Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: pronájem garáže a dph  (Přečteno 11448 krát)

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
pronájem garáže a dph
« kdy: Květen 15, 2012 »

Dobrý den,
pokud již tady tento dotaz je, omlouvám se, ale nenašla jsem.

OSVČ, plátce dph, pronajímá soukromně nemovitost (v par. 9) včetně plochy na možné parkování a garáž - jako sklad materiálu neplátci. Vůbec si nevím rady, jak vyřešit dph. Moc děkuji za radu!
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
pronájem garáže a dph
« Odpověď #1 kdy: Květen 16, 2012 »

Dobrý den,
píšete, že garáž pronajímáte soukromě, tzn smlouva o pronájmu je na rodné číslo, tudíž se Vás DPH vůbec netýká. Můj názor je, že pronajímáte bez dph. Jana
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
pronájem garáže a dph
« Odpověď #2 kdy: Květen 16, 2012 »

Děkuji.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
pronájem garáže a dph
« Odpověď #3 kdy: Květen 16, 2012 »

Souhlasím s Janou. Pronájem je bez DPH a daníte dle § 9ZDP
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem garáže a dph
« Odpověď #4 kdy: Květen 17, 2012 »

Nechci se přít, ale možná by bylo vhodnější účtovat s daní.

§ 2/1/b) ZDPH: Předmětem daně je poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani V RÁMCI USKUTEČŇOVÁNÍ EKONOMICKÉ ČINNOSTI, s místem plnění v tuzemsku,

§ 5/2 ZDPH: Za ekonomickou činnost se také považuje využití hmotného a nehmotného majetku za účelem získání příjmů, pokud je tento majetek využíván soustavně (= pronájem).

§ 56/3 ZDPH:
Osvobození se nevztahuje na ... nájem prostor a míst k parkování vozidel,
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
pronájem garáže a dph
« Odpověď #5 kdy: Květen 22, 2012 »

Dobrý den, paní Zdeno, děkuji za informace, jen doufám, že si to tu Jedle přečte a přehodnotí pronajímání dle Vašeho názoru. Pěkný den, Jana
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
pronájem garáže a dph
« Odpověď #6 kdy: Květen 22, 2012 »

Jejda, paní Zdeno, ještě, že tu jste, nebo bychom úplně \"zvlčily/i\" (Jani, nic ve zlém :-), toto jsou cenné a důležité diskuse. Jsem za ně moc vděčná)
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
pronájem garáže a dph
« Odpověď #7 kdy: Květen 22, 2012 »

Marie, vůbec to neberu ve zlém, prostě se stále máme co učit, paní Zdena je pokladnice vědomostí....a i já jsem tuze vděčná, že tu můžu sosat vědomosti. Jana
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
pronájem garáže a dph
« Odpověď #8 kdy: Květen 22, 2012 »

Teď čtu prvotní dotaz ještě jednou, \"OSVČ pronajímá NEMOVITOST, včetně plochy na parkování a garáž... takže se pronájem vyčíslí zvlášť nemovitost bez dph a parkovací plocha s garáží s DPH? Plácám se v tom jako bakterie v dezinfekci...  Jana
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
pronájem garáže a dph
« Odpověď #9 kdy: Květen 22, 2012 »

Tak já se přidám :-)
Prošla jsem si odkazy na ZDPH, které uvedla paní Zdena.  OK.
Ale:
Jestliže OSVČ - plátce DPH pronajímá nemovitost, kterou nemá zahrnutou v OM, pronajímá ji jako občan.
Příjem zdaní dle §9. Není mi jasné, proč by tam tedy to DPH mělo být. U případných nákladů na nemovitost, dle mého názoru, nemůže uplatňovat nárok na odpočet DPH, když majetek není v OM. Ledaže by se §72 ZDPH vztahoval na pronajímanou nemovistost z důvodu, že má OSVČ  z ní příjem. Začínám o sobě pochybovat.... Marie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem garáže a dph
« Odpověď #10 kdy: Květen 22, 2012 »

Citace: Marie66
Jejda, paní Zdeno, ještě, že tu jste, nebo bychom úplně \"zvlčily/i\" (Jani, nic ve zlém :-), toto jsou cenné a důležité diskuse. Jsem za ně moc vděčná)
Myslím, že diskuse jsou lepší, než leckterá školení:-) Jenom mě mrzí, že je tak málo diskutujících, kteří jsou ochotni též odpovídat. Možná se obávají, že by odpověděli špatně, ale výměna názorů je podle mého názoru účelem této diskuse a každý příspěvek je vítán.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem garáže a dph
« Odpověď #11 kdy: Květen 22, 2012 »

Citace: JANAA
Teď čtu prvotní dotaz ještě jednou, \"OSVČ pronajímá NEMOVITOST, včetně plochy na parkování a garáž... takže se pronájem vyčíslí zvlášť nemovitost bez dph a parkovací plocha s garáží s DPH? Plácám se v tom jako bakterie v dezinfekci...  Jana
Ano, pronájem nemovitosti je osvobozen. Parkovací plochy a garáže nelze osvobodit.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem garáže a dph
« Odpověď #12 kdy: Květen 22, 2012 »

Citace: Marie66
Tak já se přidám :-)
Prošla jsem si odkazy na ZDPH, které uvedla paní Zdena.  OK.
Ale:
Jestliže OSVČ - plátce DPH pronajímá nemovitost, kterou nemá zahrnutou v OM, pronajímá ji jako občan.
Příjem zdaní dle §9. Není mi jasné, proč by tam tedy to DPH mělo být. U případných nákladů na nemovitost, dle mého názoru, nemůže uplatňovat nárok na odpočet DPH, když majetek není v OM. Ledaže by se §72 ZDPH vztahoval na pronajímanou nemovistost z důvodu, že má OSVČ  z ní příjem. Začínám o sobě pochybovat.... Marie
U pronájmu nemovitosti nemusí být DPH, jde o osvobozené plnění. Ale pronájem je také plátcovou ekonomickou činností a měl by jej vykazovat na ř. 50 přiznání k DPH.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem garáže a dph
« Odpověď #13 kdy: Květen 22, 2012 »

..... a když už jsme u těch prospěšných diskusí, tak si pročtěte diskusi zde:

http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=888506

tam odpovídají daňoví poradci.

Sice je na téma odpočet daně, ale vysvětluje, že pronájem je také ekonomickou činností. Nemovitost nemusíte mít zařazenou v OM.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem garáže a dph
« Odpověď #14 kdy: Květen 22, 2012 »

...  ještě jedna zajímavá diskuse přímo na dané téma:
http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=749843
IP zaznamenána
Stran: [1] 2