Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Skladové hospodářství v DE  (Přečteno 1380 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Skladové hospodářství v DE
« kdy: Duben 10, 2012 »

Dobrý den,

mám dotaz nad kterým si už nějaký čas lámu hlavu. Manžel je soukr.zemědělec, vedu mu DE. V praxi \"nic\" v podstatě nenakupuje na sklad. Ve skutečnosti to chodí asi takto:
- osivo se kupuje přímo na výměru, kterou chce osít. Tzn. že u dodavatele nahlásí kolik ha které plodiny chce zasít a oni mu řeknou kolik osiva potřebuje v návaznosti na výsevní jednotku.

- chemické potřiky a ostatní přípravky na ochranu rostlin se také kupují pouze dle výměry kterou chceme ošetřit, protože nemáme skladové prostory odpovídající předpisům k nakládání s přípravky na ochranu rostlin. Veškerou spotřebu a vše co se této problematiky týká eviduji v \"Evidenci prostředků na ochranu rostlin - tak jak si to žádájí pravidla. Ono je to dost kontrolované, takže tu evidenci mám docela podrobnou, ale jinak jako v rámci skladů to neeviduji. Postřiky se nakoupí a většinou ještě ten den nebo nejpozději do 2-3 dnů podle počasí se aplikují.

-co se týká sklizně tak \"domů\" se občas nějaká fůra přiveze (v případě že výkupy ještě nefungují, nebo když manžel přijede z pole pozdě a výkup už nestihne), ale než skončí žně ,tak se i tyto fůry odvezou odběrateli. Většinou je obilí odváženo přímo z pole k odběratelům, protože zase na skladování musíte mít prostory a také uskladnění obilí není jednoduchá zálažitost. Protože se při nesprávném uskladnění do něj mohou dostat škůdci nebo se může \"zapařit\" atd.

-co se týče pohonných hmot, tak vedu výkaz práce a spotřeby nafty, což je vlastně rozepsaná práce na jednotlivých polích a k ní uvedená spotřeba nafty. Je to samozřejmě průměrné, protože na spotřebu nafty se podílý různé vlivy jako je velké sucho, kdy je půda opravdu tvrdá, nebo napak jiná spotřeba je když je velké mokro. Záleží také na typu půdy, zda se jedná o těžkou půdu nebo písčitou apod. Ale v postatě tím prokazuji, že nakoupenou naftu opravdu spotřebuji a poli, a ne že na mě jezdí půlka vesnice.

Když to nějak ukončím, ono je všechno docela drahá záležitost s nejistým výsledkem. Takže si myslím, že asi nikdo v tomto oboru nenakupuje do zásoby. Když jsme však měli kontrolu z FÚ ,tak se paní pozastavovala právě nad tím, že nevedu sklady. Já jsem se jí snažila vysvětlit, že pokud budu mít např. silo na uskladnění obilí, abych mohla prodávat na přelomu roku, kdy ty ceny jsou většinou úplně jinde než o žních, tak bych samozřejmě veškerou sklizeň zapsala na skladové karty a potom odepisovala, ale v našem případě mi to připadá jako zbytečná práce. Nemluvě o tom, že pokud doma nebudu mít váhu, abych mohla tu naplněnou vlečku zvážit, tak stejně bych nevěděla kolik toho obilí mám. Já vždycky množství zjistím, až tím že mě u odběratele zváží.

Nevím jestli jsem moji situaci popsala dostatečně srozumitelně, ale ráda bych znala Váš názor. Zda můj způsob stačí nebo by fakt bylo lepší nějak to skladové hospodářství vést.

Díky moc za názor.    Alena
IP zaznamenána
Stran: [1]