Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Leasing a výdaje paušálem  (Přečteno 8105 krát)

křížková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Leasing a výdaje paušálem
« kdy: Prosinec 08, 2007 »

V roce 2004 manžel (OSVČ - daňová evidence) pořídil osobní vůz na leasing do firmy ve výši Kč 440 tis. V roce 2004 a 2005 uplatňoval skutečné výdaje včetně leas.splátek. V roce 2006 uplatnil výdaje procentem ve výši 60%.
V daň. příznání v roce 2006 při přechodu na paušál nenavýšil základ daně o leas.splátky za rok 2004 a 2005.
V roce 2007 odkoupil vůz leas.společnosti za Kč 1220 a aby ho mohl zařadit do obchodního majetku  bude v uplatńovat výdeje skutečné

Chtěla bych se zeptat, jestli je to možné takto uskutečnit:
r.2007 výdaje skutečné, aby nemusel dodanit leas.splátky
může v r.2008 použít výdaje %?
a jak postupovat případě prodeje vozu v r.2008 za Kč 150tis., když by uplatnil výdaje %(tzn.neexistence obchodního majetku) jak je to se zůstatkovou cenou majetku. Co je daň.příjem,výdej?
Nevím jak postupovat, v každém případě nechci dodanit leas.splátky.
děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Leasing a výdaje paušálem
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 10, 2007 »

Ano, v roce 2007 uplatnit skutečné výdaje, aby bylo možné auto zahrnout do obchodního majetku a splnit podmínku daňové uznatelnosti leasingových splátek v letech 2004 a 2005. Nikde není stanoveno, jak dlouho musí auto v obchodním majetku setrvat. Je tedy možnost ještě v roce 2007 auto vyřadit z OM do osobního užívání a prodat.
Není to sice povinné, ale bylo by vhodné zavést si kartu majetku, pořízeného formou finančního leasingu, do které zapíšete datum zahrnutí do OM (den zaplacení odkupní ceny) a datum, kdy jste auto vyřadili z OM do osobního užívání - podle toho, kdy si přestanete uplatňovat na auto výdaje.
V roce 2008 lze opět použít výdaje procentem z příjmů.
Příjem z prodeje vozidla budete zdaňovat podle § 10 zákona o daních z příjmů. Daňovým příjmem  bude prodejní cena 150tis., jako výdaj bude možné uplatnit pouze částky, prokazatelně vynaložené na technické zhodnocení, opravy a údržbu vozidla, případně výdaje související s prodejem auta, které jste vynaložili po vyřazení vozidla z OM. Při odkupní ceně 1 220 Kč auto nemůže mít zůstatkovou cenu, nesplnilo kritérium vstupní ceny pro zařazení do hmotného majetku.
IP zaznamenána

křížková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Leasing a výdaje paušálem
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 10, 2007 »

Zdravím Martino,
díky moc  za odpověď. Chtěla bych se ještě zeptat:
1) vyřazení vozu do osobního užívání obnáší pouze záznam na kartě majetku -datum, vyřaz.do osob.užívání- a nebo ještě nějaký jíný náležisti?
2) vyřazení vozu v r. 2007 z obchod.majetku, jak píšete, prodej vozu v roce 2008 a výdaje %, budu prodejní cenu Kč 150tis. zahrnovat i do základu pro soc. a zdrav.?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Leasing a výdaje paušálem
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 11, 2007 »

1) Záznam na kartě bohatě postačí.

2) Budete prodávat osobní, soukromý (nikoliv obchodní) majetek. Tím pádem budete mít příjem podle § 10 ZDP, ze kterého se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění.
V roce 2008 budete moci uplatnit výdaje procentem jen k příjmům z podnikání. K příjmu z prodeje vozidla nelze uplatnit žádná %.
IP zaznamenána

křížková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Leasing a výdaje paušálem
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 12, 2007 »

Děkuji Vám za odpověď

Mám ještě dotaz:
1) Když by vůz byl prodán např.v r.2007, ponechaný v obchod.majetku, (uplatnění výdajů skutečných), bude prodejní cena zahrnuta do základu pro soc. a zdrav?

2) Když vůz vyřadím z obch.maj. v r.2007 do osobního užívání, můžu od vyřazení do konce roku uplatňovat za dopravu tímto vozem(vlastním) základní sazbu + náhrady výdajů za sotřeb.pohon.hmoty?
Nebude to nějaké obcházení zákona.
IP zaznamenána

křížková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Leasing a výdaje paušálem
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 12, 2007 »

3) Při případném dodanění leas.splátek za rok 2004 a 2005 u výše zmíněného vozu můžu nechat ve výdajích paliva, opravy vozu.... ? Nebo tyto ostatní výdaje k vozu musím  také dodanit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Leasing a výdaje paušálem
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 12, 2007 »

1) Prodej obchodního majetku je příjmem podle § 7 zákona o daních z příjmů a tyto příjmy se zahrnují do vyměřovacího základu pro soc. a zdravotního pojištění.

2) Po vyřazení z OM si budete moci uplatnit pouze náhradu za spotřebované pohonné hmoty (bez základní sazby 3,80 Kč/km) a bude to podle § 24, odstavce 2, písmene k, bodu 3. zákona o daních z příjmů.

3) Dodaňuje se jen nájemné, které bylo uplatněno jako výdaj na podnikání, ostatní výdaje mohou zůstat.
IP zaznamenána
Stran: [1]