Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zařazení hmotného majetku  (Přečteno 3084 krát)

JitkaZ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
zařazení hmotného majetku
« kdy: Březen 29, 2012 »

Dobrý den,
podnikatel-truhlář má 3 faktury na různé výrobní zařízení a součástky /všechny faktury pod 40.000,-/, dohromady vše tvoří jeden funkční celek za 100.000,- Kč/pila na pořez kulatiny/  Nevím, zda mám dát faktury rovnou do výdajů¨- vede daňovou evidenci nebo sečíst a odepisovat celkovou cenu 100.000,- ve 2. skupině jako hmotný majetek.
Děkuji mockát za odpověď
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
zařazení hmotného majetku
« Odpověď #1 kdy: Březen 29, 2012 »

Já se řídím takovým jednoduchým postupem. Jestliže jsou to tři různá zařizení, která mohou fungovat nazávisle na sobě (lis, bruska, vrtačka... nevím :-) ), i pokud jsou v jedné dílně,tak bych při PC do 40 000,-Kč za kus,účtovala přímo do nákladů. Jestli se jedná o základní stroj s nějakými nástavci nebo doplňky, cena přesáhne 40 000,- Kč, volila bych rovnoměrný odpis. Z toho, co jste popsala se domnívám, že se jedná o druhou variantu, tedy odpisovaný DHM.
IP zaznamenána

danad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
zařazení hmotného majetku
« Odpověď #2 kdy: Září 17, 2012 »

Dobrý den,
podnikatel  - provozovatel cukrárny si pronajal kávovar v hodnotě cca 125 tis. Kč bez DPH. Nájemní smlouva je uzavřena na 48 měsíců s následnou koupi za zůstatkovou cenu.
Do jaké skupiny mám kávovar zařadit (2-42?) a jak vlastně účtovat splátky - nedaňově a uplatňovat pouze odpisy? Vede daňovou evidenci,je plátce DPH. Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení hmotného majetku
« Odpověď #3 kdy: Říjen 01, 2012 »

Jak chcete zařadit do majetku a odpisovat věc, kterou nevlastníte? Kávovar je až do odkoupení ve vlastnictví pronajímatele. Po odkupu zařadíte do majetku podle výše pořizovací ceny, při ceně nepřesahující 40 tis. Kč zařadíte do drobného majetku.

Splátky při úhradě eviduji jako nedaňový výdaj a poměrnou část nájemného zahrnuji do daňových výdajů až na konci roku. Někdo dává (pravidelné) splátky rovnou do výdajů a časově rozlišuje pouze akontaci.
IP zaznamenána
Stran: [1]