Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Faktura od slovenského neplátce  (Přečteno 1908 krát)

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 157
Faktura od slovenského neplátce
« kdy: Květen 16, 2012 »

Dobrý den, paní Zdenko. Prosím o pomoc.

Fyzická osoba, podnikající na Slovensku - neplátce DPH (mimochodem srbské národnosti) nám fakturuje zprostředkování
služební česty a obchodních jednání v Srbsku (na základě mandátní smlouvy). Nevím, co s DPH.
Jedná o službu podle 9/1 a pokud ano, měla bych vyčíslit DPH +/-? nemám vlastně daňový doklad s
platným DIČ.


Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Faktura od slovenského neplátce
« Odpověď #1 kdy: Květen 17, 2012 »

Dobrý večer, paní Dominiko.
Podle § 108/1/b) ZDPH máte povinnost přiznat a zaplatit daň v tuzemsku pouze v případě, že vám byla poskytnuta služba osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku. Takovouto osobou je podle § 108/2 zahraniční osoba povinná k dani (=podnikatelský subjekt ze 3. země) nebo osoba registrovaná k dani v jiném členském státě (= unijní plátce).
Vzhledem k tomu, že jde o slovenského podnikatele neplátce (není ze 3. země, není unijním plátcem), bych postupovala stejně, jako kdyby službu poskytl český neplátce a nechala ji mimo DPH.
IP zaznamenána

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 157
Faktura od slovenského neplátce
« Odpověď #2 kdy: Květen 18, 2012 »

Moc děkuji za odpověď. Já jsem si nebyla jistá, zda se poskytnutím této služby právě plátcem nestane
ze zákona, zda by se neměl registrovat a já vyčíslit DPH +/-.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Faktura od slovenského neplátce
« Odpověď #3 kdy: Květen 18, 2012 »

Pokud je slovenským podnikatelem, tak se podle mého názoru měl registrovat na Slovensku, ale těžko jej k tomu můžete nutit.
IP zaznamenána
Stran: [1]