Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace  (Přečteno 12308 krát)

alena1

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 125

Práce je provedená v hospodě.Na fa je napsáno výměna prasklého článku na kotli, oprava čerpadla, práce instalační.Fa je vystavena klasicky s DPH 20%.Jsem plátce DPH.Nepatří to náhodou do přenesení daň.povinnosti?Není ta fa vystavena špatně?Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #1 kdy: Duben 25, 2012 »

Podle mého názoru mělo být fakturováno v režimu přenesení daňové povinnosti. Vrátila bych k opravě, nebo bych si neuplatnila nárok na odpočet.
IP zaznamenána

RYH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #2 kdy: Duben 26, 2012 »

Prosím mám dotaz.
Je vůbec možné nějak se režimu přenesené daňové povinnosti vyhnout nebo je to povinnost ve všech zmiňovaných případech.
Mluvím o klasické dodávce a montáži od plátce DPH pro plátce DPH.
Koupím garnýž za 100 CZK + DPH 20 %  a prodám za 100 CZK garnýž + 10 CZK za montáž , tedy 110 CZK + DPH 20 %.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #3 kdy: Duben 26, 2012 »

Pokud jsou obě strany plátci a práci lze zařadit v klasifikaci CZ_ CPA pod číselné kódy 41 až 43, tak se režimu přenesení daňové povinnosti nevyhnete.
Jedině že byste prodal pouze garnýže (bez montáže) a odběratel by si je namontoval sám nebo by si na montáž objednal neplátce.
IP zaznamenána

RYH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #4 kdy: Duben 26, 2012 »

Díky za odpověď.
Montujeme bytové doplňky, žaluzie, markýzy, sítě a pod.
Momentálně to řeším tak že samozžejmě montujeme, ale fakturujeme pouze zboží \"jako by\" bez montáže.
Navíc většina odběratelů od nás preferuje dodání zboží které pak evidují asi jako DKP a tudíž ho pro ně  lépe odepisují.
PDP se bráním, ale jak jsem pochopil, asi se tomu nevyhneme.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #5 kdy: Duben 26, 2012 »

Bohužel, nevyhnete. Ale zkuste to vzít z té lepší stránky, budete mít nadměrné odpočty:-)
IP zaznamenána

RYH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #6 kdy: Duben 26, 2012 »

To mi není moc jasné.
Jsem čtvrtletní plátce.
Teď nakoupím zboží za 1 mil + 200 tis DPH
Prodám za 1 mil + nějaké to procento, ale DPH na pokladnu nedostanu.
Na nějakej čas tedy pokud nepočítám marži mám v kase  mínus 200 tis a při větším toku peněz  už to udělá nedostatek na financování.
Nevidím v tom jedinou výhodu.
Počítám li dobře, nákup 1,2 mil, prodej 1,1 mil v režimu PDP a hned mám mínus 100
Když to udělám 10 x za čtvrtletí, mám postupně mínus 1 mil který mi pak vrátí, ale nejprve ho musím mít navíc a to je ten problém.
IP zaznamenána

marka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #7 kdy: Duben 27, 2012 »

Citace: Zdena
Podle mého názoru mělo být fakturováno v režimu přenesení daňové povinnosti. Vrátila bych k opravě, nebo bych si neuplatnila nárok na odpočet.
chtěla bych se zeptat k tomuto \"nebo bych si neuplatniila nárok na odpočet\".dodavatel-sklenář-nám fakturoval \"po staru\" klasicky vč.dph u případu,kde by měla být přenesená daňová povinnost.
akorát je hrozný problém to z jeho strany opravit.šlo by tedy to,že my bychom si tedy nenárokovali dph?jde jen o stokoruny.vím,že to tak stejně nebude dobře.
anebo si ho nárokovat a pak tvrdit před fú,že se třeba to okno k němu doneslo,on ho zasklil v dílně a namontovali jsem si to tam sami?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #8 kdy: Duben 27, 2012 »

Pro RYH - dovolím si připojit se.
Píšete : \"Teď nakoupím zboží za 1 mil + 200 tis DPH.\"
A jak psala paní Zdena, máte nadměrný odpočet, který vám vrátí Fú. Nakoupený materiál můžete mít TEORETICKY na skladě, nic nefakturujete, ale k 25.5. bude 200 000 ,-  vráceno.
Když budete fakturovat s DPH, máte uskutečněné zdanitelné plnění a DPH musíte odvést Vy. Potom nebudete mít nadměrný odpočet 200 000, ale třeba jen 170 000. Ve výsledku to vyjde nastejno. Pokud tedy neuvažuji marži a vloženou práci, která by Vaši povinnost odvodu DPh ještě navýšila.
Poznámka na závěr: Pokud se dostanete do situace, že např. dlouho čekáte na úhradu faktury, tak Vás netrápí, kde vzít peníze na odvod DPH, když jste nedostal zaplaceno. Mluvím z vlastní zkušenosti. :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #9 kdy: Duben 27, 2012 »

Pokud má RYH  tak velké obraty, tak je zajisté měsíčním plátcem a nadměrný odpočet se vrátí už za měsíc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #10 kdy: Duben 27, 2012 »

