Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Začátek podnikání  (Přečteno 2110 krát)

Sheeliii

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Začátek podnikání
« kdy: Březen 21, 2012 »

Dobrý den, prosím o radu. Chci začít podnikat v oboru manikura, modeláž nehtů, již mám teměř vše zařízeno, provozovna je hotová, mam vypracovaný i provozní řád, už mi zbýva jen aby ho schválila hygiena a k tomu již potřebuju mít živnostesnký list.. zárověň jsem zatím na uřadě práce a tak řeším zda si mam živnostenský list založit na konci března s tím, že na zdravotní a sociálni pojištění se přihlásim od 1.4. zjistila jsem ale, že k tomuto pojištění se mohu přihlásit až od toho data kdy začnu skutečně podnikat..což já 1.4. asi ještě nezačnu z toho důvodu, že budu ještě čekat na schválení provozního řádu hygienou. Bohužel nevím kdy přesně mi to hygiena schváli..takže by mě zajimalo zda je nějaky problem v tom že se přihlasim jako osvč k pojištění i když ještě \"přímo\" podnikat nebudu..nebo si mohu jen založit živnostenský list s tím že si pojištění oběhám sama až budu mít skutečně to razitko od hygieny? Nebude vadit že budu mít živnostenský list a zaroveň, ale ještě tedy budu na uřadě práce? Nebo hned po založení živ. listu musim stejně u zdravotní pojišťovny splnit oznamovací povinnost do 8 dnů? Také nevím zda by nevadilo uřadu práce kdybych se třeba přihlasila k tomu zdravotnímu pojištění např. 10.4. když už za mě vlastně jakoby deset dní bude platit stát..
Předem opravdu moc děkuji za rady jak nejlépe postupovat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začátek podnikání
« Odpověď #1 kdy: Březen 21, 2012 »

Zatím si vyřiďte jenom živnostenské oprávnění. Nevyplňujte části C a D jednotného registračního formuláře (vyplňuje se na ŹÚ). Zahájení samostatné výdělečné činnosti oznamte na ZP a OSSZ až budete mít razítko od hygieny. Získáním živnostenského listu se automaticky nestáváte osobou samostatně výdělečně činnou, tou se stanete až při faktickém zahájení činnosti. Oznamovací povinnost vůči ZP a OSSZ máte až při zahájení činnosti. Pokud jste v evidenci ÚP, tak můžete mít aktivní ŽL, ale nesmíte být přihlášená na OSSZ jako osoba výdělečně činná. Úřadu práce nebude vadit, když se odhlásíte až 10.4., jako OSVČ si budete muset zaplatit pojistné za celý měsíc duben.
IP zaznamenána

Sheeliii

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Začátek podnikání
« Odpověď #2 kdy: Březen 21, 2012 »

děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Sheeliii

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Začátek podnikání
« Odpověď #3 kdy: Březen 21, 2012 »

Ještě bych se chtěla optat, jak to bude s finančním úřadem? Tam se mám také zaregistrovat až tehdy když budu činnost fakticky provozovat, nebo hned po založení živ. listu? Já jsem si právě myslela, že když si založim živ.list tak se budu muset odhásit z úřadu práce do těch osmi dnů.. a nevěděla jsem jak to udělat s tím pojištěním, ale teď už v tom mám konečně trochu jasno :) ještě jednou děkuji moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Začátek podnikání
« Odpověď #4 kdy: Březen 21, 2012 »

Registrace na FÚ do 30 dnů od získání živnostenského oprávnění bez ohledu na faktické zahájení činnosti. Vyřídíte prostřednictvím jednotného registračního formuláře na ŽÚ.
IP zaznamenána
Stran: [1]