Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění => Téma založeno: vc Prosinec 28, 2011

Název: Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
Přispěvatel: vc Prosinec 28, 2011
Několik let jsem byla OSVČ účetnictví -hlavní činnost.Nyní jsem zaměstanec a chci v malé míře pokračovat jako OSVČ vedlejší činnost.Jde mi o to,jaké zálohy budu v roce 2012 platit  na zdravotní a sociální pojištění.Letos jsem platila dost vysoké v hlavní činnosti.Jak se určí výše záloh od ledna,když budu podnikat v činnosti vedlejší?
Děkuji Vám za radu i za toto velmi prospěšné  fórum.
Název: Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
Přispěvatel: Zdena Prosinec 29, 2011
Oznamte na ZP, že jste od ledna zaměstnancem a že se podnikání stává vedlejším zdrojem příjmů (z podnikání budete mít nižší příjmy než ze zaměstnání). Pak můžete úplně přestat platit zálohy a ZP. Předpokladem je, že zaměstnavatel bude odvádět ZP alespoň z minimálního vyměřovacího základu platného pro zaměstnance. Pokud uzavřete pracovní poměr (nepůjde např. o DoPP do 10 tis. Kč měs. nebo o ZMR), tak tuto podmínku splníte.

Se zálohami na SP asi nejlépe poradí na OSSZ. Jestliže budete mít zaměstnání, které zakládá povinnou účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tak můžete být od ledna (za předpokladu, že zaměstnání bude trvat od 1.1. do 31.1., možná Vás zaměstnavatel přihlásí až od 2.1.) nebo od února 2012 považována za OSVČ vedlejší. Zálohy se vypočítávají podle posledního podaného přehledu. Z přehledu za r. 2010 si zkuste propočítat, kolik byste platila jako OSVČ vedlejší (minimální záloha 723,- Kč). Pokud se Vám nechce chodit nebo volat na OSSZ, tak zatím plaťte minimální zálohy jako OSVČ hlavní a co nejdříve podejte daňové přiznání a přehled za rok 2011, ve kterém si vypočítáte nové zálohy ve výši platné pro OSVČ vedlejší.