Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ a DPČ  (Přečteno 3875 krát)

Kamil P.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVČ a DPČ
« kdy: Květen 30, 2012 »

Dobrý den,

hledám, pátrám, čtu a studuji a už mám hlavu jak balón a stále si nevím rady. Proto vás žádám o pomoc.

Situace:

Pracuji na DPČ (tzn. soc a zdr. mám každý měsíc zaplaceno). Chci si udělat živnost (tvorba stránek, prodej reklamy...). U společnosti, která mne zaměstnává na DPČ si vydělám 8000 - 9000 měsíčně čistého.

Dotaz:

Zajímalo by mne, jak to bude s placením soc. a zdr. v případě, že se stanu OSVČ ? Mohu se stát OSVČ vedlejší ? Pochybuji, že si první rok podnikáním vydělám více než 10 000 Kč za měsíc.

A ještě mám jeden problém. Tvořím stránky (jen pro osobní účely). Napadlo mne, že si na ně umístím sklik reklamu. Za 2 měsíce jsem si vydělal přes 5000 Kč. Jak to mám řešit, když ještě živnost nemám ? Peníze mi již dorazily na účet. Vyplatí se dělat mrtvého brouka, nebo to mám zpětně někde nahlásit? Jak jsem již zjistil, tak se jedná o soustavnou činnost za účelem dosažení zisku.

Já vím, jsem blbej. Měl jsem nejdříve číst.

Za případnou reakci předem moc děkuji. Omlouvám se, pokud se zde podobný případ již řešil.

S pozdravem

Kamil P.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ a DPČ
« Odpověď #1 kdy: Květen 31, 2012 »

Sociální pojištění: máte zaměstnání, které zakládá povinnou účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, takže můžete být považován za OSVČ vedlejší. V prvním roce podnikání neplatíte zálohy, případný doplatek pojistného a zálohy v dalším roce podnikání budou záviset na výši daňového základu.
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php

Zdravotní pojištění: jestliže zaměstnavatel odvádí ZP alespoň z minimální mzdy, tak nemusíte platit zálohy. Pojistné odvedete jen jednou za rok na základě přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.

Příjmy z reklamy: nic bych zpětně nehlásila. Do daňového přiznání bych je uvedla jako ostatní příjem podle § 10 zákona (příloha č. 2 přiznání) a neuplatnila k nim žádné výdaje.
IP zaznamenána

Kamil P.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVČ a DPČ
« Odpověď #2 kdy: Květen 31, 2012 »

Moc děkuji za odpověď. Ještě bych měl jeden dotaz a rád bych se přesvědčil, zda ho chápu správně.
Dotaz:
Pakliže se stane, že si nějaký měsíc vydělám méně (na DPČ), než je minimální mzda, pak to musím nahlásit pojišťovnám, že ? Stal bych se na jeden měsíc OSVČ hlavní - tzn. musel bych zaplatit minimální zálohy: (soc-1.836 Kč, zdr-1.697 Kč . Chápu to správně ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ a DPČ
« Odpověď #3 kdy: Květen 31, 2012 »

Ne:-)
Pro OSSZ stačí, že máte zaměstnání, ze kterého zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění (DPČ s odměnou nad 2.500,- Kč tuto podmínku splňuje), nemusíte mít minimální mzdu, a stále jste považován za OSVČ vedlejší.

Pokud je odměna nižší, než minimální mzda, tak zaměstnavatel stejně odvede zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy (předpokládám, že za Vás neplatí ZP i stát). Pro zdravotní pojišťovnu jste tedy stále zaměstnancem. Minimální zálohy na ZP byste platil pouze v případě, že by příjmy ze živnosti byly vyšší, než příjmy ze zaměstnání (živnost by se stala hlavním zdrojem příjmů).
IP zaznamenána

Kamil P.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVČ a DPČ
« Odpověď #4 kdy: Červen 01, 2012 »

Moc děkuji. Takže i kdybych vydělával podnikáním více než v zaměstnaní, mohl bych jej provozovat jako OSVČ vedlejší, jen bych to musel nahlásit patřičným úřadů ? Platil bych nějaké minimální zálohy, že ? (po překročení sumy 60.328 Kč na rok 2012)

Omlouvám se ze mou tupost. Již druhý den se to snažím vše pochopit a nastudovat, ale stále se v tom topím. Splývá mi mnoho pojmů, výrazů atd. :(

Ještě jednou děkuji za Váš zájem.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ a DPČ
« Odpověď #5 kdy: Červen 04, 2012 »

Druhý den? Až budete studovat druhý rok, tak vše pochopíte a přestanete se topit. To bude ta pravá chvíle, aby zákonodárci opět změnili předpisy, a můžete začít znovu.

