Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Evidence vzorků  (Přečteno 2342 krát)

Katjez

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
Evidence vzorků
« kdy: Leden 06, 2011 »

Dobrý den,
jsem OSVČ - nakuji zboží k dalšímu prodeji, vedu DE (jsem začátečník). V loňském roce jsem vydala 10 ks zboží jako obchodní vzorky.
Prosím o radu, jak toto vyřešit účetně. Evidovat někde vzorky? Vystavit prodejní doklad nebo fakturu s nulovou cenou? A jak je to po stránce daní - předpokládám, že se jedná o daňový výdaj, ale co DPH - je při poskytnutí vzorku nutné odvést DPH?
Děkuji za odpověĎ
Kateřina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Evidence vzorků
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2011 »

Výdaj jste si uplatila při nákupu vzorků (zůstane daňově uznatelný jako výdaj na reklamu a propagaci), takže bych vzorky pouze odepsala ze skladové evidence s poznámkou, komu byly poskytnuty.

Podle ustanovení § 13/8/c) zákona o DPH se poskytnutí vzorků v rámci obchodní činnosti nepovažuje za dodání zboží, není tedy zdanitelným plněním a při poskytnutí vzorků nemusíte odvádět DPH.
IP zaznamenána

Irča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Evidence vzorků
« Odpověď #2 kdy: Květen 28, 2012 »

Dobrý den,
prostudovala jsem si rady ohledně evidence vzorků v daňové evidenci - dotaz se ale týkal vzorků velmi malé nebo nulové hodnoty. Mám klientku, která prodává vestavěný nábytek. Doposud se to týkalo pouze skříní a podobných věcí, takže měla pouze vzorky materiálu taktéž zanedbatelné hodnoty (např. destičky dřeva, lamina, apod). Nyní však rozšířila sortiment o kuchyně na míru: v prodejně nechala postavit 3 kuchyně na ukázku a vybavila je např. nádobím, kávovarem, apod. Tyto věci koupila a budou sloužit jako vzorek toho, co si zákazník může doobjednat ještě k samotné kuchyni, ale rozhodně to nejsou vzorky zanedbatelné hodnoty. Co s tím? Dát to do provozní režie a mít někde samostatnou evidenci toho, co tam vlastně je?
Děkuji za odpověď.
Irča
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Evidence vzorků
« Odpověď #3 kdy: Květen 28, 2012 »

Řídila bych se pořizovací cenou. Předměty do 40 tis. Kč bych dala do provozní režie a vedla bych si evidenci drobného majetku. Předměty nad 40 tis. Kč bych odpisovala.
IP zaznamenána
Stran: [1]