Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Inventura k 31.12.  (Přečteno 1670 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Inventura k 31.12.
« kdy: Březen 13, 2012 »

Dobrý den,

mám dotaz. Chtěla bych Vás poprosit o radu či odkaz ohledně invetarizace k 31.12. Manžel je OSVČ, je zemědělec. Sklady nevedeme, protože osivo kupujeme, tak že u dodavatele nahlásíme na kolik ha chceme tu nebo tu plodinu zaset a oni nám, dle různých těch norem vlastně poradí kolik čeho je potřeba na zasetí /ha.  Při sklizni zase vše rovnou odvážíme k odběrateli, protože nemáme silo k uskladnění.

Takže vedu pouze evidenci majetku (IM a drobného). Na konci roku si při uzávěrce vytvořím malou složku kde pouze vytisknu seznam závazků a pohledávek, vytisknu stav majetku. Přidám stav na účtu a stav pokladny na konci roku.  Nevím zda je to dostačující, ale tak to prostě dělám.

A teď můj dotaz. Letos poprvé nám chodí od našich dodavatelů a odběratelů (ne ode všech), abychom jim potvrdily stav závazků, pohledávek k 31.12. Já jsem se chtěla zeptat, jestli je toto povinnost a zda si mám toto potvrzení obstarat i od ostatních našich odběratelů příp. dodavatelů.
Pokud bych mohla poprosit o nějaký odkaz, kde bych mohla načerpat inspiraci jak by inventura - zápis měl správně vypadat.

Díky za radu    Alena
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Inventura k 31.12.
« Odpověď #1 kdy: Březen 13, 2012 »

Dobrý den, Aleno, odkaz na příslušný paragraf neznám, ale dopis odsouhlasení závazků - pohledávek rozesílají firmy, které mají povinnost mít účetnictví odsouhlaseno auditorem. A pro Vás je to kontrola, když takový dopis přijde, že máte od toho ono dodavatele - odběratele všechny faktury dle jeho evidence. Takže zpětná kontrola. Nemusíte si toto odsouhlasení obstarávat od ostatních firem, můžete, ale nemusíte. Jana
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Inventura k 31.12.
« Odpověď #2 kdy: Březen 13, 2012 »

Dobrý den paní Jano,

moc Vám děkuji. Mě to docela vyvedlo z míry, protože v minulých letech mi to od stejných dodavatelů ani odběratelů nikdy nepřišlo. Tak jsem měla obavy z toho, že mi něco uniklo. Díky moc. Alena
IP zaznamenána
Stran: [1]