Citace: marka
Citace: Zdena
Podle mého názoru mělo být fakturováno v režimu přenesení daňové povinnosti. Vrátila bych k opravě, nebo bych si neuplatnila nárok na odpočet.
chtěla bych se zeptat k tomuto \"nebo bych si neuplatniila nárok na odpočet\".dodavatel-sklenář-nám fakturoval \"po staru\" klasicky vč.dph u případu,kde by měla být přenesená daňová povinnost.
akorát je hrozný problém to z jeho strany opravit.šlo by tedy to,že my bychom si tedy nenárokovali dph?jde jen o stokoruny.vím,že to tak stejně nebude dobře.
anebo si ho nárokovat a pak tvrdit před fú,že se třeba to okno k němu doneslo,on ho zasklil v dílně a namontovali jsem si to tam sami?
Jestli není z žádného dokumentu zjevné, že zasklení prováděl na stavbě, tak bych asi tvrdila, že okno zasklil v dílně.  Třeba mu nebude činit potíž přepsat text faktury na zasklívání oken v dílně.
IP zaznamenána

RYH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #11 kdy: Duben 29, 2012 »

Citace: Marie66
Pro RYH - dovolím si připojit se.
Píšete : \"Teď nakoupím zboží za 1 mil + 200 tis DPH.\"
A jak psala paní Zdena, máte nadměrný odpočet, který vám vrátí Fú. Nakoupený materiál můžete mít TEORETICKY na skladě, nic nefakturujete, ale k 25.5. bude 200 000 ,-  vráceno.
Když budete fakturovat s DPH, máte uskutečněné zdanitelné plnění a DPH musíte odvést Vy. Potom nebudete mít nadměrný odpočet 200 000, ale třeba jen 170 000. Ve výsledku to vyjde nastejno. Pokud tedy neuvažuji marži a vloženou práci, která by Vaši povinnost odvodu DPh ještě navýšila.
Poznámka na závěr: Pokud se dostanete do situace, že např. dlouho čekáte na úhradu faktury, tak Vás netrápí, kde vzít peníze na odvod DPH, když jste nedostal zaplaceno. Mluvím z vlastní zkušenosti. :-)
Ano to co píšete v poznámce je jasné, vlastní platba nebo dlouhý termín splatnosti.
Ale myslel jsem to jak jsem napsal.
Pokud firma - čtvrtletní plátce - jako moje nakupuje zboží a dál prodává s montáží.
Leden, únor, březen, každý měsíc nákup za 1 mil + DPH, tak že na konci března je výdaj 3 mil a 600 tis DPH
V režimu PDP je pak za stejné období tržba 3 mil + marže ( a pokud ta by byla 10 %, je na konci čtvrtletí na pokladně teoreticky  mínus 300 tis)
To že 25.5 vrátí 600 je pěkné, ale teoreticky už k 1.4 je na firmě nedostatek peněz a to nemluvím o výdajích -platy, spotř. materiál,poh. hmoty a pod + třeba ještě splatnost 60 - 90 dní.
IP zaznamenána

tjanata

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #12 kdy: Květen 13, 2012 »

Dobrý den, prosím o Váž názor, zda do režimu PDP spadá i montáž a/nebo oprava vnitřních látkových rolet? Žaluzie jsou jasné (ano), rolety jsem v CZ-EPA našel pod č. 13 Textilie, vč. souvisejících služeb a prací, 13.92.15 - Záclony (vč. závěsů) a vnitřní rolety; záclonky nebo postelové draperie. Spíše bych tedy fakturoval klasicky s DPH (nikoliv v režimu PDP). Na druhou stranu je to též stínící technika, jako žaluzie. Ani na businessinfo.cz v tom nemají jasno. A co třeba montáž těsnění do oken a dveří, montáž sítí proti hmyzu? Ano nebo ne? Děkuji.
IP zaznamenána

Josefka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #13 kdy: Září 18, 2012 »

Dobrý den, nejsem účetní, takže mi nedocháyívšecnys ouvislosti. Když mi elektromontér pošle fakturu na práce s taháním kabelů bez DPH a oba jsme plátci. Tak kdo vlastně to DPH zaplatí? Já ho nezaplatím ani si ho neodečtu, a když potom dále fakturuji firmě s r.o. s DPH, protože jsem hlavní dodavatel celého systému, tak ho vyberu a odvedu. Nebo když ho vyberu, tak ho nemám odvést, vůbec to nechápu, když jsme na všech stranách plátci, proč si DPH někdy účtovat a někdy ne .....
IP zaznamenána

Josefka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Režim přenesení daňové povinnosti-instalace
« Odpověď #14 kdy: Září 18, 2012 »

Plátce, který dotčené zdanitelné plnění uskutečnil, vystaví daňový doklad, kde oproti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH ? na místo toho uvede sdělení, že výši daně je povinen doplnit a přiznat plátce, pro kterého bylo plnění uskutečněno. Znamená tahle věta,  že montér si nevyúčtuje DPH a já pak musím to DPH doplatit za něj?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2