Pojem OSVČ hlavní a OSVČ vedlejší se používá pouze v souvislosti s důchodovým (sociálním) pojištěním. Podmínky pro uznání vedlejší činnosti při zaměstnání se v průběhu času měnily. V současné době se SVČ považuje za vedlejší, jestliže zároveň s podnikáním vykonáváte zaměstnání. Zaměstnáním se rozumí činnost, která zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tzn. pracovní poměr nebo DoPČ která není zaměstnáním malého rozsahu. Pokud byste se zaměstnavatelem uzavřel jen dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tis. Kč, nebo DoPČ která je zaměstnáním malého rozsahu, tak byste nebyl nemocensky pojištěn a SVČ by nemohla být považována za vedlejší činnost, byla by hlavní činností se všemi dopady. Pokud byste se přihlásil k dobrovolnému nemocenskému pojištění OSVČ, tak se automaticky stáváte OSVČ hlavní.
Jestliže jste považován za OSVČ vedlejší, tak vám nemusí nutně vzniknout povinná účast na důchodovém pojištění, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php
Jestliže dosáhnete rozhodné hranice, tak vám vznikne povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ. Platíte sice pojistné a zálohy, ale nemusíte odvádět z minimálního vyměřovacího základu jako OSVČ hlavní, ale jen ze skutečného vyměřovacího základu. Nikdo nezkoumá, zda vyděláváte více v zaměstnání, nebo v podnikání.

U zdravotního pojištění se posuzuje, co je hlavním zdrojem příjmů. Jestliže se rozhodnete, že hlavním zdrojem příjmů je zaměstnání, tak zaměstnavatel musí odvést pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu platného pro zaměstnance, tedy z minimální mzdy, a to i v případě, že minimální mzdy nedosáhnete. Pak nemusíte platit zálohy, pojistné zaplatíte jen jednou za rok po podání přehledu o příjmech a výdajích. Pokud se rozhodnete, že hlavním zdrojem příjmů bude podnikání (například podnikáním vyděláte více, než v zaměstnání), tak budete platit zálohy na ZP a zaměstnavatel nemusí odvádět z minima. Vše je na vašem rozhodnutí, zdravotní pojišťovna neporovnává výši příjmů ze zaměstnání a z podnikání, k uznání vedlejšího zdroje příjmů jí stačí, že zaměstnavatel odvedl pojistné alespoň z minimální mzdy. Při založení živnosti budete své ZP oznamovat zahájení samostatné výdělečné činnosti, při té příležitosti můžete oznámit, zda bude podnikání hlavním nebo vedlejším zdrojem z příjmů.
IP zaznamenána

Kamil P.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVČ a DPČ
« Odpověď #6 kdy: Červen 06, 2012 »

Děkuji za komplexní odpověď. Teď už v tom mám relativně jasno. Ještě jednou díky.
IP zaznamenána

katth

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ a DPČ
« Odpověď #7 kdy: Červen 27, 2012 »

Dobrý den,
připojuji se k tématu, jsem podobně zmatená jako zakladatel.
Od začátku tohoto roku jsem přihlášená na živnostenském úřadě, ale podnikat jsem zatím nezačala, neměla jsem doposud z podnikání žádný příjem.
U zdravotní pojišťovny jsem nahlášená jako osoba pečující o dvě děti do 15 let, pojištění by tedy za mě měl platit stát.
Zároveň jsem zaměstnaná na dohodu o pracovní činnosti, podle mzdového lístku z této činnosti sociální a zdravotní pojištění odvádím. Mzda se pohybuje měsíčně kolem 3.500,-Kč
Můžu být v takovém případě považována za OSVČ vedlejší? (byla jsem totiž přesvědčená, že by moje příjmy z DPČ musely být nejméně 8000,-, ale po pročtení zdejších diskuzí už v tom zase plavu)
Pokud ano, budu platit nějaké zálohy?
A ještě poslední věc... jak je to s placením zdravotního pojištění v mém případě, když ho za mě platí stát a teď zároveň i zaměstnavatel? Nebo už ho za mě stát neplatí, pokud mě zaměstnavatel u zdravotní pojišťovny nahlásil?
Velice děkuju za odpovědi.
k
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ a DPČ
« Odpověď #8 kdy: Červen 28, 2012 »

ZP: na osobu pečující o děti se nevztahuje minimální vyměřovací základ. Pojistné sice zaplatíte, ale jen ze skutečně dosažených příjmů. V prvním roce podnikání neplatíte žádné zálohy, pojistné doplatíte až po skončení roku na základě podaného přehledu o příjmech a výdajích.

SP: máte zaměstnání, které zakládá povinnou účast na nemocenském pojištění, jste tedy považována za OSVČ vedlejší. Nevím, jak je uzavřena DPČ (konzultuje se mzdovou účetní nebo s personalistou), ale při příjmu do 2.500,- Kč by mohlo jít o zaměstnání malého rozsahu, které nezakládá povinnou účast na nemocenském pojištění. V měsících, za které nebylo odvedeno pojistné, byste byla považována za OSVČ hlavní. Pokud jste OSVČ vedlejší, tak v prvním roce podnikání neplatíte žádné zálohy. V měsících, ve kterých byste byla považována za OSVČ hlavní, byste musela platit minimální zálohu 1.836,- Kč.

Za osoby celodenně pečující o dítě (děti) platí stát zdravotní pojištění jen v případě, že tyto osoby nemají žádné příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. Pokud máte příjem z výdělečné činnosti, tak přestává platit pojistné stát a platíte si je sama (jste OSVČ), případně vy + zaměstnavatel (jste zaměstnána). Při splnění podmínky řádné a celodenní péče máte ale tu výhodu, že nemusíte (vy ani zaměstnavatel) odvádět pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu, ale jen ze skutečných příjmů.
IP zaznamenána

katth

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ a DPČ
« Odpověď #9 kdy: Červenec 02, 2012 »

Děkuji za vyčerpávajcí odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1]