Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ukončení podnikání-drobný majetek-daň z příjmu  (Přečteno 2382 krát)

LenkaPx

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den. Moje velká prosba na Vás, je ve věci vyrovnání se s Finančním úřadem v daňovém.přiznání.2012, při ukončení podnikání (31.3.2012) co s drobným majetkem (DKP), který zůstane, tj. nejde prodat-je specifický pro používání a pod. Jde o různé věci (nástroje, malé přístroje) vedené v evidenci DKP a zakoupené od roku 1994-2011, dané do používání, v ceně od: 1-40.000,-Kč, při vedení daň. evidence, není plátce DPH. Jestliže jde o prodej, je situace skoro jasná, ale jestliže tyto věci zůstanou (poměrně velká položka) názory se různí tak, že se obávám toho, aby ze strany FÚ nedošlo nakonec k dodanění, nebo podobnému kroku. Prošla jsem zde podobné dotazy, ale na většinu z nich není odpověď, nebo se netýkají přímo mého problému. Dostupné informa-ce o DKP při ukončení podnikání, jsem konzultovala se 2.daň.poradci a se 2.účetními-každý/á jiný názor a já sama se neztotožňuji bohužel, ani s jedním. Důvod je ten, že pokud dám DKP do používání a jsem povinna v určitých případech vést evidenci DKP ještě v r.2011 (dražší přístroj), tak při ukončení podnikání vr.2012, se s FÚ již vyrovnávat nijak nebudu, pokud nemohu ty věci prodat, nějak \"udat\" tj. alespoň darovat, nebo je použít pro sebe a pod. Ostatní mají odlišný názor-různě pojatý, ale stále jde ve finále o finanční vyrovnání se, nějakým způsobem s FÚ, minimálně 3.roky zpětně. PROSÍM pokud by bylo možné poradit, DÉKUJI PŘEDEM za laskavost a Vaše pochopení. Nechtěla bych svým názorem uškodit.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení podnikání-drobný majetek-daň z příjmu
« Odpověď #1 kdy: Květen 13, 2012 »

Nevidím důvod, proč byste se nutně musela s FÚ vyrovnávat. Pokud obhájíte, že jste majetek pořídila jen za účelem dosažení příjmů, tak by FÚ měl výdaje na jeho pořízení uznat. Je otázkou, zda nákup drahých přístrojů z roku 2011 uznají v plné výši. Ale o tom byste se dohadovali až při případné kontrole.

Evidenci drobného majetku si vedete, ale jeho hodnotu nemusíte vykazovat v daňovém přiznání. Jde o tzv. ostatní majetek, který se vykazuje v tabulce D přílohy č. 1 přiznání, vykazování je dobrovolné.
IP zaznamenána

LenkaPx

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Ukončení podnikání-drobný majetek-daň z příjmu
« Odpověď #2 kdy: Květen 13, 2012 »

Vážená paní Zdeno, velmi moc DĚKUJI za Vaši odpověď.
Při ukončení podnikání se vždy vyskytnou nějaké \"zádrhele\" a každý to má asi jinak. Tím si vysvětluji rozdílné názory ostatních, údajně prý záleží ve finále na přístupu FÚ k jednotlivým případům. V zásadě mi spadl kámen ze srdce, že nikomu svým názorem neuškodím. Přístroje byly opravdu zakoupeny za účelem dosažení příjmů, jelikož se delší dobu protahoval původní termín ukončení podnikání natolik, že přístroje které dosluhovaly, mu- sely být nahrazeny. Samozřejmě že snaha bude do konce roku 2012 je odprodat, bylo by to nejlepší řešení, je-likož tyto nejsou upotřebitelné v soukromí, či domácnosti. Ještě jednou Vám velmi  d ě k u j i  za poradu!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení podnikání-drobný majetek-daň z příjmu
« Odpověď #3 kdy: Květen 14, 2012 »

Pokud přístroje nejsou použitelné v soukromí nebo v domácnosti, tak bych se neobávala dodanění.
IP zaznamenána
Stran: [1]