Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak zdanit opožděné odstupné?  (Přečteno 1810 krát)

r.capka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Jak zdanit opožděné odstupné?
« kdy: Srpen 07, 2013 »

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem týkajícím se zdanění odstupného, které mi bylo vyplaceno se zpožděním 2,5 roku.
K 30.11.2010 skončil můj pracovní poměr výpovědí z organizačních důvodů (zrušení pracoviště) s nárokem na 3měsíční odstupné. Během výpovědní doby si to zaměstnavatel rozmyslel a chtěl vzít výpověď zpět. Když jsem to odmítl, oznámil mi písemně, že pracoviště se rušit nebude, čímž zaniká původní výpovědní důvod a výpověď je tím pádem neplatná, takže tím zaniká i můj nárok na odstupné. Na základě tohoto svého \"výplodu\" mi po skončení pracovního poměru odstupné skutečně nevyplatil. Proběhl soud s odvolacím řízením, který trval 2 roky, a na základě jeho rozhodnutí mi bývalý zaměstnavatel odstupné včetně úroků z prodlení vyplatil až letos v květku, tedy po 2,5 letech.
Od roku 2011 pracuji jako OSVČ a podávám tedy vlastní daňové přiznání. Chci vás poprosit o radu, jak mám toto odstupné a zaplacené úroky uvést do daňového přiznání za letošní rok.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak zdanit opožděné odstupné?
« Odpověď #1 kdy: Srpen 10, 2013 »

Dobrý den, požádejte zaměstnavatele o vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a sražených zálohách. Na základě tohoto potvrzení uveďte odstupné do daňového přiznání za rok 2013.
Předpokládám, že úrok z prodlení bude zdaněn zaměstnavatelem společně s odstupným. Pokud zaměstnavatel úrok z prodlení nezdaní jako příjem ze závislé činnosti, tak bych jej zapsala do přiznání jako příjem z kapitálového majetku podle § 8 zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

r.capka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Jak zdanit opožděné odstupné?
« Odpověď #2 kdy: Srpen 11, 2013 »

Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a sražených zálohách mi zaměstnavatel již vystavil, a to ke dni 30.11.2010, kdy skončil můj pracovní poměr. V tomto potvrzení ovšem nebylo odstupné zahrnuto, protože mi ho tehdy nevyplatil. Nyní mi odstupné vyplatil na základě rozhodnutí soudu, a to v plné výši včetně úroků z prodlení. Je tedy zřejmé, že odstupné ani úroky nezdanil. A když to nezdanil, tak mi asi Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a sražených zálohách k ničemu nebude nebo ano? Na čí straně je v tomto případě daňová povinnost, na jeho nebo na mé? Mám já možnost odstupné zdanit sazbou 15 % nebo to musí udělat (bývalý) zaměstnavatel?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak zdanit opožděné odstupné?
« Odpověď #3 kdy: Srpen 12, 2013 »

Podle mého názoru bylo povinností zaměstnavatele srazit zálohu na daň (předpokládám, že odstupné bylo vyšší než 5 tis. Kč), neboť odstupné je příjmem ze závislé činnosti podle § 6 zákona o daních z příjmů.  Jestliže nesrazil, je to jeho problém. Uvedla bych do daňového přiznání do ř. 31 (úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů) a místo potvrzení o zdanitelných příjmech bych přiložila rozhodnutí soudu. Kdyby zaměstnavatel srazil daň, tak byste odstupné také uváděl do daňového přiznání, jenom byste si v 7. oddílu odečetl sraženou zálohu.
IP zaznamenána
Stran: [1]