Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce - jak na to?  (Přečteno 1615 krát)

PF

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce - jak na to?
« kdy: Duben 18, 2012 »

Dobrý den
Jdem již více než rok registrovaná na ÚP a nemůžu sehnat žádnou práci. Ráda bych někde pomáhala aspoň na zkrácený úvazek avšak nemám zkušenost jak taková práce probíhá. Nějaké informace jsem zistila z diskuzí na internetu ale přesto mi ještě dost věcí není jasných.
Zajímalo by mě co vše je možné na DPP.
1. musí být uzavřena písemně
2. odpracovat max 300 hod/ rok
3. ZP ani SP neplatí ani zaměstnavatel ani \"dohodář\" do částky 10 000 Kč
4. při výdělku do 4000 Kč/ měsíc zůstanu v evidenci ÚP
Toto jsou informace, které jsem posbírala. Není mi jasné jeké povinnosti má vúči \"dohodáři\" zaměstnavatel.
Pochopila jsem, že za mě musí platit daň v závislosti zda je výdělek do nebo nad 5000Kč/ měsíc ( zálohová/ srážková)
Pokud zaměstnavateli podepíšu růžové prohlášení, toto si nechá zaměstnavatel u sebe a na začátku následujícího roku
je na FÚ podá s potvrzením mého ročního příjmu? Nebo toto DP podám já sama na FÚ?
A nakonec mi není jasné uplatnění slevy na dani. Je správná moje myšlenka, že při jeho uplatnění pokud můj roční výdělek nepřesáhne
tuto částku, se daň žádná neplatí?
Např si vydělám 3000 Kč za měsíc. Z toho bude daň 450 Kč, kterou zaplatí zaměstnavatel na FÚ. Dělat budu 6 měsíců.
Celkem to bude 18000 Kč. Sleva na dani je vyšší ( si myslím) . Tak to mi pak FÚ částku 6 x 450 = 2700 Kč vrátí??

Jsou moje úvahy správné?

Případně, že ne tak budu moc ráda když mé názory uvedete na pravou míru.
Nejsem právník ani účetní a tak omluvte moje nejasnosti.

Děkuji za pochopení a Vaši odpověď

Petra
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda o provedení práce - jak na to?
« Odpověď #1 kdy: Duben 22, 2012 »

Body 1 až 4 jak píšete.

Zaměstnavatel odvádí daň v závislosti na tom, zda jste podepsala prohlášení:
a) při podepsaném prohlášení odvede vždy zálohovou daň bez ohledu na výši odměny. U zálohové daně je možné uplatnit slevu na poplatníka, takže při nižší odměně bude daň nulová. Pokud budete mít během roku více podepsaných prohlášení a zaměstnavatelé budou následovat PO SOBĚ, tak nemusíte podávat daňové přiznání. U posledního zaměstnavatele můžete požádat o roční zúčtování daně (pokud to bude mít smysl).
b) při nepodepsaném prohlášení srazí z odměny do 5.000,- Kč srážkovou daň, která je konečná, nevyúčtovává se, ani se neuvádí do daňového přiznání. Z odměny vyšší sráží daň zálohovou, neuplatní slevu na poplatníka, Vy si po skončení roku můžete podat daňové přiznání a tuto slevu uplatnit, takže Vám FÚ vrátí daň (až do výše 24.840,- Kč).

Jestliže si vyděláte 3.000,- Kč měsíčně a podepíšete prohlášení, tak zaměstnavatel uplatní slevu na poplatníka, která pokryje daň, dostanete tedy 3.000,- Kč čistého.
IP zaznamenána

PF

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce - jak na to?
« Odpověď #2 kdy: Duben 23, 2012 »

Dobrý den
Děkuji za Vaši odpověď.
Mám ještě jeden problémek a nevím do které rubriky jej zařadit.
ÚP mě vyslal na veřejnou službu. Já však nepobírám ani podporu
ani žádné dávky hmotné nouze.
Na místo vykonání služby se musím dopravovat autobusem. (cca 5 km)
Jízdné mě vyjde na 36 Kč denně.
S touto variantou zákon však nepočítal... jak mi bylo sděleno.
Z čeho mám hradit autobus, když nemám ani korunu?
Jak tuto situaci řešit, když mám odpracovat 20 hodin měsíčně, denně mi započítají 3 hodiny
a celkem tak projezdím přes 2 stovky.

Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]