Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušál na auto u OSVČ versus v.o.s.  (Přečteno 1817 krát)

VIN2000

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Paušál na auto u OSVČ versus v.o.s.
« kdy: Duben 25, 2012 »

Dobrý den, potřebovala bych poradit, pročetla jsem už spoustu dotazů a odpovědí na uplatnňování paušálu na auto v různých variantách, ale
bohužel jsem nenašla odpověď na můj problém, nebo možná si nedokážu dát do souvislostí podobné případy s mým. V krátkosti se pokusím shrnout fakta:
S manželem podnikáme ve sdružení FO, rozdělení příjmů a výdajů 50/50, SMJ, plátci DPH, prokazujeme skutečné výdaje, ne paušální.  Auto používané pro podnikání sdružení v OM pořízeno z prostředků sdružení, v roce 2011 uplatňován paušál 5000,-/měs, odpočet DPH na nákup PHM, kniha jízd pro prokázání nároku na odpočet DPH.

Koncem min. roku založil manžel s dalším společníkem v.o.s., základ daně rozdělují 50/50. Pro výkon činnosti ve v.o.s., která se rozeběhla až v tomto roce, používá manžel výše uvedené auto. Pro úplnost - druhý společník pro činnost v.o.s. používá také své auto, evidované v OM své společnosti. Do nákladů z provozu aut pro v.o.s. je uplatňována pouze spotřeba PHM dle počtu ujetých km a prům. spotřeby dle TP na základě dokladu o nákupu PHM, který je zúčtován v nákladech v.o.s. (dle vnitřní směrnice v.o.s.).

A tady mám podle mně tu komplikaci, kdy naše auto je používáno jak pro činnost našeho sdružení s manželem, kde bych chtěla uplatnit i letos paušál na dopravu, tak pro činnost právnické osoby v.o.s., kde je postupováno dle skutečných nákladů - spotřeby PHM. Nevím tedy, jestli můžu dál pro naše sdružení použít paušál na auto v plné výši, nebo ho krátit na 80%, v nejhorším případě musím znovu přejít na uplatnění skutečných výdajů na PHM (což by v porovnání s možností uplatnit paušál 5000,- bylo pro nás dosti nevýhodné).
Podotýkám ještě, že silniční daň na auta nehradí v.o.s.
Budu velmi ráda, když se mi dostane rady, jak se v tom zorientovat, děkuji předem paní Zdeně, moderátorce.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál na auto u OSVČ versus v.o.s.
« Odpověď #1 kdy: Duben 26, 2012 »

Nekrácený paušální výdaj na dopravu můžete použít pouze v případě, že auto využíváte výlučně k podnikání. Jestliže je používáno k podnikání jen zčásti, tak bych uplatnila krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4.000,- Kč měsíčně. Používání auta pro činnost v.o.s. bych brala jako použití auta v OM pro soukromé účely nesouvisející s podnikáním. V případě použití kráceného paušálního výdaje na dopravu je třeba krátit i odpisy a ostatní výdaje spojené s vozidlem, například opravy, pojištění a dálniční známku. Silniční daň se nekrátí. Nemusíte přecházet na uplatnění skutečných výdajů.
IP zaznamenána
Stran: [1]