Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Darování daru  (Přečteno 3649 krát)

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Darování daru
« kdy: Duben 03, 2012 »

Jsem v takové zvláštní situaci.
Před ČTYŘMI lety jsem darovala svobodné dceři nějaké pozemky (les, orná půda - žádný stavební pozemek)
a stala se tedy plátce daně z nemovitosti.
Jelikož došlo ke změně okolností, bude mi, stále svobodná, dcera pozemky bez jakýchkoliv zásahů a změn \"darovat zpět\" :-)

Od daně darovací jsme osvobozeni.

Domnívám se správně, když si myslím, že:
1. nebudeme platit  daň z převodu nemovitosti?
2. ani daň z příjmu, protože se jedná o NEÚPLATNÝ převod?
3.Vše bude zaevidováno na základě Přiznáni k dani z nemovitosti do 31.1.2013?

Moc děkuju za odpověď. Marie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Darování daru
« Odpověď #1 kdy: Duben 04, 2012 »

Domnívám se, že se domníváte správně:_)
1. daň se platí při ÚPLATNÉM převodu nemovitosti. Darování je bezúplatné, takže nebudete platit daň z převodu nemovitosti
2. dcera nebude platit daň z příjmů, neboť žádný příjem neměla. Vy sice přijmete dar, ale ten podléhá dani darovací (od které je osvobozen), nikoliv dani z příjmů (předpokládám, že nebude přijat v souvislosti s podnikáním)
3. bude zaevidováno na katastru nemovitostí na základě darovací smlouvy. Přiznání podáte do 31.1.2013. Jestli dcera nebude mít v územním obvodu správce daně už žádnou nemovitost, tak mu to musí písemně oznámit nejpozději do 31.1.2013.  Tuto povinnost ukládá ustanovení § 13a/8 zákona o dani z nemovitosti.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Darování daru
« Odpověď #2 kdy: Duben 04, 2012 »

Děkuji za vyčerpávající odpověď. (Nebudu využívat k podnikání, to ne :-) )
IP zaznamenána
Stran: [1]