Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: podnikání před a po přiznání starobního důchodu  (Přečteno 1003 krát)

jitkal55

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15

Dobrý den,
 
od 13.6.2012 mi byl přiznán ( předčasný ) starobní důchod. Jsem doposud OSVČ ( hlavní činnost )  a bylo mi řečeno, že v průběhu kalendářního roku nemohu \"jednoduše\" přejít na důchod a zároveň vykonávat výdělečnou činnost byť s omezením. Prý se na ČSSZ posuzuje vždy celý rok, a tudíž je třeba přerušit živnost a začít podnikat až od ledna 2013.
Můj dotaz proto zní, zda je výše uvedené skutečně pravda a od 13.6.2012 do 31.12.2012 již nemohu pokračovat ve výdělečné činnosti aniž by byl jakýkoliv postih. Případně kdyby se změnila od 13.6. ( ev. 1.7. ) činnost hlavní na vedlejší, bylo by možné jak pobírat důchod, tak být výdělečně činný?

Vělice děkuji za odpověď.

Kalábová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
podnikání před a po přiznání starobního důchodu
« Odpověď #1 kdy: Květen 07, 2012 »

Posuzuje se celý rok. Pokud za celý rok 2012 vykážete daňový základ nižší než 60.329,- Kč, tak můžete i nadále podnikat, neboť vám jako OSVČ vedlejší nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění. Pokud existuje riziko, že budete mít daňový základ vyšší, tak 13. 6. 2012 přerušte činnost.
IP zaznamenána
Stran: [1]