Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: faktura vs. smlouva  (Přečteno 3640 krát)

jbohm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
faktura vs. smlouva
« kdy: Červen 12, 2012 »

Dobrý den,
v lednu tohoto roku jsem se stala OSVČ hlavní, neplátce DPH. V této fázi mi hodně pomohl váš web, za což děkuji. Od té doby jsem se už několikrát setkala se situací, že mi firmy nabízely buď práci na fakturu nebo na různé typy smluv (DPP, DPČ, smlouva o dílo atd.). Jednalo se o různé částky (do 5 000, nad 10 000 apod.). Lze obecně říci, co je pro mě výhodnější? Předpokládám, že daň je vždy stejná a navíc se \"vyúčtuje\" v daňovém přiznání. Ale jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním, které tak jako tak zaplatím v měsíčních zálohách? Uvažuji správně, že faktura je vždy výhodnější, protože u ní žádné pojištění navíc neplatím, zatímco u různých smluv je to s pojištěním různé a záleží také na výši odměny atd., což bych si musela vždy ověřit, kolik vlastně čeho ze smlouvy zaplatím, zatímco u faktury toto řešit nemusím?

Děkuji, Jana
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
faktura vs. smlouva
« Odpověď #1 kdy: Červen 13, 2012 »

Dobrý den,
jako OSVČ čím víc vyděláte, tím víc odvedete na sociálním, zdravotním i dani.
Dohoda o provedení práce  do výdělku 10 tisíc není zatížena ani sociálním ani zdravotním pojištěním. Pokud u dohody podepíšete prohlášení poplatníka, pak daň bude nulová. Ale daň se tak jako tak vyúčtuje v ročním přiznání, a ano, daň je stále 15% z jakéhokoli výdělku.  
Dohodu o pracovní činnosti nemám tolik nastudovanou, to Vám tu určitě osvětlí někdo jiný, zcela jistě je nejvýhodnější DPP do 10 tisíc.
Jana
IP zaznamenána

jbohm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
faktura vs. smlouva
« Odpověď #2 kdy: Červen 13, 2012 »

Děkuji za odpověď. Nezdanitelné částky si můžu odečíst v daňovém přiznání, takže tam je (na rozdíl od DPP) jenom problém ten, že ty peníze jakoby dostanu až v rámci daňového přiznání, zatímco u DPP nezaplatím daň hned. Ale zase mám strach podepisovat růžová prohlášení jednou tam a podruhé jinde, vzhledem k tomu, že si daňové přiznání chci udělat sama, tak bych byla raději, aby to bylo co nejjednodušší, což asi bude, když budu jen fakturovat a ne podepisovat ještě různé smlouvy... Pokud to vychází finančně stejně, tak raději ať je to jednoduché, ne?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
faktura vs. smlouva
« Odpověď #3 kdy: Červen 13, 2012 »

Nebála bych se jít na dohodu o provedení práce, pokud je to možné, samozřejmě netuším, o jak vysoké výdělky jde, ale pokud budou příjmy vysoké, budou vysoké i platby na soc a zdr pojištění. A DPP do deseti tisíc by Vám v tomto ulehčila, ať už se Vám chce či nechce podepisovat prohlášení.
IP zaznamenána

jbohm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
faktura vs. smlouva
« Odpověď #4 kdy: Červen 13, 2012 »

Aha, tak já tomu možná nerozumím. Z DPP do 10 tis. se neplatí vůbec soc. a zdravotní a ani se tato vydělaná částka nepočítá na konci roku do výdělků, ze kterých se počítá výše sociálního a zdravotního pojištění? Myslela jsem, že i DPP zahrnu do daňového přiznání a tím pádem se mi z těchto celkových příjmů bude počítat výše sociálního a zdravotního pojištění. Ono to tak není?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
faktura vs. smlouva
« Odpověď #5 kdy: Červen 14, 2012 »

DPP zahrnete do výše příjmů v daňovém přiznání, ale ne do přehledů pro ossz a zp. Jana
IP zaznamenána

jbohm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
faktura vs. smlouva
« Odpověď #6 kdy: Červen 14, 2012 »

Aha, tak to moc děkuji za informaci. Ty přehledy jsem ještě nestudovala, ani mě nenapadlo, že se to nepočítá ze všech příjmů. Musím se na to podívat. Každopádně moc děkuji, s tou výhodností faktura x smlouva máte nejspíš pravdu.
IP zaznamenána
Stran: [1]