Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Výrobce šperků potřebuje zaměstnat jakkoliv brigádníky  (Přečteno 2549 krát)

Mejra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Jsem výrobce šperků a i prodejcem - vše na IČO při studiu. Bohužel sám již nestíhám prodávat, tudíž bych rád zaměstnal další lidi. Jde mi o to, že nerad bych je zaměstnával na černo, ale zase nechci platit za ně žádné odvody (to by se moc nevyplatilo). Lze to? Pokud ano, jaký je postup? Jejich výdělek by nepřesáhl ani 2000 měsíčně.

Dočetl jsem se o různých případech, ale ne v tomto stylu. Pokud jsem to přehlédl, omlouvám se.

Děkuji za odpověď..
IP zaznamenána

m.hena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Výrobce šperků potřebuje zaměstnat jakkoliv brigádníky
« Odpověď #1 kdy: Květen 28, 2012 »

Na Vašem místě bych použila DPČ.Pokud jejich výdělek v měsíci nepřesáhne 2.500,-Kč,jedná se o zaměstnanání
malého rozsahu.Při něm se neplatí SP a pokud to budou zaměstnanci za které platí pojištění stát (důchodci,studenti) není problém ani se zdravotním pojištěním.To se také neplatí.Tito lidé za těchto podmínek nejsou nemocensky pojištění,takže ani nemají nárok na nemocenskou a při výše uvedených příjmech  budou z výdělku platit pouze srážkovou,konečnou daň.Pokud by však výdělek přesáhl 2.500,-Kč, musí se odvádět SP i ZP.Do smlouvy o DPČ napiště nejlépe jejich hodinovou mzdu,tím se automaticky jedná o zaměstnání malého rozsahu a pokud nepřesáhne jejich výdělek 2.500,-Kč, tak se ani nepřihlašuje takovýto zaměstnanec na OSSZ.Při překročení této částky musíte přihlásit a to zpětně s datumem vzniku DPČ.Např. nástup v lednu a tomto měsíci,v únoru a březnu výdělek do 2.500,-Kč.ZP,SP se neplatí,na OSSZ se nepřihlašuje a daní se srážkovou daní.V dubnu 2.600,-Kč.Zaplatí se SP,ZP vyměř.základem bude 2.600,-Kč,přihlásí se na OSSZ s datumem vzniku DPČ leden.Pokud v dalším měsíci má zase do 2.500,-Kč SP a ZP se neplatí a z OSSZ se nemusí odhlašovat.maslím,že více informací už snad k tomuto tématu není
IP zaznamenána

m.hena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Výrobce šperků potřebuje zaměstnat jakkoliv brigádníky
« Odpověď #2 kdy: Květen 28, 2012 »

Ještě jeden dodatek.U DPČ nesmí odpracované hodiny přesáhnout průměrně polovinu pracovní doby.Např. dohoda je vystavena na květen až září 2012, prac.doba  je 8hod.,zaměstnanec za toto období nesmí překročit
průměrně 416 hodin.Jeho pracovní doba nemusí být pravidelná,ale ve smlouvě to musí být napsané,že se jedná o nepravidelnou pracovní dobu dle potřeb zaměstnavatele,která v průměru nepřekročí polovinu normální pracovní doby.Nejlépe je vyčíslit kolik je za tu dobu trvání smlouvy možno odpracovat hodin.
IP zaznamenána

Mejra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Výrobce šperků potřebuje zaměstnat jakkoliv brigádníky
« Odpověď #3 kdy: Květen 28, 2012 »

Toto mi napsal FÚ

Dohoda o provedení práce musí být písemná. Můžete ji uzavřít  na max. 300 hodin za kalendářní rok. Při výdělku nižším jak 10000,- Kč nemusí platit sociální a zdravotní pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel. Výjimkou je případ pokud zaměstnanec podepíše pouze dohodu o provedení práce a neplatí za něho pojištění stát. Pak se musí zaměstnanec zaregistrovat jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit zdravotní pojištění. To činí měsíčně pro rok 2012 částku 1080,- Kč.

    Pokud má zaměstnanec na dohodu výdělek nižší jak 5000,- Kč za měsíc a nepodepíše u Vás prohlášení k dani, odvádíte za něho srážkovou daň ve výši 15%. Tento výdělek pak už zaměstnanec při případném podání daňového přiznání nikde neuvádí a nemůže si požádat o vrácení této daně. Pokud u Vás poplatník podepíše prohlášení k dani, odvádíte za něho zálohovou daň a může si uplatnit slevy na dani.

 

Pokud má zaměstnanec na dohodu výdělek vyšší jak 5000,- Kč za měsíc, odvádíte za něho zálohovou daň. Pokud podepíše u Vás prohlášení k dani, může uplatnit slevy na dani.

 

V případě, že u Vás zaměstnanec podepíše prohlášení, odvádíte za něho zálohovou daň a v případě povinnosti podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, uvede tyto příjmy do daňového přiznání k dani z příjmů a může při vzniku přeplatku na dani podat žádost o vrácení této daně


Mejra: Děkuji za odpovědi, jen bych rád znal odpověd trošku jednodušší a na jiný pohled.. Berte prosím v úvahu že s tímto nemám žádné zkušenosti, tudíž mi zajímá jak probíhá registrace ke srážkové dani, jestli ke svému danovému přiznání musím každý rok tvořit jiné přiznání, je třeba vést nějakou evidenci kvůli brigádníkům apod co se mi změní pokud z OSVČ se stane takto \"zaměstnavatel\"..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Výrobce šperků potřebuje zaměstnat jakkoliv brigádníky
« Odpověď #4 kdy: Květen 28, 2012 »

Registrační formulář najdete zde: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2012/5101_16.pdf

Zaregistrujete se k dani, kterou budete odvádět. K dani z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně (odměna do 5 tis. Kč/měs., nepodepsané prohlášení) nebo k dani z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků (podepsané prohlášení, při nepodepsaném prohlášení odměna nad 5 tis. Kč/měs.), případně k oběma daním.

Po skončení roku se odevzdává vyúčtování jednotlivých daní.
http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2012/5466_14.pdf
http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2012/5459_17.pdf
IP zaznamenána
Stran: [1]