Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňové výdaje => Téma založeno: 1vašek Leden 03, 2012

Název: Odpis technického zhodnocení již odepsaného majetku
Přispěvatel: 1vašek Leden 03, 2012
Dobrý den,

prosím o konzultaci mého problému. Vedu DE, v rámci ní vedu evidenci majetku a to tzv. drobného i investičního. V roce 2011 jsem provedl opravu jednoho přívěsu, který jsem měl v evidenci a který byl již plně odepsán. Poslední odpis byl v roce 2003. Přívěs jsme nikterak nevylepšoval technicky, ale dokáži si docela dobře předsavit, jak sedím u případné kontroly Fú a přesvědčuji je, že se nejedná o technické zhodnocení ale o opravu.
Proto uvažuji o tom, že tuto opravu raději zaúčtují jako technické zhodnocení. Vím, že oprava by mi šla celou částkou do nákladů, ale v mé současné dańové situaci - to mohu oželet.
Takže v rámci \"klidného spaní\", bych chtěl účtovat o technickém zhodnocení.

Zkoušel jsem to zadat do účetního programu a když tuto částku připíšu na kartu stávající ,tak se mi odpis,nevím proč zvýší, než když jej zkusím zaevidovat samostatně. Vím, že to má něco společného se zvýšením vstupní ceny majetku, ale tak dalece moje vědomosti nesahají.
Proto bych se rád zeptal, zda mohu pro technické zhodnocení majetku,který ale mám v evidenci, založit novou inventární kartu a částku opravy odepisovat samostatně. Kartu bych nazval - já nevím, - technické zhodnocení majetku č. 4, aby bylo zřejmé k čemu to patří.

Je to hloupost?? Jestli ano tak se moc omlouvám, všem.  Díky  Vašek
Název: Odpis technického zhodnocení již odepsaného majetku
Přispěvatel: Zdena Leden 14, 2012
Jestliže to byla oprava, tak nemůžete z vlastního rozhodnutí účtovat o technickém zhodnocení. Co když FÚ neuzná odpisy, které si budete uplatňovat v následujících zdaňovacích obdobích? Možná to ale nikdo nebude zkoumat, nebo vysvětlíte, že přívěs získal nové, dosud netušené technické parametry:-)

Částku TZ připište na stávající kartu majetku a zvyšte vstupní cenu (pokud jste odpisoval rovnoměrně) nebo zůstatkovou cenu (pokud jste odpisoval zrychleně) i když je nyní nulová. Program vypočítává odpisy ze zvýšené vstupní nebo zůstatkové ceny a ty jsou jiné, než kdybyste odpisoval samostatný majetek.
Název: Odpis technického zhodnocení již odepsaného majetku
Přispěvatel: 1vašek Leden 15, 2012
Dobrý den,
velice si vážím Vaší odpovědi. Ještě to promyslím, ale asi bych zůstal u  TZ, protože vlečka je z roku 1977 a vyměňovala se u ní i např. elektroinstalace, celé se to znovu natíralo. Opravovala se komplet násatavba i podvozek. Celková oprava se vyšplhala až na asi 150000 kč bez daně. Mám obavy, že pokud dám celou částku do nákladů, tak budu následně při případné kontrole řešit, zda jsem u opravy elektroinstalace použil stejné materiály, že původní barva nátěru byla bez takových nebo makových přísad. Moc se v tom nevyznám a přiznám se jakéhokoli obhajování a konzultace na Fú mi nahánějí hrůzu. Vůbec nevím jak bych obhajoval, že nedošlo k žádnému vyplepšení použitím lepšího materiálu. Mám pouze fakturu, na níž je rozepsáno kolik bylo a za co účtováno. Když se na to podívám zcela zjednodušeně. Po této celkové opravě mi na dvoře stojí super vlečka u které by nikdo nehádal, že je to ta co tam stála před tím. Je jako nová. Proto bych asi volil TZ.
Ještě jednou děkuji a přeji do nového roku hodně zdraví.     Vašek