Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student - prosba o upresneni  (Přečteno 1438 krát)

pitarel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Student - prosba o upresneni
« kdy: Duben 13, 2012 »

Dobry den, prosim o radu pri placeni socialniho a zdravotniho.

Jsem student denniho studia na VS, ale v kvetnu roku 2011 mi jiz bylo 26 let. Privydelavam si psanim clanku - za mesic brezen jsem tak dostal autorske honorare 10 000 Kc, za rijen 10 000 Kc a listopad 10 000 Kc. Danove priznani jsem vyplnil tak, ze jsem uvedl celkovy prijem 30 000 Kc a k nemu souvisejici vydej 12 000 Kc (40% pausal). Platim si zalohy na zdravotni 1080 Kc.

Ovsem netusim, co uvest do vykazu zdravotniho pojisteni a socialky, abych platil co nejmene a pritom to bylo v poradku.

Zkousel jsem to vyplnit pres formulare na Aktualne.cz, ale vyslo mi, ze bych mel zaplatit asi 16 000 Kc na socialce a 5000 na zdravotnim, coz mi prijde absurdni.

Poradite, prosim?

Dekuji!
IP zaznamenána

pitarel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Student - prosba o upresneni
« Odpověď #1 kdy: Duben 22, 2012 »

Nikdo mi nepomuze? Moc prosim!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Student - prosba o upresneni
« Odpověď #2 kdy: Duben 23, 2012 »

Předpokládám, že nejste registrován u OSSZ ani u ZP jako osoba samostatně výdělečně činná. Asi bych to riskla, nepřihlašovala se jako OSVČ (to byste se opravdu nedoplatil na pojistných)a spolehla se, že na mě pojišťovny nepřijdou. Od letošního roku bych se dohodla s redakcí, že měsíční honorář nepřesáhne 7.000,- Kč a bude zdaněn srážkovou daní.
IP zaznamenána

pitarel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Student - prosba o upresneni
« Odpověď #3 kdy: Duben 23, 2012 »

Jaka je sance, ze to projde, i kdyz uz jsem podal danove priznani na tech cca 18 000 Kc? V clanku http://jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php se pise, ze do 60 tisic zisku nemusim platit socialni, jak bych mel v takovem pripade vyplnit ten formular, prosim? Zvyseni odvodu na zdravotnim bych asi dokazal prezit (pokud to spravne chapu, mel bych doplatit pouze cca 600 Kc pouze za ty mesice, kdy jsem byl OSVC, protoze moje cinnost neni soustavna).  Ovsem opet nevim, jak spravne nalozit s tim formularem. Dekuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Student - prosba o upresneni
« Odpověď #4 kdy: Duben 25, 2012 »

Jestli jste z většího města, tak je velká šance, že to projde.

Pokud chcete odvést pojistné, tak si napřed zajděte na zdravotní pojišťovnu a na OSSZ. Nahlaste, že jste podnikal pouze v březnu, říjnu a listopadu. Soustavnost či nesoustavnost činnosti už několik let (tuším od roku 2009) nehraje roli. Pokud vykonáváte činnost, tak jste povinen to oznámit pojišťovnám a dokud neoznámíte přerušení činnosti, tak jste považován za OSVČ bez ohledu na to, zda máte nějaký příjem. Do přehledů uvedete 3 měsíce činnosti, z toho 1 měsíc (březen) budete považován za OSVČ vedlejší, u ZP bude 1 měsíc plátcem pojistného i stát. Za měsíce říjen a listopad zaplatíte SP i ZP z minimálního vyměřovacího základu.
IP zaznamenána
Stran: [1]