíc  (Přečteno 1122 krát)

witteck

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Situace je následující: Nyní jsem zaměstnán na HPP + vlastním ŽL (vedlejší pracovní činnost). K 31.7.2012 ukončím pracovní poměr (HPP) a zbyde mi pouze ŽL. Nicméně již 21.8.2012 nastupuji do nového zaměstnání, opět na HPP. Od 1. do 20.8. nebudu provádět žádnou výdělečnou činnost, budu v zahraničí, příjmy tedy budou nulové.

Otázka zní: Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? Chápu asi správně, že od 1. do 20.8. budu OSVČ s hlavní pracovní činností, čímžtopádem bych  měl platit zálohy, i když příjmy mít nebudu. Nebo je nějaká šance, že by se celý srpen počítal ve vztahu k ŽL jako vedlejší pracovní činnost?

Vyplatí se nebo nevyplatí jít se přihlásit na Úřad práce? Jde to vůbec, když už mám novou práci domluvenou?

Předem díky za odpověď!

V.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Pojištění OSVČ při přerušení HPP na necelý měsíc
« Odpověď #1 kdy: Červenec 13, 2012 »

Pokud budete přihlášen jako OSVČ a nebudete celý měsíc zaměstnán, tak bude samostatná výdělečná činnost považována za hlavní a budete muset odvést pojistné na SP i na ZP z minimálního vyměřovacího základu (1.807,- a 1.670,- Kč) a to i v případě, že nebudete mít ze živnosti žádný příjem. Navrhuji přerušit podnikání. Na ÚP nemusíte, pokud nechcete.  Za období od 1. do 20.8. nebudete muset doplácet žádné pojištění.
IP zaznamenána
Stran: [1]