Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Shrnutí povinností  (Přečteno 1618 krát)

honefr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Shrnutí povinností
« kdy: Březen 17, 2012 »

Dobrý den,

chtěl bych si založit vlastní eshop s nějakýma těma drobnostmi pro mobily (obaly, sluchátka atd.) a rád bych na to legálně.
Kompletně jsem pročítal web www.jakpodnikat.cz, vše je tam krásně vysvětleno no ale jak bych to řek tak jako rozházeně, ze začátku jsem se v tom ztrácel (tam je napsaná jedna povinnost a tady zase druhá atd.) jakože jsem nikde nenašel seznam co jako OSVČ musím. Protože se trochu obávám, co když jsem něco přehlédl tak ať pak nemám nějaké penále atd.

No a proč tento příspěvek, rád bych zde napsal souvislosti, co jsem pochopil a chtěl bych se zeptat, jestli mi tam něco nechybí anebo jestli bych něco nedělal zbytečně (když to platit nemusím) atd.


Takže:

Jako první si zajdu na živnostenský úřad, kde si vyplním papír (Jednotný registrační formulář) a tím se zaregistruju.

Pak půjdu do VZP abych tam oznámil že to mám jako vedlejší příjem (jsem student SŠ) a že nebudu platit zálohy na zdravotní pojištění.

Na správu sociálního zabezpečení chodit nemusím a ani nebudu žádné zálohy platit a posílat jim peníze, protože hned s prvním přehledem o příjmech a výdajích OSVČ přiložím i tiskopis s potvrzením o studiu.

A to by mělo být vše, teď můžu prodávat a vedu si při tom daňovou evidenci,

každý rok podávám daňové přiznání a zaplatím daň
+ Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a zaplatím to, co na tom papíru vyšlo
+ Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro správu sociálního zabezpečení kde zjistím, že na tom papíře je méně jak 60.328 Kč a tak nezaplatím nic.


Takže, pokud udělám všechny tyto věci a budu platit každý rok, co jsem napsal tak bude všechno v pořádku anebo jsem na něco zapomněl?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Shrnutí povinností
« Odpověď #1 kdy: Březen 18, 2012 »

V jednotném registračním formuláři vyplňte i části C (oznámení správě sociálního zabezpečení) a D (oznámení zdravotní pojišťovně), tím budete mít základní povinnosti splněné.

Zdravotní pojišťovna asi ví, že jste studentem, měla vás nahlásit škola, ale pro jistotu tam zajděte nebo alespoň zavolejte.

Na OSSZ ale netuší, že studujete a předepíší vám zálohy jako pro OSVČ hlavní. Je sice pravda, že potvrzení o studiu stačí doložit až spolu s přehledem, ale pokud je předložíte hned, tak se určitě nebudou zlobit.
IP zaznamenána

honefr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Shrnutí povinností
« Odpověď #2 kdy: Březen 18, 2012 »

Takže do pojišťovny cinknu a na OSSZ zajdu hned a tam už mi snad poradí kam to potvrzení odevzdat atd.

A ta část že musím podávat přiznání a 2 přehledy je správně?
Nebo něco budu zbytečně navíc dělat anebo mi tam něco chybí?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Shrnutí povinností
« Odpověď #3 kdy: Březen 18, 2012 »

Pokud budete mít jen příjmy z podnikání (nebudete mít navíc příjmy ze zaměstnání), tak povinně podáváte daňové přiznání v případě, že příjmy (bez odečtení výdajů) přesáhly částku 15.000,- Kč. Nevím, jestli budete platit nějakou daň z příjmů, slevy na poplatníka a na studium pokryjí daň až do výše 28.860,- Kč.

Přehledy se podávají vždy, i v případě, že nemáte povinnost podat daňové přiznání. Zdravotní pojištění zaplatíte z rozdílu příjmů a výdajů, v následujícím roce budete platit zálohy. Nemusíte odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu, ale jen z toho, co jste skutečně vydělal.
Sociální pojištění byste zaplatil až v případě, že byste dosáhl hranice pro povinnou účast na důchodovém pojištění, v roce 2012 je to 60.328,- Kč, platí při celoročním podnikání.
IP zaznamenána

honefr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Shrnutí povinností
« Odpověď #4 kdy: Březen 18, 2012 »

Takže přiznání nemusím podávat až do 15.000,- příjmů.
Sociální pojištění nebudu platit, dokud nepřesáhnu 28.860,-
Přehledy budu podávat vždy.

Zálohy na zdravotní poj. musím platit i když to mám jako vedlejší činnost?
Myslel jsem, že nemusím.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Shrnutí povinností
« Odpověď #5 kdy: Březen 18, 2012 »

Přiznání nemusíte podávat až do 15.000,- Kč příjmů. Pokud budou příjmy vyšší a budete podávat přiznání, tak to neznamená, že byste automaticky musel platit daň z příjmů. Sleva na poplatníka a na studium pokryjí daň do výše 28.860,- Kč (to odpovídá daňovému základu cca 192.400,- Kč).

Sociální pojištění nebudete platit v případě, že nedosáhnete rozhodné hranice. Pokud zahájíte činnost v březnu (budete mít 10 měsíců činnosti) a v daňovém přiznání za rok 2012 vykážete daňový základ (příjmy po odečtení výdajů) do 50.272,- Kč, tak nebudete platit pojistné.

Zálohy na ZP v druhém roce podnikání budete platit i když máte podnikání jako vedlejší činnost.
IP zaznamenána

honefr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Shrnutí povinností
« Odpověď #6 kdy: Březen 18, 2012 »

Mockrát děkuji za odpovědi, nyní už všemu rozumím.

Jen bych se ještě zeptal k tomu zdravotnímu poj.
Od druhého roku platit zálohy musím, takže to chápu tak že první rok nemusím.
A rok je tady myšlen jako kalendářní? (když začnu podnikat v prosinci tak od ledna platím?)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Shrnutí povinností
« Odpověď #7 kdy: Březen 19, 2012 »

V prvním roce podnikání neplatíte zálohy, neměl byste je z čeho vypočítat. V následujícím kalendářním roce začnete platit zálohy, ale až po podání přehledu o příjmech a výdajích.
IP zaznamenána
Stran: [1]