Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE A SOCIÁLNÍ POJÍŠTĚNÍ  (Přečteno 1709 krát)

školačka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19

Dobrý den, moc bych Vás prosila o radu. Jsem na úřadu práce. Našla jsem si práci na dohodu o prvovedení práce, takže musím i nadále docházet na ÚP a dokládat příjmy.. Potřebovala bych poradit- paní na ÚP se mi už zmiňovala o tom, že mi musí nabídnout veřejné práce. Takže by mě zajímalo, pokud bych po odmítnutí veřejných prací, odešla z ÚP, co bych si musela platit? /příjem na dohodu je nižší než 5000/. ´Myslím, že jsem četla, že zdravotní pojištění kolem 1080kč, ale jak je to se SOCIÁLNÍM pojíštěním/jak je to pak s důchodem/? A nebo by bylo lepší, aby manžel, který je OSVČ, by mě vzal jako osobu spolupracující, ale tam by musel plati zdravotní a sociální, že? Potřebovala bych zjisti, co by \"mě vyšlo\" lépe, děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE A SOCIÁLNÍ POJÍŠTĚNÍ
« Odpověď #1 kdy: Květen 29, 2012 »

Pokud odejdete z ÚP, tak budete povinně platit jen zdravotní pojištění. Budete zařazena v kategorii osob bez zdanitelných příjmů (příjmy z DoPP do 10 tis. Kč měsíčně se neberou v potaz) ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Pokud nemáte příjmy, které podléhají odvodům na SP, tak nemusíte platit pojistné na důchodové pojištění. Nepojištěné měsíce se nezapočítají jako odpracovaná doba na důchod.
Jestliže si Vás manžel vezme jako spolupracující osobu, tak budete odvádět pojistné na ZP minimálně 1.697,- Kč  a na SP  minimálně 1.836,- Kč.  Musíte si sami propočítat, co vyjde lépe. Tím, že na Vás manžel převede část svých příjmů a výdajů, může ušetřit na svém pojistném. Je otázka, zda úspora pokryje náklady na Vaše pojištění.  Pokud má manžel nízké příjmy, tak se Vám spolupráce nevyplatí
IP zaznamenána

školačka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE A SOCIÁLNÍ POJÍŠTĚNÍ
« Odpověď #2 kdy: Květen 29, 2012 »

MOC DĚKUJI..
IP zaznamenána

školačka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE A SOCIÁLNÍ POJÍŠTĚNÍ
« Odpověď #3 kdy: Květen 29, 2012 »

Pokud bych ještě mohla dotaz, proč ZP 1697 kč, když min. je 1080kč?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE A SOCIÁLNÍ POJÍŠTĚNÍ
« Odpověď #4 kdy: Květen 29, 2012 »

V okamžiku, kdy se přihlásíte na ZP jako spolupracující osoba, přestanete být osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP) a stanete se osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Každá kategorie pojištěnců má svůj vyměřovací základ. OSVČ musí odvádět pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu, který v od 1.1.2012 činí 12.568,50 Kč, z tohoto základu se vypočítá měsíční záloha (13,5%), která po zaokrouhlení činí 1.697,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]