Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: pronájem garáže a dph  (Přečteno 11445 krát)

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
pronájem garáže a dph
« Odpověď #15 kdy: Květen 23, 2012 »

Dobrý den,  souhlasím paní Zdeno, tato diskuse mi dává víc, než školení, která si občas zaplatím. A hlavně se tu nestydím položit - pro někoho třeba zdánlivě - banální otázku.
Taky je pravda, že se občas obávám, že odpovím mylně, a tazateli napíši blud, takže raděj nenapíši nic, a čekám na  odpovědi jiných...  
A taky je pravda, že na spoustu dotazů zírám, a děkuji prozřetelnosti, že je neřeším já....  

Díky za tipy na business, přečtu... pěkný den... Jana
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
pronájem garáže a dph
« Odpověď #16 kdy: Červen 04, 2012 »

Holky zlaté, moc vám děkuji za diskusi... hledala jsem, pátrala jsem také jak divá a výsledek je takový že...
souhlasím s paní Zdenkou, že pronájem, byť soukromé nemovitosti, je ekonomickou činností, tudíž se započítává do obratu a následně lze (vztah plátce - plátci) pronajímat s dph. Ovšem u garáží a prostor k parkování jsem se dočetla na dvou různých stránkách a potvrdil mi to i jeden daňový poradce naživo, že pokud se jedná o doplňkovou službu, čili je pronájem garáže součástí pronájmu nemovitosti, je od dph osvobozen také. Pokud bych ale měla jen tu garáž, tak pak s dph.

Tak a teď se mi v souvislosti s tímto problémem - pronájem nemovistosti v par.9 u plátce - objevila další otázka - pronajímám tedy bez dph a nechala jsem si v domě opravit (stavebně namontovat) kotel na teplou užitkovou vodu - od plátce, aby to nebylo moc jednoduché... Týká se mě režim přenesení daňové povinnosti? Měla bych dostat fakturu bez dph, dph zaplatit přímo státu a nenárokovat odpočet? Nebo faktura s dph a celá do výdajů? DPH zaplatím tak jako tak, ale komu? Státu? Firmě?

ještě dodatek... stránky Jak podnikat a její diskusi velebím kde můžu, paní Zdenka má můj obdiv (tím nechci upírat zásluhy jiným diskutujícím, ale je fakt, že ona odpoví skoro vždy) a doufám, že jednou (tak za milion let) budu schopná pomáhat taky... díky všem!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem garáže a dph
« Odpověď #17 kdy: Červen 04, 2012 »

Takže pravdu měla paní Jana ... a pak že se plácá:-)


Opravu kotle vidím následovně:

podle § 92a/1 ZDPH má plátce, pro kterého bylo zdanitelné plnění uskutečněno, povinnost přiznat a zaplatit daň.

§ 92a neřeší, k jakému účelu přijaté zdanitelné plnění použijete. Jestliže si objednáte opravu a vystupujete jako plátci =poskytnete DIČ, tak by měl zhotovitel fakturovat v režimu PDP a vy byste měli zaplatit daň státu.

Druhou možností je, že si vlastník objektu objedná opravu kotle jako soukromá osoba, bude jednat v postavení osoby nepovinné k dani (neposkytne DIČ). V tom případě by měl zhotovitel fakturovat s daní.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
pronájem garáže a dph
« Odpověď #18 kdy: Červen 04, 2012 »

Zdeni děkuji.. pokud si ji ale objedná jako soukromá osoba, pak nemůže fakturu použít jako náklad oproti příjmům z pronájmu... dle mého soudu...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem garáže a dph
« Odpověď #19 kdy: Červen 04, 2012 »

Proč by nemohl dát fakturu do nákladů? Jde o fyzickou osobu, takže je to stále jeden a tentýž Pepa Novák.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
pronájem garáže a dph
« Odpověď #20 kdy: Červen 05, 2012 »

Zdeni, tak teď jsem bakterie já a topím se topím.... nechápu, proč, když pronájem jde do obratu, můžu pronajímat s dph, následně si můžu nárokovat, tak proč najednou nevystupuju jako plátce, když jde o PDP u st. prací... přijde mi divný se jen tak mírnixtýrnix rozhodnout, že budu fyzická osoba a celkovou fakturu i s dph si dám do nákladů... přijde mi, že to dph je tam neoprávněně....
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
pronájem garáže a dph
« Odpověď #21 kdy: Červen 05, 2012 »

Zdravím vás, dámy, tak to je chuťovka.... už jsem se v tom ztratila...
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
pronájem garáže a dph
« Odpověď #22 kdy: Červen 05, 2012 »

Myslím si, že se na to musím dívat tak, že i když je dům daněn v par. 9, neznamená to, že když jsem plátce (a navíc právě z důvodu překročení obratu pronájmem), tak se při pronájmu můžu chovat jako soukromá osoba = osoba nepovinná k dani, protože jsem osoba povinná k dani - uskutečnuju ekon. činnost - využívám majetek k získání příjmů... a je jedno, jestli jsem živnostník nebo pronajímám soukromý barák...a pokud jsem osoba povinná k dani, nemlich plátce, tak se na mě PDP vztahuje ať se mi to líbí nebo ne.. chci-li fakturu do nákladů, dph zaplatím tak jako tak, ale přímo státu, ne dodavateli...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem garáže a dph
« Odpověď #23 kdy: Červen 05, 2012 »

Ano, také si myslím, že byste měla poskytnout DIČ, přijmout plnění v režimu přenesení daňové povinnosti a odvést daň státu.

Ovšem v okamžiku objednávky ještě nemusíte být rozhodnuta, zda vůbec opravu kotle uplatníte ve výdajích. Pokud se později rozhodnete výdaj uplatnit, tak by neměl být problém obhájit fakturu v daňových výdajích.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]